SLUŽBA ZAŠTITE I SPASAVANJA: PLANOVI ZA DJELOVANJE U VANREDNIM SITUACIJAMA

Pripadnici Službe zaštite i spasavanja Opštine Herceg Novi  angažovani su na terenu u špicu turističke sezone, rade na prevenciji od potencijalnih  akcidenata, ali i na izradi dokumentacije u okviru akcionog plana djelovanja  u vanrednim situacijama. Brzom intervencijom spriječili su širenje požara na Orjenu. Globalne klimatske promjene koje su sve evidentnije u vidu poplava, zemljotresa, klizišta, požara zahtijevaju brzo reagovanje  i intervenciju spasioca. 

 Prema riječima samostalnog savjetnika I u Službi zaštite i spasavanja  Zorana Gambera, u okviru akcionog plana završena je procjena rizika na teritoriji Opštine Herceg Novi i taj dokument je predat u lokalnu upravu.

– Predstoji još da se napravi akustična studija za sistem obavještavanja i uzbunjivanja, te da se nabavi adekvatna aparatura, koja bi se postavila na teritoriji Opštine Herceg Novi. To je projekat na nivou države, za svaki grad su određene aktivnosti. Još ni jedna opština nije uspjela da nabavi taj sistem, koji je dosta skup. Potrebno je da angažujemo stručnjake, koji će napraviti odgovarajuću studiju akustičnosti. Nadam se da ćemo u skorije vrijeme, u potpunosti da ispunimo i te obaveze, očekuje Gamber.

Na skupštinsko usvajanje čekaju dva plana zaštite i spasavanja – od klizišta i poplava.      

Plan zaštite i spasavanja od klizišta i odrona je pripremljen, održana je nedavno javna rasprava u Vatrogasnom domu u Meljinama:

-Obavljena je neophodna procedura , a preostalo je još da taj dokument uđe u postupak usvajanja u Skupštini Opštine Herceg Novi. Ne znam da li će biti to u trećem ili četvrtom kvartalu, s obzirom da je usvajanje Plana zaštite i spasavanja od poplava predviđeno u trećem kvartalu ove godine, naveo je Gamber.

Herceg Novi je prva opština  u Crnoj Gori, koja ima urađena dva planska dokumenta:  Plan zaštite i spasavanja od zemljotresa koji je usvojen u Skupštini Opštine, kao i Plan zaštite i spasavanja od klizišta i odrona, za kojeg je dobijena saglasnosti Direktorata i u postupku je usvajanja u lokalnom parlamentu.    

– Završen je Plan zaštite i spasavanja od požara i Plan zaštite i spasavanja od zemljotresa, a sa ova  dva posljednja, koja su u skupštinskoj  proceduri,  biće zaokružena kompletna planska dokumentacija, koja se odnosi na  hercegnovsku Službu, napominje Gamber.

Zavisno od programa rada lokalnog parlamenta i posljednji plan, koji je urađen, biće stavljen na  saglasnost Skupštine Opštine:

-Da bi planovi prošli i bili efikasni, kontinuirano sarađujemo sa svim institucijama u gradu, organima Opštine Herceg Novi,  Direktoratom, policijom, Vojskom Crne Gore i u zadnje vrijeme imamo intenzivnu saradnju sa hitnom pomoći  na osnovu velikog broja zahtjeva da im  ispomažemo prilikom transporta  bolesnika, a asistiramo i prilikom saobraćajnih nezgoda. Uvezani svi zajedno možemo da odreagujemo na bilo koju vrstu akcidenta. Moramo svi biti povezani da bi se bilo kakva aktivnost bila uspješna u takvim situacijama, poručio je Gamber.

Planovi i saradnja institucija je važna kod otklanjanja posljedica  prirodnih i nepogoda i drugih akcidenata:

– Jedna od novih  pojava  su velike količine padavina u kratko vrijeme, što stvara velike probleme. Naši potoci, kanali, propusti, šahtovi, nemaju kapacitet da te količine vode odjednom prihvate. To se dešava već nekoliko godina. Kod nas u Meljinama i Zelnici bilo je u zadnje vrijeme dosta plavljenja, izlijevanja vode iz kanala i potoka.  I neplanska gradnja utiče na začepljenja kanala, potoka, šahtova,odvoda. Mnogi od njih su betonirani ili zagrađeni, zbog čega dolazi do plavljenja i oštećenja infrastrukture, dijelova grada, te odrona i klizišta. Apelujemo da se povede više računa prilikom davanja odobrenja za gradnju, a  na inspekcijskim organima je da nalože da se zagrađene i betonirane površine, kanali,odvodi, vrate u prvobitno stanje, da se propusti oslobode od pregrađivanja ili betona, upozorio je Gamber.

On je podsjetio da je Komunalno stambeno preduzeće prije nekoliko godina uradilo GIS (Geografski informacioni sistem) za Herceg Novi na osnovu kojeg obavljaju konstantno čišćenje tih kanala, potoka. Upoznati su najproblematičnijim lokacijama i reagovali su prema nadležnim, što je dobar program koji su zamislili  vezano za funkciju održavanja komunalne infrastrukture, u cilju izrade katastra vodova i povezanosti segmenata lokalne uprave i komunalnih preduzeća u jedinstvenu bazu podataka   (vodovodne, kanalizacione i električne instalacije).

-U okviru IPA projekta pokrenuta je procedura za nabavku termalnih kamera preko Direktorata. Kamere  bi bile postavljene   rizičnim lokacijama, koje su teritorijalno udaljene, da bi se na vrijeme detektovala pojava požara. Preko tih kamera bi vršili nadzor cijele teritorije Opštine. Riječ je o 15-tak termalnih kamera za rano otkrivanje požara i bile bi postavljene na nepristupačnim terenima,  gdje su veliki zeleni kompleksi, podsjetio je on.   

Pripadnici Službe zaštite i spasavanja, takođe, u sušnom periodu, koliko mogu, do onih kojima je potrebno dopremaju pitku vodu u najudaljenije dijelove opštine. 

 Iz Službe zaštite i spasavanja apeluju na građane da strogo poštuju  zabranu loženja na otvorenom, što je posebno opasno pri visokim temperaturama vazduha. Pozivaju sve da se suzdrže od loženja na otvorenom i da u slučaju bilo kakvog požara prijave na broj telefona 123, koji je besplatan i non-stop u funkciji. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here