СЛУЖБА ЗАШТИТЕ И СПАСАВАЊА ПОТПУНО СПРЕМНА ДА ОДГОВОРИ НА ПОЈАЧАН РИЗИК ОД ПОЖАРА И ДРУГИХ АКЦИДЕНАТА ТОКОМ ЉЕТНЕ СЕЗОНЕ

Припадници Службе заштите и спасавања у Општини Херцег Нови у потпуности су спремни за туристичку  сезону, како би ефикасно интервенисали у случају пожара или било којег другог акцидента.

Према ријечима самосталног савјетника I у Служби заштите и спасавање  Зорана Гамбера, технички су добро опремљени, најмодернијим тетра системом веза, новим ватрогасним цријевима и другим уређајима. У Служби је запослено 40 спасилаца, ватрогасаца. Возни парк броји 15 специјалних  возила, од чега је 9 ватрогасних камиона, што је по стандардима сасвим довољно за  „покривање“  територије Општине. Укупан капацитет камиона је око 48.500 литара воде и 1200 литара пјене. Усвојен је план активности током љетне и пожарне сезоне:

– На основу наредбе предсједника Општине о забрани ложења на отвореном од  1.06  до 30.09 и наредбе о предузимању превентивних мјера – донијели смо одређене одлуке везане за нашу службу, а првентивено се односе на прекид годишњих одмора и забране удаљавања наших припадника  са територије Општине Херцег Нови у љетном периоду,  у трајању пожарне сезоне. Такође, је донесена одлука о приправним смјенама. Улажемо велики напор у превентивним  мјерама да буде што мање пожара и других акцидената било које друге врсте, казао је Гамбер.

На територији  Општине облепљени су плакати о забрани ложења ватре на отвореном, при крају је провјера хидрантске мреже и успостављена је сарадња са директоратом, са ДОО Водовод и канализација и другим комуналним предузећима, у циљу смањења било какве пожарне опасности.

– Апелујем на грађане да поштују забрану паљења зеленог и другог отпада у својим двориштима и на имањима. Иначе, Комунално- стамбено врши одвоз тог зеленог отпада. Контролу наредбе обавља комунална полиција и сходно закону се врше одређена кажњавања за кршење те наредбе. Препоручујем грађанима да строго поштују ову наредбу у циљу њихове и цјелокупне безбједности на територији наше Општине, упозорио је Гамбер.

Такође,  су набавили љетње радне униформа за све припаднике Службе.

–  Свакодневно се обавља контрола  исправности ватрогасних возила. Редовно се обнавља потрошна роба, набавља се нова. Трудимо се да у сваком тренутку  наши припадници буду адекватно опремљени и имају технички исправна возила за што бољу и ефикаснију интервенцију, оцијенио је Гамбер.

Појачан је надзор неприступачним зеленим комплексима да би на вријеме могли да реагују у случају потребе – ангажовали су чуваре током сезоне.

-Ушли смо у  ИПА пројекат набавке термалних камера  преко Директората за заштиту и спасавање из Подгорице. Камере  би биле постављене на нама јако ризичним локацијама, које су територијално удаљене од наше службе, да би се на вријеме детектовала појава пожара. То је добар програм и надам се да ће наша служба да добије камере преко којих би вршила надзор цијеле територије Општине. То су камере за рано откривање пожара и биле би постављене на неприступачним теренима,  гдје су велики зелени комплекси. Тражили смо 15-так термалних камера за одређене  локације,  а видјећемо колико би наша Општина успјела да добије, јер је јако значајно рано откривање пожара. Са  ДВД  Луштицом постоји  добра сарадња, они нам  много значе, јер удаљеност  од Мељина захтијева  доста времена да дођемо до Луштице. Нама је битан фактор времена. Они први реагују на појаву неког пожара на територију Луштице док не дођу наше екипе. То је исто територија наше Општине, а удаљена од наше службе, навео је Гамбер.

Служба заштите и спасавања Херцег Новог прва је у Црној Гори која је израдила  План заштите и спасавања од клизишта и одрона, који ће у четвртак, 24. јуна бити стављен на јавну расправу у канцеларијама Ватрогасног дома у Мељинама, са почетком у 11 часова.

–  Добили смо сагласност Директората МУП-а Црне Горе на нацрт Плана, како би био стављен у поступак јавне расправе и потом усвајања у локалном парламенту.  Позвали смо службе из Тивта  и Котора.  Позивамо све заинтересоване грађане, установе и предузећа да присутвују јавној расправи,  да се упознају са проблемима клизишта и одрона на територији Општине Херцег Нови. У том плану је посебан дио  радила  фирма Геопројект из Подгорице на челу  са проф. др Мићком Радуловићем, који је  упознат са ситуацијом везаном  са клзиштима и одронима.  Наведене су разне мјере заштите и спасавања које би требало да се  предузму везано за такву врсту акцидента.  Наведене су и одређене  табеле  на којим локацијама се појављују клизишта и одрони, с тим што су захваћене и нове локације, које су се у међувремену појавиле . План  обухвата нове мјере са јасним задацима шта треба да се ради везано за клизишта и одроне . Од новијих је један дио Зеленике гдје су се појавила клизиште, код нове пумпе  која се прави прије Дома здравља на Топлој , на којој је због обилних падавина дошло до одроњавања  земље.  Евидентно је да је територија Херцег Новог склона  одронима и клизиштима, што узрокује и експанзија градње и појаву нових клизишта. Још  је Аустро-Угарска имала карте, у које сам имао увид док сам радио План заштите и спасавања од клизишта и одрона , гдје је строго забрањена било каква градња у одређеним дијеловима града. Техника је напредовала, постоје могућност и санирања земљишта и смањење узрока  клизишта.  Дуго сам  прикупљао податке, што се тиче документације, био је то велики посао. Радио сам ослањајући се на општинске податке и служио се архивама ове Службе и фирме Геопројект, са којима смо у посљедњем дијелу израде Плана сарађивали. Позивам грађане да не затрпавају, бетонирају  потоке, канале, шахтове, одводе,  при чему се стварају нова клизишта и материјалне штете, што није добро ни за кога, казао је Гамбер.

Припадници Службе заштите и спасавња  су остварили добру сарадњу са Дјечијим домом „Младост“ у Бијелој. На позив њихове директорице Весне Златковић, у  прошли петак су организовали радионицу о противпожарним мјерама за запослене и штићенике Дома.

– Ријеч је о јавној установи, објекат на површини 4027 метара квадратних, изузетно осјетљив,  јер у њему бораве  дјеца без родитељског старања. На радионици су били присутни радници установе и одређени број штићеника.  Мислим да је радионица била веома ефиксана и успјешна, посебно теоретског дијела у којем сам обавио предавање везано за појам пожара и понашање током прожара. Расправљали смо о многим темема. Обишли смо објекат и уочили недостатке, које смо апострофирали као проблем, који ће морати у догледно вријеме да исправе. Испред  Дома показну вјежбу је  извео вођа одјељења Владимир Пејовић, o употреби  противпожарног апарата, а што су и они сами показали активацијом апарата.  У будућности ћемо по потреби  и по њиховим захтјевима наставити да им помажемо. У сарадњи са начелником Службе Златком Ћировићем, који је инжењер заштите од пожара, направићемо записник, гдје ћемо сугерисати, које ствари би требало да отклоне, како би ову јавну установу  довели до безбиједнијег нивоа заштите од пожара, сматра Гамбер.

Он истиче изузетно добру сарадњу са службама у Тивту и Котору и сусједним државама. У свакодневном конакту су са директоратом  и разним предузећима а остварују сарадњу са Војском. Спасиоци могу да одговоре на различите акциденте који се појављују на било којем дијелу територије општине или државе, у чему им помажу колеге из ДВД Бијела, Луштица Пријевора.   

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here