Припадници Службе заштите и спасавања Општинe Херцег Нови ангажовани су на терену у шпицу туристичке сезоне, раде на превенцији од потенцијалних акцидената, али и на изради документације у оквиру акционог плана дјеловања у ванредним ситуацијама. Брзом интервенцијом спријечили су ширење пожара на Орјену. Глобалне климатске промјене које су све евидентније у виду поплава, земљотреса, клизишта, пожара захтијевају брзо реаговање и интервенцију спасиоца.
Према ријечима самосталног савјетника I у Служби заштите и спасавања Зорана Гамбера, у оквиру акционог плана завршена је процјена ризика на територији Општине Херцег Нови и тај документ је предат у локалну управу.
– Предстоји још да се направи акустична студија за систем обавјештавања и узбуњивања, те да се набави адекватна апаратура, која би се поставила на територији Општине Херцег Нови. То је пројекат на нивоу државе, за сваки град су одређене активности. Још ни једна општина није успјела да набави тај систем, који је доста скуп. Потребно је да ангажујемо стручњаке, који ће направити одговарајућу студију акустичности. Надам се да ћемо у скорије вријеме, у потпуности да испунимо и те обавезе, очекује Гамбер.
На скупштинско усвајање чекају два плана заштите и спасавања – од клизишта и поплава.
План заштите и спасавања од клизишта и одрона је припремљен, одржана је недавно јавна расправа у Ватрогасном дому у Мељинама:
-Обављена је неопходна процедура , а преостало је још да тај документ уђе у поступак усвајања у Скупштини Општине Херцег Нови. Не знам да ли ће бити то у трећем или четвртом кварталу, с обзиром да је усвајање Плана заштите и спасавања од поплава предвиђено у трећем кварталу ове године, навео је Гамбер.
Херцег Нови је прва општина у Црној Гори, која има урађена два планска документа: План заштите и спасавања од земљотреса који је усвојен у Скупштини Општине, као и План заштите и спасавања од клизишта и одрона, за којег је добијена сагласности Директората и у поступку је усвајања у локалном парламенту.
– Завршен је План заштите и спасавања од пожара и План заштите и спасавања од земљотреса, а са ова два посљедња, која су у скупштинској процедури, биће заокружена комплетна планска документација, која се односи на херцегновску Службу, напомиње Гамбер.
Зависно од програма рада локалног парламента и посљедњи план, који је урађен, биће стављен на сагласност Скупштине Општине:
-Да би планови прошли и били ефикасни, континуирано сарађујемо са свим институцијама у граду, органима Општине Херцег Нови, Директоратом, полицијом, Војском Црне Горе и у задње вријеме имамо интензивну сарадњу са хитном помоћи на основу великог броја захтјева да им испомажемо приликом транспорта болесника, а асистирамо и приликом саобраћајних незгода. Увезани сви заједно можемо да одреагујемо на било коју врсту акцидента. Морамо сви бити повезани да би се било каква активност била успјешна у таквим ситуацијама, поручио је Гамбер.
Планови и сарадња институција је важна код отклањања посљедица природних и непогода и других акцидената:
– Једна од нових појава су велике количине падавина у кратко вријеме, што ствара велике проблеме. Наши потоци, канали, пропусти, шахтови, немају капацитет да те количине воде одједном прихвате. То се дешава већ неколико година. Код нас у Мељинама и Зелници било је у задње вријеме доста плављења, излијевања воде из канала и потока. И непланска градња утиче на зачепљења канала, потока, шахтова,одвода. Многи од њих су бетонирани или заграђени, због чега долази до плављења и оштећења инфраструктуре, дијелова града, те одрона и клизишта. Апелујемо да се поведе више рачуна приликом давања одобрења за градњу, а на инспекцијским органима је да наложе да се заграђене и бетониране површине, канали,одводи, врате у првобитно стање, да се пропусти ослободе од преграђивања или бетонa, упозорио је Гамбер.
Он је подсјетио да је Комунално стамбено предузеће прије неколико година урадило GIS (Географски информациони систем) за Херцег Нови на основу којег обављају константно чишћење тих канала, потока. Упознати су најпроблематичнијим локацијама и реаговали су према надлежним, што је добар програм који су замислили везано за функцију одржавања комуналне инфраструктуре, у циљу израде катастра водова и повезаности сегмената локалне управе и комуналних предузећа у јединствену базу података (водоводне, канализационе и електричне инсталације).
-У оквиру ИПА пројекта покренута је процедура за набавку термалних камера преко Директората. Камере би биле постављене ризичним локацијама, које су територијално удаљене, да би се на вријеме детектовала појава пожара. Преко тих камера би вршили надзор цијеле територије Општине. Ријеч је о 15-так термалних камера за рано откривање пожара и биле би постављене на неприступачним теренима, гдје су велики зелени комплекси, подсјетио је он.
Припадници Службе заштите и спасавања, такође, у сушном периоду, колико могу, до оних којима је потребно допремају питку воду у најудаљеније дијелове општине.
Из Службе заштите и спасавања апелују на грађане да строго поштују забрану ложења на отвореном, што је посебно опасно при високим температурама ваздуха. Позивају све да се суздрже од ложења на отвореном и да у случају било каквог пожара пријаве на број телефона 123, који је бесплатан и нон-стоп у функцији.