TRG OD ĆIRILICE: VEČE POSVEĆENO SVETIM KRALJEVIMA MILUTINU I STEFANU DEČANSKOM

U okviru programa 8. Trga od ćirilice upriličeno je ”Spomen veče svetog kralja Milutina, državnika, branitelja otačastvene vjere pravoslavne i zadužbinara i svetog Stefana Milutinovog, dečanskog čudotvorca” u porti crkve Svetog Spasa na Toploj.

Program je priređen povodom velikih godišnjica upokojenja dvaju svetih kraljeva srpskih čudotvoraca – 700 godina od prestavljenja kralja Milutina i 690 godina od prestavljenja sina Milutinovog, Stefana Dečanskog.

Bogoslužiteljstvo je glavna karakteristika svih srpskih vladara loze Nemanjića, koji su sebe nazivali slugama Isusa Hrista i tako se i potpisivali, počev od Svetog Stevana Prvovjenčanog do Svetog cara Uroša, čulo se sinoć na Trgu od ćirilice.

O Svetom kralju Milutinu na osnovu freske pričala je dr Slavica Vasiljević-Ilić, profesorka srednjevjekovne srpske književnosti, sa banjalučkog Univerziteta.

– Na fresci se zapravo vidi koje je veličine kralj Milutin, jer on je ravan vizantijskom caru, koji po toj srednjevjekovnoj slici svijeta predstavlja Boga na Zemlji – navodi ona.

Kralj Milutin je, kako je kazala, tako naslikan jer je odmah po ustoličenju značajno proširio svoju vladavinu na sjevernu Albaniju i Makedoniju i prenio prestonicu u Skopje. Vasiljević Ilić podsjetila je na život kralja Milutina uz osvrt na freske na kojima je naslikan.

Iguman savinski, otac Makarije govorio je o vezi manastira Dečani i Savina. On je kazao da je dvije svetinje povezao otac Justin, upokojeni iguman manastira Savina, čime je Boku povezao sa Kosmetom, a prisjetio se i prvog susreta sa Justinom.

– On je donio jednu široku hrišćansku dušu i duhove svetih kraljeva Milutina i Dragutina i naravno, kralja Stefana Dečanskog, najprije. To je široko hrišćansko srce, koje je moglo u sebe da primi puno bola. Hrišćani u sebi uvijek nose puno bola, a opet uvijek su radosni. To je istinsko hrišćanstvo – kazao je on.

Otac Makarije objasnio je da je Justin takvu ideju stekao boravkom u manastiru Dečani. U svom govoru sjetio se prvog susreta.

– On je volio u starosti da nosi te mornarske majce. Prvi put sam ga vidio u biblioteci savinskoj u mornarskoj majci. Onako dostojanstven i prelijep dušom i tijelom, gostoljubiv. Prvi razgovor sa njim ostavio je pečat sudbine i na moj život – ispričao je otac Makarije.

Sa istorijskog aspekta o vladavini kralja Milutina pričao je profesor cetinjske Bogoslovije dr Vasilj Jovović, koji je kazao da je kralj Stefan Milutin iz dinastije Nemanjića bio jedan od najmoćnijih srpskih vladara srednjeg vijeka.

– Za vrijeme Milutinove skoro 40-ogodišnje vladavine, u kojoj se pokazao kao vješt političar, dobar ratnik i veliki ktitor, Srbija počinje širenje ka jugu i jugoistoku na račun Vizantije i izrasta u vodeću silu na Balkanskom poluostrvu. U doba kralja Milutina Srbija doživljava veliki kulturni ali i privredni procvat – kazao je on.

U okviru prvog dijela programa prikazana je “Povelja kralja Milutina manastiru Banjska” , a drugi dio bio je posvećen Stefanu Dečanskom. Vjeroučitelj Jovica Vukasović čitao je žitije ovog čudotvorca iz dinastije Nemanjića, sina kralja Milutina.

Arhimandrit Andrej Sajc, koji je u manastiru Dečani proveo 24 godine, pričao je o manastiru Visoki Dečani, moštima svetog Stefana Dečanskog i njegovom životu sa istorijskog, ali i religijskog aspekta.

On je kazao da manastir u Dečanima danas posjećuju mnogobrojni ljudi, kako sa istoka, tako i sa zapada i da se za ovu svetinju vezuju razna čuda, neka koja su se događala čak i u modernoj istoriji.

U kulturno – umjetničkom dijelu programa nastupio je Folklorni ansambl „Kopaonik“ iz Leposavića,  sa spletom pjesama i igara srednjevjekovne Srbije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here