Povodom početka primjene još jednog dijela Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama Sindikat medija Crne Gore je podsjetio osnivače lokalnih javnih emitera na nove obaveze.
Sindikat medija Crne Gore, kao reprezentativna sindikalna organizacija koja okuplja oko 700 članova i članica zaposlenih u crnogorskim medijima među kojima je veliki dio lokalnih javnih emitera, uputila je dopis Opštinama i Skupštinama Opština koje su osnivači te vrste medija i podsjetila ih na nove obaveze koje su im delegirane novim Zakonom o audiovizuelnim uslugama.
Naime, taj Zakon koji je usvojem u Skupštini početkom juna predviđa određene izmjene u načinu finansiranja te vrste medija čiji su osnivači opštine koje će od naredne godine morati i da ga primjenjuju.
– U članu 49 koji se odnosi na finansiranje javnog emitera navedena je skala po kojoj se mijenja način izdvajanja iz opštinskog budžeta za finansiranje i dopis je pokušaj SMCG da skrene pažnju opštinama da budu svjesne ovog podataka kada budu radile na budžetima za 2025. godinu i pravilno ga izračunaju i opredijele iznose lokalnim medijima. Na ovaj način izuzetno bitan segment crnogorskih medija, lokalni javni emiteri, će konačno doći do finansijske stabilnosti a samim tim i građani i građanke opštine koju predstavljate do bolje informisanosti na lokalnom nivou, što je, vjerujemo, zajednički cilj, navedeno je u dopisu koji predstavlja prvi partnerski korak ka rješavanju problema koji dugo guši medije širom Crne Gore.
Podsjećaju da su u članu 49 iznosi različito procentualno predviđeni za emitere koji imaju radijski odnosno radijski i televizijski program. Preciznije, sredstva se utvrđuju u odnosu na ukupni tekući godišnji budžet jedinice lokalne samouprave umanjen za kapitalne izdatke i otplatu duga.
-Procenat sredstava namijenjen lokalnom javnom emiteru koji emituje radijski program, kreće se između 5,5 odsto (za lokalni budžet od milion do pet miliona eura) i 0,8 odsto (za lokalni budžet preko 60 miliona eura). Procenat sredstava koji se izdvaja za lokalne javne emitere koji emituju televizijski program kreće se između 6,5 odsto (za lokalni budžet od milion do pet miliona eura) i 1,8 odsto (ako je lokalni budžet iznad 60 miliona eura). Iznos sredstava koji lokalni javni emiter dobija uvećava se za najmanje pet odsto ako uz radijski ili televizijski program lokalni javni emiter objavljuje i sadržaje na internetskoj publikaciji.
Takođe, iznos se uvećava za 20 odsto ako je učešće sopstvene produkcije u ukupnom godišnjem vremenu emitovanja televizijskog programa lokalnog javnog emitera iznad 50 odsto, ističu iz Sindikata medija Crne Gore.