Tajna Vidovog vrha koju treba dalje istraživati

Diplomirani arheolozi Đorđe i Radmila Ćapin održali su predavanje pod nazivom „Tajna Vidovog vrha“ u Paviljonu Gradske muzike Herceg Novi. Bračni par Ćapin, aktivno je, stručno i posvećeno razotkrivao sve slojeve ovog značajnog lokaliteta.

Đorđe Ćapin

-Ovo je prilika da se zainteresovani građani upoznaju sa jednim značajnim arheološkim lokalitetom koji je istraživan još davne 2009. godine. Radi se o crkvi Lazarica koja je upravo tada trebalo da se obnavlja u tom periodu i kada je urađeno arheološko istraživanje. Ta crkva je potpuno hronološki, arheološki rješena i znamo da ta crkva pripada drugoj polovini 15. vijeka i obnova iz 19.vijeka je potpuno pratila arhitekturu i gabarite stare srednjovjekovne crkve. Međutim ono što nismo očekivali tada je bio jedan veoma značajni antički helenistički sloj 3. i 2. vijeka P.N.E. na samom lokalitetu Vidov vrh ispod crkve. Tako da pored još nekih sporadičnih nalaza, kao što je avarski pojasni jezičak iz 9.vijeka, Vidovom vrhu daje dimenziju jednog značajnog višeslojnog arheološkog lokaliteta. Mi smo samo zagrebli površinu tog antičkog lokaliteta i nadamo se da ćemo u nekom budućem periodu taj posao nastaviti, kazao je Ćapin.

Novski arheolozi su istraživanja objavili kao separat „Lazarica, Vidov vrh, Herceg Novi – višeslojni arheološki lokalitet“ u publikaciji „Nova antička Duklja“ jedinom arheološkom časopisu u Crnoj Gori.

-Kasnije je naša ustanova štampala i separat iz tog časopisa koji je otišao na mnogo adresa i uglavnom je upoznata i stručna i šira javnost o istraživanjima na Vidovom vrhu, rekao je Ćapin.

Jedan od zanimljivijih artefakata pronađenih u blizini Vidovog vrha je bronzani novčić Aleksandra Makedonskog.

-Helenizam je poslije smrti Aleksandra Makedonskog pa do početka nove ere. Novčić je pronađen van arheoloških sondi, pored puta u jednom profilu. To je pokazatelj da se sam lokalitet prostore na mnogo širem prostoru nego što smo mi istražili, objasnio je ovaj vrsni novski arheolog.

Lokalitet Vidov vrh osim arheološkog, posjeduje i značajan turistički potencijal, smatra Ćapin i ističe da se sa Vidovog vrha može da se kontroliše ulaz u Bokokotorski zaliv.

-Vidi se od Bara do južnodalmatinskih ostrva i upravo je zato služio u helenističkom periodu u vrijeme Ilirske države i ratova sa Rimljanima jer je vrlo lako bilo i tada poslati signal sa Vidovog vrha u Risan ako ulazi neprijateljska flota u zaliv. Prije bi stigao glasnik nego brodovi, objasnio je Ćapin.

Predavanje je organizovala Ksenija Matović, koordinator programa kulture u Paviljonu Gradske muzike, uz podršku Opštine Herceg Novi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here