Ministarstvo prosvjete stvorilo je preduslove da sljedeća godina bude godina investicija u obrazovnu infrastrukturu i obezbijedilo je istorijsko povećanje plata za prosvjetne radnike, kao nijedna vlada do sada, saopšteno je na predstavljanju rezultata rada tog resora.
Ministar prosvjete, Miomir Vojinović, kazao je da su se u tom resoru, kad su prije više od godinu preuzeli dužnosti i obaveze, suočili sa činjenicom da naš obrazovni sistem ne uspijeva da odgovori mnogobrojnim izazovima.
„Sa jedne strane, ne samo da nije dovoljno investirano u njega, nego je, na žalost postao i vrijedna alatka u službi političkih agendi. Zato, kada sam stupio na funkciju ministra, želio sam da raskrstimo sa tim praksama i kao jedan od najvažnijih prioriteta moje administracije postavio sam stvaranje osnova za škole bez politike, znajući da je depolitizacija obrazovnog sistema dug, ali i dostižan proces“, rekao je Vojinović.
Prema njegovim riječima, i ovdje se pokazalo da su profesionalnost, rad, talenat i znanje, jedini preduslovi za unapređenje kvaliteta obrazovnog sistema.
-Imperativ nam je bio da našem školstvu izgradimo ugled, mjerljiv i konkurentan kvalitet kakav i zaslužuje jedna ozbiljna država koja želi da postane dio porodice evropskih, modernih i demokratskih društava, istakao je Vojinović.
Podsjetio je da su u ovoj godini, slijedeći strateške ciljeve Vlade, poboljšanje socio-ekonomskog položaja građana.
-Ova administracija je obezbijedila uvećanje budžeta u oblasti obrazovanja za 25 odsto, što je automatski značilo i više novca za prosvjetne radnike, koji su, to želim i danas da podvučem, i u vrijeme pandemije morali da budu ne samo vaspitači, već i tehnička, moralna i svaka druga podrška našoj djeci“, naveo je Vojinović.
Ukazao je da je materijalni status prosvjetnih radnika poboljšan izmjenom zakonskih propisa i Granskog kolektivnog ugovora, kojim su od 1. januara ove godine svi koeficijenti složenosti uvećani za 20 do 45 odsto, a od 1. januara 2024. i 1. januara 2025.godine pomenuti koeficijenti će biti uvećani za dodatnih deset odsto.
-Želim još jednom da naglasim da je ovo istorijsko povećanje, i da će dolaziti i prolaziti Vlade, ali sam duboko ubijeđen da materijalni status prosvjetnih radnika niko nije ozbiljnije shvatio, razumio i u realnim okvirima ostvario kao ova, 43. Vlada Crne Gore, kazao je Vojinović.
Pojasnio je da više novca u budžetu znači i više novca koje je Ministarstvo opredijelilo za infastrukturne projekte.
-Upravo je ova administracija, poslije četiri godine povukla prve tranše iz međunarodnih kredita EIB-a i CEB-a u vrijednosti od blizu četiri miliona eura i stvorila administrativne preduslove da sljedeća, 2024. godina, bude godina investicija u obrazovnu infrastrukturu, naveo je Vojinović.
Kazao je da je Ministarstvo, dobre prakse iz domena inkluzivnog obrazovanja, naročito za djecu sa smetnjama u razvoju i djecu iz romske i egipćanske populacije, nastavilo i unaprijedilo, kako bi obrazovanje bilo jednako dostupno svakom djetetu.
-Nijesmo zaboravili mi uvođenje inovacija u procese učenja i nastave, koje se zasnivaju na digitalnim tehnologijama, odnosno digitalizaciji obrazovnog sistema. Znamo da to nije jednosmjeran put, niti brzo dostižan cilj, ali svakako da mora da raduje činjenica da sa 6.3 miliona evra nabavljamo IT opremu za osnovne i srednje škole, čime ćemo pokriti 50 odsto potreba crnogorskog obrazovnog sistema, rekao je Vojinović.
Istakao je da je Ministarstvo prosvjete preduzelo i preduzima sve kako bi vršnjačko nasilje svelo na najmanju moguću mjeru.
-U tom pravcu, svi zajedno, sa kolegama iz civilnog sektora i medjunarodnim partnerima, baš svi, moramo da preuzmemo nove obaveze kako bi odgovorili na krizu postkovid ere, koja je imala izuzetno teške posljedice i na našu djecu i omladinu“, naveo je Vojinović.
Podsjetio je da je izmjenama Pravilnika o normativima i standardima procijenjeno povećanje broja stručnih saradnika, odnosno pedagoga i psihologa za oko 60 izvršilaca, što je za skoro 28% odsto više u odnosu na postojeći broj.
-Problem sa kojim smo se suočili sa Ispitnim centrom samo je vrh ledenog brijega nagomilanih problema. Odgovor na ovaj problem nije mogao biti instant rješenje. Moramo svi kolektivno – roditelji, nastavnici, kreatori politika da odgovorimo sistemski, na svim nivoima – i u kući i u učionici i državi, stvaranjem novih vrijednosti koji će nas činiti boljim i konkurentnijim, rekao je Vojinović.