ТРЕНД ПАДА БРОЈА ОБОЉЕЛИХ – У ЗЕЛЕНОЈ ЗОНИ 21 ОПШТИНА

У Црној Гори се наставља тренд опадања епидемијске криве. Од децембра, када смо имали око 11 хиљада заражених, то смо до сада, захваљујући рестриктивним мјерама и посвећености грађана, свели на испод три хиљаде, казала је на конференцији за новинаре епидемиолошкиња у ИЈЗ Радица Раичевић.

Један од доказа да су досадашње мјере, дале конкретне резултате је чињеница да се Црна Гора, кад је ријеч о броју новообољелих за 14 дана на 100 хиљада становника, боље рангира од чак 12 земаља чланица ЕУ.

-Иза нас су Француска, Пољска, Чешка, Холандија, Шведска, Мађарска, Бугарска, Хрватска, Литванија, Словенија, Естонија, Кипар. Кад се Црна Гора пореди са земљама региона, опет смо у бољој ситуацији. Број заражених у посљедних 14 дана, у односу на нашу државу, већи је у Хрватској, Србији, Словенији и Сјеверној Македонији, рекла је др Раичевић.

Број новообољелих од короне у Црној Гори на 100 хиљада становника износи 437,6 што је најмања вриједност, односно најбољи резултат, од септембра 2020. године. Од 24 општине у Црној Гори, у зеленој зони је чак 21 једна. Југ Црне Горе је скоро комплетан у зеленој зони.

Црна Гора друга у региону по броју тестираних
Просјечан удио новорегистрованих случајева у укупном дневном тестирању се сад креће од 10 до 15 одсто. У региону највише тестираних у односу на милион становника биљежи Словенија, а на другом мјесту је Црна Гора. Иза нас су Србија, Хрватска и Сјеверна Македонија.

Смањена заузетост постеља са 70 одсто на 48 одсто
Побољшање епидемиолошке ситуације огледа се и у смањену обољелих који се лијече у здравственим установама. У просјеку, заузетост постеља опредијељених за КОВИД-19 у цијелој држави износи око 48 одсто, односно од 788 лежећих постеља у КОВИД-19 одјељењима болница, попуњено је 379. Овај проценат донедавно је био око 70 одсто. Сада је смањен за петину.

У Црној Гори су до 22. априла дате 58.732 дозе вакцина против корона вируса, саопштено је на конференцији за медије. Од тога, број датих првих доза је већи од 39.000, а комплетно вакцинисаних је преко 19.400.

Астра Зенека вакцином, закључно са 21. априлом, вакцинисало се преко 17.600 грађана. Спутњик В вакцином прву компонентом је вакцинисано преко 6.700 грађана, а другом преко 6.300 особа. Кинеском Синофарм вакцином вакцинисано је преко 27 хиљада грађана.

Синофарм вакцине треба да стигну до краја мјесеца, у количини од 200 хиљада.

Напомиње се, да алергија на пеницилин није нешто због чега се не смије примити вакцина Спутњик В, али се примају уз појачан љекарски надзор. На основу бројних параметара љекар доноси одлуку да ли да се прими вакцина, а препорука је да особа која је алергична мора сачекати пола сата на лицу мјеста примања вакцине.

Вршилац дужности Управе за инспекцијске послове Илир Харасани је истакао обавезе Инспекције у данима пред нама.

-Били смо мишљења да треба да се уђе у попуштање мјера, али смо такође и констатовали да морамо појачати надзор. Управа за инспекцијске послове ће да појача надзор, поготово што се тиче предстојећих празника, за 1. мај и Ваксрс. Биће активне мобилне екипе, које ће чинити и инспектори из других градова. Фокус контрола ће бити на приморју и Подгорици, јер се у тим градовима највише очекује већи број људи и већи број туриста из региона – рекао је Харасани.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here