TRG OD ĆIRILICE: DODJELJENE NAGRADE “PEČAT HERCEGA STJEPANA” I “ĆIRILIČNIK”

Nagrada “Pečat Hercega Stjepana” osmog izdanja Trga od ćirilice, manifestacije koja čuva srpski jezik i ćirilično pismo, dodjeljena je književniku Milutinu Mićoviću za ukupno književno stvaralaštvo, dok je nagrada “Ćiriličnik” pripala Institutu za srpsku kulturu iz Nikšića, koju je primio dr Budimir Aleksić.

Dodjela je upriličena u porti crkve Svetog Arhangela Mihaila, na trgu Belavista. Nagrade je uručio predsjednik žirija, književnik Budimir Dubak, a član Radomir Uljarević obrazložio je odluke petočlanog žirija, kojeg su činili još i Milica Kralj, Želidrag Nikčević i Mavica Đurić.

Prema Uljarevićevim riječima, poezija Milutina Mićovića u dosluhu je sa urođenim religijskim osjećanjem, koje predstavlja osnovu njegove književne avanture.

– Opredjeljujući se za ovog autora, žiri je imao u vidu njegovu višedecenijsku posvećenost književnom radu. On dosljedno i neodstupno ispisuje svoje proze, eseje, kolumne, komentare, stihove, spajajući tradicionalne i modrene postupke. Njegova cjelokupna poezija je produžena varijacija unutrašnjeg preispitivanja i prevrednovanja, a sve u okviru vlastitog poetskog stila, koji je sačuvao samosvojnsot i originalnost – kazao je on.

Mićović je, kako obrazlaže Uljarević, jedan od rijetkih pjesnika izdvojen iz pjesničkog “istoglasja” u Crnoj Gori, što je posljedica njegovog poetičkog stava.

Milutin Mićović je objavio knjige poezije proze i eseja: “Živa voda”, “Razoreni grad”, “Vrata”, “Kako su govorili Crnogorci”, “Pisma iz Uranopolisa”, “ Srpski lavirint i crnogorski Minotaur”, “Njegoš i savremena Crna Gora”, “Dan noć”, “Tragovi budućnosti”, “Njegoševa luča”. Pored toga ima objavljenih preko 800 eseja. Nosilac je nagrada “Marko Miljanov”, “Miodrag Ćupić”, “Vrata poezije” u Rumuniji, Orden Saveza pisaca Rusije i druge.

FOTO: Ostrog TV

Parafrazirajući riječi Vladike Nikolaja, laureat Mićović zahvalio je žiriju i kazao da je u književnosti “najbolje ono što se ne da izmjeriti”.

– Ova nagrada nosi ime jedne važne istorijske ličnosti – vojvode od Svetog Save, koji je u ona mutna vremena sredine 15. vijeka bio predmet spora. Ali pokazalo se da je ostao čovjek svog naroda, držeći se i u takvim vremenima pravoslavne vjere, srpskog jezika i pisma,što je sve bilo teško održati, mnogo teže nego danas – kazao je on.

Institut za srpsku kulturu iz Nikšića je naučno-istraživačka ustanova koja se bavi istraživanjem, vrednovanjem i prezentovanjem bogatog srpskog kulturnog i duhovnog nasljeđa na tlu današnje Crne Gore, ali i Hercegovine.

Tokom proteklih pet godina postojanja organizovao je 10 naučnih skupova, iz kojih su proistekli zbornici, a održan je i veliki broj tribina. Objavio je preko 100 naslova iz oblasti srpske nacionalne istorije, lingvistike i književne prošlosti. Autori knjiga koje je objavio Institut uglavnom su univerzitetski profesori i doktori nauka. Posebna dragocjenost izdavačke djelatnosti je časopis “Srpska baština”, koji ima međunarodnu redakciju, navedeno je, između ostalog, u obrazloženju žirija.

Prema riječima dr Budimira Aleksića, koji je u ime Instituta za srpsku kulturu primio nagradu “Ćiriličnik”, žiri je prepoznao nastojanje ove institucije da doprinese očuvanju srspkog jezika i afiriše ćirilično pismo.

– Djelujući u tom smjeru, tokom proteklih pet godina, koliko postojimo, objavili smo oko 100 publikacija u tiražu većem od 40 hiljada primjeraka, iz oblasti svih društvenih i humanističkih nauka i književnog stvaralaštva. Neprestano smo, pri tome, imali na umu da je sprpska ćirilica, koju je na temeljima hiljadugodišnje srpske i slovenske ćirilične pismenosti, stvorio Vuk Stefanović Karadžić, stožerna vertikala srpskog duhovnog, kulturnog i istorijskog identiteta – kazao je on.

Mićović i Aleksić su od organizatora Trga od ćirilice nagrađeni grafikama Mirka Toljića, profesora na Akademiji likovnih umjetnosti u Trebinju.

Nakon dojele nagrada upriličeno je pjesničko veče “Tanane niti duše”, a svoju poeziju predstavili su hercegnovski pjesnici Višnja Kosović, Snežana Vukićević Čvoro, Olivera Doklestić, Teodora Kovač, Milun Đurđevac i Branka Denda, kao i pjesnikinja i romansijerka Sava Radulović.

U kulturno-umjetničkom dijelu programa mini koncert održao je hor “Svetog Save”.

Na Trgu od ćirilice večeras u 20 sati u porti manastira Savina na programu je Svetouspenska duhovna Akademija u organizaciji Srpskoga prosvjetnog kulturnog društva „Prosvjeta“ iz Herceg Novog. Svečano slovo – “Simvolika uspenja” kazivaće dr Dušan Krcunović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here