СВЕЧАНО ОТВАРАЊЕ “ВАГОНA” У ЗЕЛЕНИЦИ

Својеврсни споменик културе и снек бар „Вагон“ биће свечано отворен сутра, 16. јула у 19 сати, јер је жељезнички саобраћај у Црној Гори успостављен 16. јула 1901. године, доласком првог воза у Зеленику.

У културно-умјетничком дијелу програма учествују Градска музика и мажоретке, који ове године прослављају 135 односно 50 година постојања, као и пјевачица Светлана Бубања.

Како саопштавају реализатори овог пројекта, жељезнички вагон, који је скоро двије деценије стајао и пропадао испред Института “Др Симо Милошевић” у Игалу, поред споменичне добио је и нову намјену. Пројекат рехабилитације вагона, дуг скоро пет година, коначно је доживио потпуну реализацију. НВО Синергија коју заступа херцегновски архитекта Вук Чворо, као и власник вагона и члан удружења љубитеља жељезнице из Панчева, Јосип Вебер, двије године интензивно су радили на реновирању вагона у Игалу и инфраструктурној припреми његове нове локације и финалне дестинације у Зеленици.

Да би вагон оживјели, чланови НВО Синергија морали су осмислити нову намјену, која није само споменичког типа већ је и економски одржива, а која ће након санације моћи да исплати уложена средства и помогне да он не буде поново изложен деструктивности вандала.

Кроз сарадњу са Општином Херцег Нови, која је подржала идеју и пројекат, изабрана је локација у Зеленици, почетној станици пруге која је спајала Херцег Нови са Сарајевом (преко Ускопоља, Хума и Мостара) али и с Титоградом (преко Требиња, Билеће и Никшића) другом линијом, па стога има и историјску димензију.

Локација за постављање вагона у Зеленици препозната је и Програмом за постављање привремених објеката Херцег Новог који је Општина донијела 2019. године.

 “Вагон” ће бити, не само споменик културе и доказ жељезничке историје Боке Которске већ и угоститељско-изложбени простор – ново мјесто за окупљање Бокеља и туриста, а имаће главну улогу у валоризовању успомене на веома значајну улогу жељезнице у развоју и препороду Боке и цијеле регије.

Пројекат је првенствено иницирала НВО Синергија, удужење за очување баштине, а под чијим је будним оком вагон чуван посљедњих година и саниран након бројних актова вандализма у Игалу.

Према ријечима иницијатора и реализатора пројекта, Вука Чвора, “Вагон” ће посјетиоцима пружати могућност да се информишу о рутама које желе да обиђу, да купе књиге и сувенире о жељезници и Боки и доживе кроз ентеријер некадашњи изглед жељезнице.

– Новљани сада имају мјесто које је лако доступно, омогућује предах у шетњи поред мора, згодну паузу током радног дана или пријатан вечерњи излазак, јер посједује простран паркинг. Планирамо да организујемо изложбе младих умјетника, органске хране, локалних производа, презентације пројеката у домену очувања културне баштине – рекао је он.

Суоснивач “Вагона” Милош Кривокапић истиче да ће дешавања у овом музејском простору привлачити домаће и стране туристе који ће допринети економском развоју општине.

– Драго нам је да је Општина Херцег Нови препознала у овом пројекту могућност да развија културну политику али и економију. Допада ми се како је у Херцег Новом направљен спој туризма и културе и с обзиром да се препознајемо у томе, зато ту и развијамо овај пројекат – казао је он.

Замишљен као реинтерпретација традиционалних ентеријера старих вагона, “Вагон” задржава структуралне елементе путничких кола, као што су клупе и висећи пртљажници који подсећају на аутентични жељезнички мобилијар. Предност је дата природним материјалима као што су дрво, метал и камен.

– Специфичност вагона, као бившег покретног путничког објекта и његова адаптација у нову угоститељско-изложбену функцију у суженом, а дугачком, заобљеном и сведеном простору, приморали су нас да све осмислимо посебно. Нисмо могли само ушетати у продавницу намјештаја и купити мобилијар. Ипак, ова препрека учинила је да простор данас изгледа несвакидашње – рекао је Вук Чворо.

Тераса је замишљена као продужетак самог “Вагона”, надовезује се на њега како би се стекао утисак својеврсног перона. На тераси као и у унутрашњости, сав мобилијар рађен је по мјери, у локалним радионицама.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here