Svjetski dan prava potrošača: Potrošači u Crnoj Gori u alarmantnom položaju

Situacija u sektoru zaštite potrošača može se ocijeniti kao alarmantna, a potrošači, koji čine stub svakog društva i njegovog ekonomskog sistema, ove godine s pravom postavljaju pitanje – šta nas čeka u budućnosti? Evidentno je da su njihova prava na svim nivoima ugrožena i da se zakoni, koji ovu oblast uređuju, sistematski ne poštuju, naveo je u saopštenju Jovo Rabrenović, nacionalni ekspert za zaštitu potrošača, povodom obilježavanja Svjetskog dana prava potrošača. On je ukazao na nikad teži položaj potrošača u Crnoj Gori.

-Iako Crna Gora ima relativno dobar zakonski okvir za zaštitu potrošača, jasno je da se njegova primjena suočava s ozbiljnim izazovima. Prava potrošača su formalno uređena zakonima, ali njihovo poštovanje u praksi daleko je od zadovoljavajućeg nivoa. Potrošači su izloženi drastičnom padu životnog standarda, rekordno visokoj inflaciji, nestabilnim i nepredvidivim cijenama osnovnih proizvoda i usluga, te konstantnim novim opterećenjima koje im nameću trgovci i javne institucije. Posebno zabrinjavaju problemi poput nepoštovanja potrošačkih prava od strane trgovaca, distributera i pružalaca javnih usluga poput Elektroprivrede, vodovoda, telekomunikacionih i kablovskih operatera. Zabrinjava i sporost sudova u rješavanju potrošačkih sporova, čime se otežava ostvarivanje pravde, nepostojanje alternativnih načina rješavanja potrošačkih sporova, što dodatno obeshrabruje potrošače kao i izostanak savjetovališta za potrošače, iako je njihovo osnivanje predviđeno još 2016. godine, navodi Rabrenović.

Pored već istaknutih problema, dodatno zabrinjavaju i nepoštovanje saobraznosti i garancija.

-To znači da potrošači često teško ostvaruju svoja prava po osnovu garancija, naročito pri kupovini tehničkih uređaja poput mobilnih telefona, bijele tehnike i kompjuterske opreme. Neadekvatna je informisanost i edukacija potrošača i mnogi građani nisu dovoljno upoznati sa svojim pravima i obavezama, što ih čini podložnijim zloupotrebama i otežava im ostvarivanje zaštite. Takođe, nedostaju efikasni mehanizmi za brzo rješavanje sporova, a dužina trajanja sporova obeshrabruje potrošače u ostvarivanju svojih prava, što ukazuje na potrebu za bržim i efikasnijim mehanizmima zaštite. Neadekvatna je i kontrola bezbjednosti i kvaliteta proizvoda. Česte su žalbe na loš kvalitet proizvoda, nehigijenske uslove u radnjama, neadekvatno skladištenje i proizvode kojima je istekao rok trajanja, što ugrožava zdravlje i sigurnost potrošača, objašnjava Rabrenović.

Ovi problemi dodatno ukazuju na hitnost unapređenja sistema zaštite potrošača u Crnoj Gori.

-Država ima obavezu i odgovornost da pod hitno djeluje. Potrebno je formirati efikasne mehanizme poput nacionalnog savjetovališta za potrošače i zaštitnika potrošačkih prava, što je već ustaljena praksa u zemljama Evropske unije. Takođe, neophodno je strožije kontrolisati primjenu zakona, ubrzati sudske procese u vezi s potrošačkim pravima i osigurati da potrošači budu zaštićeni od nepoštenih praksi. Potrošači moraju postati svjesni svoje moći i ključne uloge u ekonomskom sistemu. Trebaju biti odlučni, organizovani i spremni da zahtijevaju svoja prava. Na kraju krajeva, trgovci zavise od potrošača, a ne obrnuto, kaže Rabrenović.

Nacionalni ekspert za prava potrošača, Jovo Rabrenović pozvao je građane, organizacije i institucije da se zajedno angažuju kako bizajedno osigurali da prava potrošača ne budu samo slovo na papiru, već standard koji garantuje dostojanstven i siguran život svakog građanina Crne Gore. Zaštita potrošača nije samo pitanje prava, već i pitanje pravde i razvoja društva u cjelini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here