СВЕЧАНО ОТВОРЕН АКВАРИЈУМ БОКА У КОТОРУ

Институт за биологију мора Универзитета Црне Горе (УЦГ) данас је свечано отворио Центар за заштиту биодиверзитета Јадрана „Акваријум Бока“, као своју нову организациону јединицу са јавним  акваријумом и спасилачким центром за  морске корњаче.

Директор Института Александар Јоксимовић је на свечаном отварању рекао да је ово прекретница за Институт за биологију мора чија се шездесетогодишњица оснивања обиљежава ове године.

„Успостављање Акваријума Бока као наше шесте организационе јединице додатно ће ојачати наше капацитете, а први јавни морски акваријум у Црној Гори допринеће нашим активностима за стварање широке коалиције за  заштиту Јадрана“, рекао је Јоксимовић.

Амбасадор Краљевине Норвешке у Београду, Јерн Еуген Јелстад, рекао је да је уз Норвешку подршку, кроз пројекат Монтеакуа, успостављен једини јавни акваријум у Црној Гори који је развио капацитете за очување биодиверзитета водених екосистема у вјештачким условима, што је важно за обезбјеђивање репродукције угрожених врста.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић истакао је да ће Акваријум бити главно мјесто за образовање о живом свијету Јадранског мора, посебно о рањивим врстама које траже посебну заштиту.

„Црна Гора ће  и даље бити посвећена интензивном раду на успостављању одрживог рибарства и очувању здравог морског екосистема“, поручио је Стијовић.

Ректор УЦГ Владимир Божовић рекао је да отварање Акваријума циљно дешавање дугог и значајног пројекта, којег је УЦГ са партнерима одржавао већ неко вријеме.

„Сматрам да је Институт за биологију мора, првенствено као носилац читаве приче, показао да је у сваком погледу свјетионик научно-образовне мисије“, истакао је Божовић.

Директор Јавног предузећа Морско добро, Младен Микијељ, рекао је да зградња ове туристичке и образовне атракције представља добар примјер коришћења средстава из ЕУ фондова, са надом да ће још више институција кренути са овом праксом.

„Морална обавеза свих нас је да чувамо и помажемо Институт, како би нам један од најважнијих ресурса био сачуван“, рекао је Микијељ.

Руководилац Центра за заштиту биодиверзитета Јадрана „Бока акваријум“ Мирко Ђуровић истакао је да ће Акваријум Бока бити додатна вриједност туристичкој понуди града Котора и Црне Горе.

„Трудићемо се да прикажемо сву раскош и богатство живог свијета Јадранског мора, а најмлађим генерацијама ћемо припремити низ едукативних програма како би се на најбољи могући начин образовали у будуће екологе и љубитеље природе“, рекао је Ђуровић.

Архитектонски пројекат Акваријум Бока урадио је Студио Енформа из Котора. Радове на  реконструкцији зграде Института за потребе акваријума Бока извело је предузеће ЛД Градња из Никшића, од децембра 2018. До априла 2020. године. Акваријумске резервоаре са пратећом опремом испоручила је и саставила компанија Панакве из Рима у Италији.

Акваријум Бока има 16 тенкова подијељених на четири  изложбене јединице: Свјетско море и Средоземно море, Јадранско     море и Јужни Јадран, Бококоторски залив и тропска мора. На изложби на отвореном у парку Института посјетиоци ће имати прилику да се упознају са невидљивим свијетом мора, морском биологијом, начинима загађења мора и морем као извором хране.

Акваријум је отворио врата за посјетиоце у пробном периоду рада од јуна 2021. У прва три мјесеца акваријум је видјело више од 8.000 посјетилаца.

Отварање изложбе на отвореном очекује се до августа 2022. године.

Од свог оснивања 1961. године, Институт је вршио свеобухватна истраживања морског и приобалног подручја, која имају широки утицај на заштиту животне средине и спрјечавање загађења, као и практичну примјену (нпр. у индустрији морске хране).

Основне компетенције Института су истраживања у областима марикултуре, очувања мора, ихтиологије и морског рибарства, хемије, опште биологије, неурофизиологије и еко-физиологије, биохемије и молекуларне биологије.

Недавни резултати представљају богати морски биодиверзитет Бококоторског залива и дају улазне податке за Националну стратегију интегрисаног управљања обалним подручјем Црне Горе.

Оснивање овог центра је омогућено инвестицијом у укупном износу од 1,8 милиона еура, од чега су непровратна средства Норвешког министарства вањских послова 0,75 милиона еура.

Допринос Министарства пољопривреде шумарства и водопривреде Црне Горе из кредита Свјетске банке за реализацију Другог пројекта институционалног развоја и јачања пољопривреде (МИДАС 2) од 0,37 милиона еура, суфинансирање Јавног предузећа Морско добро у износу од 80 хиљада еура и суфинансирање из ЕРДФ и ИПА 2 фондова Европске уније кроз програм прекограничне сарадње Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе за пројекат „Истражите прекогранични водени биодиверзитет – EXCXANGE“ од 0,43 милиона еура.

ИЗВОР: Медиабиро

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here