Sjećanje: Srđa Dragašević

Iz Beograda je stigla tužna vijest da je 2. avgusta, nakon kraće bolesti, u 75. godini preminuo poznati šahista, fidemajstor Srđa Dragašević.

Osim prema svojoj porodici, Srđa je posebnu ljubav gajio prema šahu, a njegov odlazak sa životne scene rastužio je i veliku šahovsku porodicu Crne Gore.
Srđa Dragašević rođen je 1949. godine u Beogradu. Igrao je za „Rudar“ iz Pljevalja, „Herceg Novi“ i „Mimozu“ (Tivat), a poslednjih 25 godina živio je u Đenovićima. Poslije rodnih Pljevalja, Srđa je najviše volio Herceg Novi i sa stogodišnjim ocem Vukom je u Đenovićima toplinom, razgovorom i emocijama sabirao svoje prijatelje – šahiste.

Srđa je kao inženjer bio jedan od vodećih privrednika Jugoslavije. Bio je direktor super turnira Nikšić koji je 1983. godine organizovao zajedno sa Stanislavom Ćanom Koprivicom, na kome su igrali Kasparov, Talj, Spaski, Petrosjan, Larsen, Portiš, Gligorić, Ivanović… Kao uspješni privrednik u Rumuniji, omogućio je učešće na turnirima u ovoj zemlji mnogih igračasa ovih prostora, a svoje prve velemajstorske norme osvojili su Nikola Đukić i Blažo Kalezić.

Bio je predsjednik Šahovskog saveza Crne Gore od 2004. do 2011. godine. To je period kada je Šahovski savez Crne Gore primljen u FIDE i ECU, a Crna Gora je vela šah u škole, organizovala velika zvanična takmičenja, prvi put samostalno nastupila na olimpijadama i ekipnim prvenstvima Evrope, organizovala neponovljive vikend gran-pri turnire… Bilo je to razdoblje velikog uzleta crnogorskog šaha.

Poslije dvostrukog mandata predsjednika Saveza, bio je predsjednik Skupštine ŠSCG. Nikšićani su mu posebno zahvalni jer je značajno pomogao organizaciju memorijala “Vladimir BatoKontić”. Svesrdno je pomagao i pjevaljske šahiste, a posebno je bio posvećen radu sa mladima. Sa Predragom Vujovićem i Rankom Šabanoviće u Bijeloj je rganizovao Festival mladih, a zalagao se da Novljana imaju jedan, ali jaki klub.
Poslije njegovog odlaska sa funkcije predsjednika ŠSCG u Savezu postoje tri lige u muškom sahu, ženska liga, 30 registrovanih klubova sa preko 1 200 registrovanih igrača. Održana su kadetska Prvenstva Evrope, Seniorsko pojedinačno Prvenstvo Evrope, Balkanski Gran-pri turniri Bar, Cetinje, Tivat, međunarodni omladinskim turnir Cetinje, Balkansko juniorsko prvenstvo Pljevlja. Tu je i učešce na skoro svim balkanskim, evropskim, seniorskim, kadetskim i omladinskim prvenstvima u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji, kao i olimpijadama, što je samo dio bogatog programa koji je realizovao ŠSCG.

U tom periodu su ostvareni mnogi blistavi rezultati. Treba napomenuti da kao mala zemlja, koja ima manje stanovnika nego mnoge države registrovanih šahista. Crna Gora postala je prepoznatljiva po sportu na crno –bijelom polju. Rezultati velemajstora Dragiše Blagojevića na Olimpijadi u Drezdenu i njegova zlatna medalja na četvrtoj tabli, te nekoliko rezultata kadeta na Evropskim i svjetskim prvenstvima sa plasmanom među 10 – 15 najboljih, treće mjesto ekipno na Prvenstvu Evrope za veterane u Grčkoj, samo su dio uspjeha šahista Crne Gore na međunarodnoj sceni, kao i nekoliko titula prvaka u mandatu Srđa Dragaševića, koji je bio i predsjednik Balkanske šahovske federacije.

Srđa je bio omiljen i kao igrač i kao sagovornik. Kako je zapisao njegov kolega po tituli i selektor reprezentaciji Crne Gore u njegovom presjedničkom mandatu Dragan Popadić – snažna je bila njegova ljubav prema Pljevljima, Herceg Novom i Đenoviću i prema šahu Crne Gore. Ovaj omaž Srđi Dragaševiću tek skromna zahvalnost prema ovom blagorodnom čovjeku, koji je šahovskim figurama spajao, a bogme i milovao ljude. Takav čovjek ne umire onda kad mu u razorenom tijelu klone bolna duša i srce prestane da kuca, već onda kad ga zaborave njegovi savremenici i kad njegovi prijatelji prestanu da govore o njemu. Njegov cjelokupni rad, a šahovski posebno, ostaju kao trajni spomenik jednog čovjeka i njegovog života.

Kremacija posmrtnih ostataka Srđe Dragaševića biće obavljena 10. avgusta na Novom groblju u Beogradu.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here