Скупштина акционара Института Игало одлучује 24. фебруара о Плану реструктурирања

Институт Игало

Скупштина акционара Института “Др Симо Милошевић” биће одржана 24. фебруара, када ће бити познато да ли ће бити усвојен План реструктурирања, који је, након договора власника државног капитала и највећег мањинског акционара, послат обрађивачу на допуну.

Извршни директор Института Игало Зоран Ковачевић се нада да ће сви, држава, мањински акционар и Савјет Агенције за заштиту конкуренције, показати довољно иницијативе, како би План реструктурирања добио двотрећинску подршку на Скупштини акционара.

-Имам информацију да су професори са Универзитета ЦГ завршили документ и надам се да ћемо 24. фебруара имати тај План и да ће након тога и остали који буду укључени у процес везано за комисију за хартије од вриједности, уложити додатни напор, јер у случају другачијег рјешења ситуација се значајно компликује, казао је Ковачевић.

Зоран Ковачевић, извршни директор Института Игало

Инстутут Игало нема времена да чека, јер и након усвајања Плана реструктурирања до момента прилива средстава, постоје одређене процедуре које треба да се спроведу на тржишту капитала. Пословање Института, каже Ковачевић, зависи и од усвајања државног буџета,  из којег ће Институт добити државну помоћ у складу са Планом реструктурирања али и одакле се повлаче средства за лијечење фондовских пацијената.

-Привремено финансирање обезбјеђује Фонду за здравствено осигурање средства у износу која су била прошле године а цијене за фондовске пацијенте су повећане од 1. новембра за 100%. Ова Влада је уважила вишегодишњу иницијативу Института Игало да се дође до реалних цијена, јер губици које смо имали у послу са Фондом здравства Црне Горе су били готово неиздрживи. Тако да ми не можемо рачунати да ћемо са  средствима која су била опредјељена за Институт Игало у државном буџету у јануару, фебруару прошле године и дата по том основу Фонду здравства, успјети да наплатимо, јер су та средства ове године много већа, с обзиром на то да нам је цијена дупло већа, казао је Ковачевић.

Подсјећамо, договор који је постигнут уочи 12. ванредне Скупштине акционара одржане 21. јануара, између представника државног капитала и највећег мањинског акционара Виле Оливе, односи се на то да Прва фаза неће бити предмет продаје или дезинвестирања, затим на активно учешће власника капитала у претварању из права коришћења у право својине земљишта, те да се на том земљишту може предвидјети градња објеката  искључиво за здравствени или комерцијални туризам. Дјечије одјељење, како се могло чути, биће продато али само за потребе изградње школе у Игалу. Висина улагања у Другу фазу коју је проблематизовао власник Виле Оливе Жарко Ракчевић,  представљаће горњу границу, а кроз предрачун радова и тендерски поступак утврдиће се колико заиста кошта та инвестиција. Виле Оливе ће, како је тада саопштено, активно учествовати у покривању губитака Института Игало. О свему томе коначну ријеч даће Скупштина акционара 24. фебруара.

За исти датум заказана је и 13. сједница Скупштине акционара на којој ће бити разријешен актуелни и именован нови Одбор директора.