Sjećanje: Dr Đuro Musić, veliki ljekar i humanista  

Preminuo je poznati Novljanin, ljekar humaniste dr Đuro Musić, koji je ostavio veliki trag u rodnom Herceg Novom, Podgorici i  Nevesinju.

Đuro Musić je rođen u Herceg Novom 1929. godine od oca Milana i  majke Jelke Musić, u jednoj od najuglednih porodica tog vremena.  Prije rata završio je osnovnu školu. Kao dječak od 15 godina učestvovao je u Narodnooslobodilačkoj borbi. Poslije rata bio je polaznik vojne škole, ali je zbog bolesti  prekinuo  školovanje. Odabrao je da završi medicinu i 1957. godine vratio se u rodni Herceg Novi.  Radio je u Institutu u Igalu i u Vojnoj bolnici u Meljinama.

Iz Herceg Novog prelazi u nikšićku bolnicu,  pa u Titograd, odnosno Podgoricu, gdje je decenijama bio jedan od vodećih hirurga.

Bio je dugogodišnji ljekar FK Budućnost. Humanost  velikog ljekara i čovjeka  ostaće upamćena i po tome kada je sa ekipom  fudbalskog kluba Budućnost kidnapovan u JAT-ovom avionu koji je letio na relaciji Podgorica – Dubrovnik – Beograd  u noći 26. septembra 1981. godine.  Umjesto na  Surčin  avion je prinudno sletio u Larnaku.  Dr Musić je bio među najzaslužnijim u akciji  spasavanja putnika i posade. Otmičari  aviona dozvoli su  teško oboljeloj ženi i dr Musiću da napuste avion kako bi bio u njenoj pratnji do bolnice. Doktor Đuro Musić je, kada je izveo bolesnu ženu, na zaprepašćenje i divljenje i putnika i otmičara odbio da ide na slobodu  već se vratio kazavši  „ja se vraćam  i dijelim sudbinu svoje ekipe“.  Burno je taj njegov gest pozdravljen od fudbalera koje je predvodio tadašnji kapiten Petar Ljumović.  Ubrzo se našao  na slobodi jer je policija  primorala otmičare da se predaju.  Gest  dr Musića je ostao upamćen  i o njemu su pisale gotovo sve novine tadašnje zemlje. On je i tema knjige Buda Simononovića „Otmice“.

Dr Đuro Musić kao dobrovoljac, iako u zrelim godinama, priključio se pozivu dr Sava  Bjelogrlića direktora nevesinjske ratne bolnice, da pomogne u zbrinjavanju  ranjenika. U Nevesinju ostaje sedam godina, a u tom periodu obavio je oko  1 700 hirurških zahvata, spasavajući vojnike i civile.  Poštovale su ga i mirovne misije koje su tamo boravile tih ratnih dana posebno Španci.

Dr Đuro Musić je dobitnik najvećeg priznanja tog grada, Povelje opštine Nevesinje. Srpska pravoslavna crkva ga je za višegodišnju  humanu djelatnost odlikovala Ordenom Svetog Save, a njegovi medicinski  podvizi u Nevesinju i istočnoj Hercegovini ostaće najsvjetli primjeri žrtvovanja i pažnje za čovjeka.

Doktor Đuro Musić je nosilac i više drugih međunarodnih i državnik odlikovanja i  priznanja za rad u oblasti medicine, humanosti, značajnog rada u Udruženju  boraca gdje je  bio  ugledni član i rukovodilac SOBNOR-a Crne Gore i jedan od glavnih  članova OBNOR-a 1941-1945  Herceg Novi.  Kao potpresjednik u Herceg Novom dao je veliki doprinos u očuvanju tekovina NOB-a.

O doktoru Đuru Musiću pisali su mnogi novinari, a  Budo Simonović u svojoj novijoj knjizi koja izlazi iz štampe za tri dana, posvetio je ovom humanisti iz Herceg Novog poglavlje „Čovjek nije koji se plaši“.

Sahrana dr Đura Musića biće obavljena danas u 15 časova na groblju kod manastira Savina. Porodica saučešće prima od 12.30 do 15.00 časova.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here