Слабо интересовање за судијски позив, недостатак кадра у цијелоj држави

Илустрација

Недостатак судијског кадра проблем је готово свих судова на подручју Црне Горе. Херцегновско одјељење суда за прекршаје у Будви од јула функционише са једним судијом, а чак од 2018. године овом одјељењу није додјељен приправник, што приписују слабом интересовању младих правника за судијски позив, на нивоу читаве државе.

Према подацима из годишњих извјештаја Судског савјета црногорско судство су током претхдоних пет година напустиле 124 судије, а у истом периоду изабрано је око 80 нових. Недостатак судијског кадра није заобишао ни Судове за прекршаје, прича за РТХН судија херцегновског одјељења суда за прекршаје у Будви Андрија Војводић.

Андрија Војводић, судија Суда за прекршаје

– Као што је општен познато, на нивоу цијеле Црне Горе недостаје судијског кадра. Чини ми се да сам видио податак да чак 63 или 67 судија недостаје на нивоу државе. Што се тиче конкретно Суда за прекршаје у Будви, проблем постоји и у одјељењу у Улцињу, гдје један судија ту дужност обавља током цијеле године. Од јула и овдје так посао обавља само један судија – наводи он.

Херецгновско одјељење суда за прекршаје чак од 2018. године није имало приправника, на шта, како наводи Војводић, утиче неколико услова.

– Уочили смо на нивоу цијеле Црне Горе да је заинтересованост младих правника за каријеру у правосуђу веома ниска, што се може преписати законским рјешењима, која од тих приправника захтијевају полагање одређених испита, а након тога и обуку која подразумијева одлазак у Подгорицу и обавезно провођење времена по Судовима и Тужилаштву, а такође и ниска примања прописана за те младе правнике, тако да су то можда узроци за мало интересовање – сматра он.

Програм „Европа сад 2“ предвиђа већа примања за приправнике, па Војводић очекује да ће то мотивисати младе правнике да се одлуче за каријеру у правосуђу.

Након завршеног факултета правнике до избора за судију очекује дуг пут. Заинтересовани се јављају на оглас на нивоу цијеле државе, а приправнички стаж у судству траје три године.

– Након одређивања ранг листе, они се распоређују по Судовима, у којима проводе одређено вријеме, а након тога дужни су да обуку проводе и у другим Судовима. Најприје у Основном државном тужилаштву, а онда и у Судовима коју су стационирани у Подгорици, гдје су обавезни да проведу одређено вријеме у Вишем суду, па Управном, Привредном, Врховном. Сваки приправник који каријеру започне у неком од Судова у Црној Гори, дужан је да неких шест мјесеци до годину проведе у Подгорици. Наравно све трошкове мора сам да сноси, што деморалише и демотивише приправнике да раде овај посао – казао је Војвидић.

На измјене Закона о приправницима у судству и државном тужилаштву у погледу мјеста обављања приправничке обуке, раније су позивали и из невладиног сектора. Како су истакли, дипломирани правници се, између осталог, не јављају на огласе за приправника зато што годину дана обавезног обављања обуке у Подгорици подразумијева и несразмјерне трошкове за оне који већ у том граду не живе.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here