ŠTETOČINA „LEPTIRASTA VAŠ“ DESETKOVALA CITRUSE

Na području Opštine Herceg Novi i Boke značajan broj stabala citrusa je napala štetočina – leptirasta vaš. Pojavila se na biljkama prije desetak dana, a zaštita agrotehničkim mjerama i hemijskim preparatima – mora da počne odmah.

Prema riječima inženjerke Mileve Marić, stručne savjetnice u oblasti zaštite bilja iz Savjetodavne službe pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede, zasadi agruma u Boki su tipa okućnice i pojedinačnih stabala, tako da je ova štetočina  u prenamnoženju. Zaštita se sporadično sprovodi,  ne odnosi se samo na citruse, nego i na biljke koje su domaćini te vrste:

– Riječ je o leptirastoj vaši (Aleurocanthus spiniferus), koja je polifagna  štetočina, što je ključno, jer nije njemu samo citrus domaćin. Leptirasta vaš ima 90 biljnih vrsta čiji je domaćin, što obuhvata 40 botaničkih familija. Ekonomski je najveća šteta na citrusima. Osim kod gajenih kultura što napada, ona se pojavljuje i na biljkama spontane flore i na ukrasnim biljkama, što otežava sam proces zaštite od tog štetnika, kazala je Marić.

Kod agruma tri puta godišnje se uoče leteće forma štetočine, a  kada se na listu biljke uhvati čađavica, proces liječenja je duži i složeniji:

– Odrasle jedinke se pojavljuju na mladom lišću, s obzirom da kod citrusa imamo tri vegetativna ciklusa, proljećni, ljetni, jesenji. U našim klimatskim uslovima ima tri do šest generacija ove vaši godišnje. Te generacije se prepliću, pa možemo reći da  ono egzistira ,od marta do kasne jeseni  u zasadima citrusa. Liječenje se ne može obavljati samo individualno, nego moraju svi u okolini da vrše zaštitu citrusa. Zaštita se  ne radi   ciljano na sve citruse, nego na sve biljke, koji su domaćini te vrste, objasnila je Marić.

Ona dodaje da se ne  radi  samo hemijska zaštita biljke. U ovom slučaju moraju se sprovoditi i agrotehničke mjere, jer se patogen nalazi na lišću i to u larvenom stadiumu.

-Kada se vrši rezidba, onda svi ti orezani dijelovi posebno oni oboljeli  – moraju da se spale, nikako da se ostavljaju u zasadima, s obzirom da se samo na taj način može da nastavi ciklus razvitka biljke. Hemijske mjere moraju da se primjene. Broj preparata je veliki, uvode se novi, a neki su već u našoj državi izbačeni iz upotrebe, najvjerovatnije, iz razloga što više nisu povoljni za prirodnu sredinu, ocijenila je Mileva Marić.

Štetočina se prvenstveno prenosi letom na kraće daljine, a na veće    prenosi se sadnim materijalom. Tu je larva prenosilac.

– Ono što preostaje poljoprivrednim proizvođačima je da moraju da budu prisutni u svojim zasadima, baš kada su mladi izdanci krenuli da ih pregledaju da li je tu prisutan štetnik. Leptirasta vaš je pokrivena  malom tankom prugom veličine nekoliko milimetara, što se i primjećuje. Već ih sada ima na biljkama, pojavile su se unazad desetak dana. Zaštita mora da počne odmah, preporučila je ona.

Preparata ima dovoljno, djeluju i na imaga (odraslu jedinku), kao regulatori razvitka.

-Preparati se koriste, kad se polože jaja, prije nego se počne da stvara prvi i drugi larveni stadium. Kod te štetočine ima četiri larvena stadiuma.  Karakteristično je da štetočina ne pravi samo direktnu štetu. Isisavaju sok iz biljke, koja doživljava stres. Mnogo su veće indirektne štete kod štetočine, koja luči određene količine medne rose i ispušta je na lice  drugog lista i stvara se  lepljiva prevlaka. Procesi fotosinteze su slabiji, medna rosa je podloga za razvijanje gljive čađavice i proces fotosinteze je onemogućen. Ako se ne bi vršilo tretiranje – biljka slabi i  ako se ne preduzmu odgovarajuće mjere ona će da propadne. Jedna od agrotehničkih mjera je  da se napravi što veća aeracija prilikom rezidbe  i obavi uklanjanje biljnih ostataka. Biološke metode  se koriste i vodi se računa  o prihrani biljke da joj se pruži malo hrane, kako bi dobila snagu da izbaci nove listove, cvijetove i da se formiraju  novi cvjetni pupoljci. Bura je desetkovala dosta lišća, ali je  izvor zaraze ostao u zasadu i pojavile su se nove generacije štetočine, pojasnila je Mileva Marić.

Širenje zaraze ima veliki areal rasprostranjenosti pa je time i zaštita kompleksnija, ne samo agruma (limun, narandže, mandarine) već i svih ostalih biljnih vrsta. Nema organizovanih akcija u borbi protiv  leptiraste vaši i drugih štetočina, pa je na držaocima tih kultura ostalo da sami preduzimaju odgovarajuće tretmane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here