Ставови одборника Скупштине општине о Плану реструктурирања Института „Др Симо Милошевић“

План реструктурирања Института „Др Симо Милошевић“ још није детаљно представљен, а већ је подијелио јавност, јер је за сада познато да Влада планира продају дијела имовине, што је спорно за поједине одборнике у локалном парламенту у Херцег Новом.

Члан одборничког клуба „За будућност Херцег Новог – НСД, Права Црна Гора“ Иван Отовић сматра да је позитивна чињеница да први пут постоји план у којем је назначено колико је средстава потребно за реконструкцију Института и његово нормално пословање.

Иван Отовић, „За будућност Херцег Новог – НСД, Права Црна Гора“

– У Плану има доста тога о чему се мора и може дискутовати, али ово је први пут да је Влада показала спремност, да је са документом изашла пред акционаре Института и Извршни одбор. Вјерујем да треба да дамо подршку. Наравно, не треба увијек ићи ка неким рјешењима која се косе са економском логиком и интересима нашег града, али да прво видимо шта ће бити на скупштини акционара – наводи он.

Клуб одборника „Ни лијево, ни десно, правац Нови“ не располаже са детаљнијим информацијама о Плани реструктурирања, осим оних из медија, али очекују да ће на крају усвојеним рјешењем сви бити задовољни, казао је члан клуба, Никола Самарџић.

Никола Самарџић, „Ни лијево, ни десно, правац Нови“

– Сигурно да нико није за продају старе фазе Института, поготово по неким цијенама које се спомињу, јер то може бити много више, али ту су стручњаци, тим који је организовала Влада, надамо се да ће сви сјести и договорити се и да ће та реорганизација Института донијети бољитак за све раднике и грађане Херцег Новог. Као клуб одборника надамо се да ћемо у наредном периоду сјести, позвати људе из Института и из Владе, да дођу да нас обавјесте, као власт у Херцег Новом, о детаљима које планирају – каже Самарџић.

Према ријечима члана одборничког клуба „Црно на бијело“ Николе Радмана, недовољно је информација о Плану, како би могао бити заузет озбиљан став по том питању, али да је добро да План постоји.

Никола Радман, „Црно на бијело“

– Мислим да ту има неких ствари које су можда мало предимензиониране, које по мени нису реалне око самих улагања и начин на који ће се улагати, поготово када је у питању продаја. Тај дио је превелики залогај, у питању је прва фаза, блок Е, солитер и Дјечије одјељење. То је на оној локацији можда и веће вриједности него друга фаза – сматра Радман.

Влада Милојка Спајића на посебан начин је сагледала проблем Института и рјешавању приступила системски и аналитички, укључујући у то експерте, истиче чланица одборничког клуба „Досљедно за Херцег Нови“, Милица Костић.

Милица Костић, „Досљедно за Херцег Нови“

– Ограничавајући фактор је Закон о државној помоћи, који је у складу са законима Европске уније и њега је неопходно испоштовати. У том случају Институт Игало је дужан да обезбједи 40% вриједности овог програма. У тој функцији постоји могућност продаје одређених објеката. Међутим, ако се буду испоштовали одређени кораци, не значи да нужно до тога мора доћи, а ми се као клуб надамо да неће. То остављамо Влади, вјерујемо да ће она изнаћи право рјешење – каже Костић.

Одборнички клуб „Европски тим за Херцег Нови“ против је продаје било ког дијела имовине Института „Др Симо Милошевић“. Како наводи предсједник клуба, Владимир Косић, потребно је организовати јавну расправу на локалном нивоу на ову тему, како би био постигнут шири консензус, јер је Институт Игало носилац здравственог туризма Црне Горе и основни чинилац раста и развоја општине Херцег Нови.

Косић сматра да План реструктурирања Института није транспарентан и тешко га је коментарисати детаљно, али да је индикативно да се појавио непосредно прије одржавања локалних избора у Херцег Новом.

– Видимо да се појављује план задужења од неких 14 милиона, а управо су задужења један од основних разлога и потреба за реструктурирањем  Института. Такође, питање које је јако важно, а које се поставља је, шта је то што се процјењује на 28 милиона када је у питању продаја прве фазе? Да ли то подразмјева продају и Е блока, солитера и земљишта које припада првој фази? И најважније је питање, шта ће бити са радницима уколико дође до продаје прве фазе Института? – пита Косић.

У ранијем саопштењу предсједник Клуба одборника Новске листе и посланик у државном парламенту Јован Суботић, навео је да је план реструктурирања јавни интерес и позвао акционаре да га изгласају.

Подсјећамо, у саопштењу Владе од 5. децембра наведено је да за реализацију Плана Институт мора да учествује са 40 одсто предвиђених улагања, а да неопходна средства може обезбједити једино кроз продају имовине.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here