Trebinjsko i hercegnovsko udruženje zajedno obilježili 3. decembar, Međunarodni dan OSI

Udruženje roditelja djece i omladine sa teškoćama u razvoju “Zrak sunca” uz podršku Opštine Herceg Novi, organizovalo je modnu reviju u okviru projekta “Zajedno kreiramo, stvaramo – Hercegnovski modni kutak. Ovim programom obilježen je  3. decembar, Međunarodni dan osoba sa invaliditetom.

Obilježavanje ovog datuma  ima za cilj promovisanje razumijevanja pitanja invaliditeta, prava osoba sa invaliditetom i dobrobiti koje društvo može imati  od uključivanja ove populacije u sve oblasti političkog, socijalnog, ekonomskog i kulturnog života zajednice, rekla je Ljiljana Krstić, predsjednica  NVO „Zrak sunca“.

-Tražimo da kao osobe sa invaliditetom budemo uvaženi i da se o nama ne odlučuje bez nas. Da nam se pruži puna moralna i materijalna podrška i da se u rješavanju pitanja koja se za nas tiču, naša riječ bude opredjeljujuća. Hendikep osoba sa invaliditetom ne potiče od same invalidnosti, već od nerazumijevanja i odbojnosti društva da nas prihvati kao dio vlastite populacije, sebi ravan po stručnom, ljudskom i moralnom dignitetu.

U čitavom svjetu živi oko 600 miliona osoba sa invaliditetom, dok ih je u Crnoj Gori oko 60.000. Prvu bazu podataka o OSI uskoro će imati Opština Herceg Novi zahvaljujući projektu koji je počela Nevladina organizacija „Nova šansa u Novom“ u saradnji sa lokalnom upravom. Bazu podataka o broju i vrstama invaliditeta nema ni Republika Srpska i grad Trebinje.

Sandra Riđešić, defektolog iz Udruženja “Sunce nam je zajedničko” iz Trebinja, govoreći o iskustvima iz ovog grada navodi da je od izuzetnog značaja rano otkrivanje invaliditeta, da bi se intervenisalo u pravo vrjeme.

-Moram da se pohvalim da  mi u Trebinju u našem centru imamo jedan od programa za ranu detekciju i intervenciju, imamo kompletan stručni tim koji čine dva defektologa, logoped, psiholog, socijalni radnik, fizioterapeut, tako da smo, mislim, inovativni na ovom području. Naravno, uvijek treba da pratimo struku, nove edukacije, da radimo puno na sebi, a što se tiče potreba, njih je sve više, posebno u tom ranom uzrastu, u vrtićkom periodu, predškolskom i školskom da ne govorimo, tako da tu podršku moramo jače i sigurnije da pružamo, a samim tim da damo podršku stručnjacima da rade svoj posao, kazala je Riđešić.

U Trebinju su dostupni servisi podrške: Dnevni centar za brigu o odraslim osobama sa poteškoćama u razvoju, Dnevni centar za djecu i omladinu i osobe sa teškim smetnjama, kao i radno okupacione jedinice.

-Mi kroz te radionice zaista pravimo čuda. Imamo krojačku radionicu, drvno- slikarsku i prateći potrebe šta to u našem gradu treba, pravimo različite projekte, izložbe, radimo puno slika, puno unikatnog materijala za poklone, tako da oni zaista mogu svašta. Nekako je društvo naviklo da od njih ne očekuje ništa. Mi upravo kroz taj nekakav izlaz u smislu izložbi, prodajnih izložbi, različitih aktivnosti radionica pokazujemo da su ravnopravni članovi društva i da mogu zaista sve, objasnila je Riđešić.

Udruženje „Sunce nam jezajedničko“ je  uradilo puno ili kao nosilac ili kao partner na uklanjanju barijera na nivou grada Trebinja.

-Međutim, naravno da možemo uvijek bolje i moramo zajedničkim snagama da se borimo da ih uklonimo. Mislim da su oni u nekim iskrenim osjećanjima ljubavi i toleranciji i svemu onome što mi danas ovde pružamo ispred nas zaista. Mi moramo svojom ljubavlju, tolerancijom, empatijom uzajedničkim snagama da im dozvolimo da budemo svi zajedno ravnopravni članovi društva i da  napravimo inkluzivno mjesto za sve. Mi smo ustanova otvorenog tipa i svi su zaista dobrodošli i poslednjih nekoliko godina se zaista trudimo da budemo otvoreni, od onih najmlađih, od vrtića i škola, do nekih kulturnih ustanova  sa kojima smo isklopili memorandume o saradnji, zaključila je Riđešić.

Saradnja Udruženja „Sunce nam je zajedničko“ iz Trebinja  hercegvnovskog Udruženja „Zrak sunca“ ima višegodišnju tradiciju,  jedni drugima prenose primjere dobre prakse, kaže Mijat Šarović iz trebinjskog udruženja.

-Preko dvadeset godina sarađujemo. Imali smo puno zajedničkih programa i u Trebinju i u Herceg Novom. Ovo je nekada bio prostor zajedničke države, stare Jugoslavije. Sada su to već  druge države, različiti su sistemi i drugi zakoni. Mi smo od samog početka dolazili u posjete i preslikavali aktivnosti udruženja u Podgorici, Nikšiću i Herceg Novom. U međuvremenu su se zakonska rešenja promijenila i različita su u Crnoj Gori i Republici Srpskoj i upravo to nas onemogućava da imamo neki zajednički nastup, ali nam sigurno omogućavaju  da ta iskustva dobre prakse prenesemo kod nas u Republiku Srpsku i obrnuto. Recimo, svi dnevni centri su u Crnoj Gori registrovani su kao Javne ustanove, a u Republici Srpskoj su to udruženja koja su u većini slučajeva nosioci i pružaoci usluga u dnevnim centrima. Mi često kroz implementaciju projekata nastojimo da prenesemo u Trebinje ono što je u Crnoj Gori dobro i obrnuto.

Šarović kaže da udruženje u Trebinju postoji već 25 godina i da ima oko 150 djece sa invaliditetom.

-Možemo da se pohvalimo da smo  se sada uselili u nove prostorije koje pružaju takve uslove da naši članovi i naši korisnici, naša djeca sa invaliditetom, kojih u Trebinju ima blizu 150,  imaju u svom gradu sve što im je potrebno da ne putuju u druge gradove da te svoje potrebe i  probleme  rješavaju i zadovoljavaju u nekim sredinama dalje od svoga grada, kazao je Šarović.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom  pruža mogućnost da se intenziviraju aktivnosti kako bi se postiglo potpuno učešće osoba sa invaliditetom i jednak tretman njihovih prava u društvu. Osobe sa invaliditetom  trebaju više podrške od zajednice i moraju je dobiti kako bi postigli iste životne uslove kao i drugi građani, zaključeno je na kraju programa u Hotelu Plej u Igalu.

U muzičkom dijelu programa nastupio je ansambl „Stari kapetan“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here