Slabo interesovanje za sudijski poziv, nedostatak kadra u cijeloj državi

Илустрација

Nedostatak sudijskog kadra problem je gotovo svih sudova na području Crne Gore. Hercegnovsko odjeljenje suda za prekršaje u Budvi od jula funkcioniše sa jednim sudijom, a čak od 2018. godine ovom odjeljenju nije dodjeljen pripravnik, što pripisuju slabom interesovanju mladih pravnika za sudijski poziv, na nivou čitave države.

Prema podacima iz godišnjih izvještaja Sudskog savjeta crnogorsko sudstvo su tokom prethdonih pet godina napustile 124 sudije, a u istom periodu izabrano je oko 80 novih. Nedostatak sudijskog kadra nije zaobišao ni Sudove za prekršaje, priča za RTHN sudija hercegnovskog odjeljenja suda za prekršaje u Budvi Andrija Vojvodić.

Andrija Vojvodić, sudija Suda za prekršaje

– Kao što je opšten poznato, na nivou cijele Crne Gore nedostaje sudijskog kadra. Čini mi se da sam vidio podatak da čak 63 ili 67 sudija nedostaje na nivou države. Što se tiče konkretno Suda za prekršaje u Budvi, problem postoji i u odjeljenju u Ulcinju, gdje jedan sudija tu dužnost obavlja tokom cijele godine. Od jula i ovdje tak posao obavlja samo jedan sudija – navodi on.

Herecgnovsko odjeljenje suda za prekršaje čak od 2018. godine nije imalo pripravnika, na šta, kako navodi Vojvodić, utiče nekoliko uslova.

– Uočili smo na nivou cijele Crne Gore da je zainteresovanost mladih pravnika za karijeru u pravosuđu veoma niska, što se može prepisati zakonskim rješenjima, koja od tih pripravnika zahtijevaju polaganje određenih ispita, a nakon toga i obuku koja podrazumijeva odlazak u Podgoricu i obavezno provođenje vremena po Sudovima i Tužilaštvu, a takođe i niska primanja propisana za te mlade pravnike, tako da su to možda uzroci za malo interesovanje – smatra on.

Program „Evropa sad 2“ predviđa veća primanja za pripravnike, pa Vojvodić očekuje da će to motivisati mlade pravnike da se odluče za karijeru u pravosuđu.

Nakon završenog fakulteta pravnike do izbora za sudiju očekuje dug put. Zainteresovani se javljaju na oglas na nivou cijele države, a pripravnički staž u sudstvu traje tri godine.

– Nakon određivanja rang liste, oni se raspoređuju po Sudovima, u kojima provode određeno vrijeme, a nakon toga dužni su da obuku provode i u drugim Sudovima. Najprije u Osnovnom državnom tužilaštvu, a onda i u Sudovima koju su stacionirani u Podgorici, gdje su obavezni da provedu određeno vrijeme u Višem sudu, pa Upravnom, Privrednom, Vrhovnom. Svaki pripravnik koji karijeru započne u nekom od Sudova u Crnoj Gori, dužan je da nekih šest mjeseci do godinu provede u Podgorici. Naravno sve troškove mora sam da snosi, što demorališe i demotiviše pripravnike da rade ovaj posao – kazao je Vojvidić.

Na izmjene Zakona o pripravnicima u sudstvu i državnom tužilaštvu u pogledu mjesta obavljanja pripravničke obuke, ranije su pozivali i iz nevladinog sektora. Kako su istakli, diplomirani pravnici se, između ostalog, ne javljaju na oglase za pripravnika zato što godinu dana obaveznog obavljanja obuke u Podgorici podrazumijeva i nesrazmjerne troškove za one koji već u tom gradu ne žive.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here