SINDIKAT MEDIJA CRNE GORE: SLOBODA NOVINARA DODATNO UGROŽENA

Povodom Svjetskog dana slobode medija, koji se obilježava 3. maja, oglasio se Sindikat medija Crne Gore. Oni navode da je stanje slobode medija u Crnoj Gori i do sada bilo slabo, ali je i dodatno ugroženo jer se medijski radnici posljednjih mjeseci suočavaju s nizom napada, uvreda i šikaniranja, dok je ekonomsko-socijalni status velikog broja zaposlenih i dalje loš, a primanja ispod nivoa državnog prosjeka.

– Samo u posljednja dva mjeseca zabilježeno je čak šest slučajeva verbalnih i fizičkih napada ili prijetnji, uvreda i omalovažavanja novinara i medijskih radnika. Dio ovih napada motivisan je neslaganjem i otvorenom mržnjom prema uređivačkoj politici medija ili radu novinara što pokazuje veliko nerazumijevanje prema ulozi koju mediji i zaposleni u njima imaju u demokratskom društvu. Zbog toga je veoma važno da policija u narednom periodu prepozna rizike i zaštiti novinare i medijske radnike dok izvještavaju s događaja. Potrebno je i da tužilački i sudski organi efikasno urade svoj dio posla kako bi se ovi slučajevi do kraja rasvijetlili, a napadači kaznili, saopštili su iz Sindikata medija Crne Gore.

Oni dodaju da slobodu medija u Crnoj Gori komplikuje i epidemija koronavirusa koja je dodatno unizila ekonomsko-socijalni položaj dijela medijskih radnika, najviše u pojedinim lokalnim javnim emiterima. Epidemija je samo ogolila teško stanje u ovim medijima gdje godinama kasne plate, gomilaju se dugovi za poreze i doprinose, a nekima prijeti i stečaj. Iz Sindikata smatraju da je krajnje vrijeme da tokom ove godine konačno dobijemo novi Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama i da se njime sistemski riješi stanje u ovim medijima i obezbijedi njihova finansijska održivost i puna nezavisnost u izvještavanju.

Kako su kazali, epidemija je dovela i do znatnog povećanja obima rada zaposlenih u privatnim medijima, a veliki dio njih za to nije adekvatno nagrađen, iako su Vlada i Agencija za elektronske medije tokom prošle i ove godine u više navrata i u višemilionskom iznosu finansijski pomogli privatne medije preko subvencija na zarade, direktnih dotacija, opraštanja dugova ili omogućavanja povoljnijih kredita.

Pored ovih, prisutni su i brojni drugi problemi kao što su: ograničavanje rada i loš status fotoreportera, nezadovoljavajući nivo samoregulacije u medijima, razni pritisci i nedozvoljeni uticaji na rad medija i novinara, cenzura i samocenzura, rast broja dezinformacija i lažnih vijesti.

Rješavanje ovih problema treba da bude prioritet medijske zajednice i zaposlenih u medijima. Bez solidarnosti medijske zajednice, teško da može doći do boljih dana za većinu medijskih radnika u našoj zemlji, zaključuju iz SMCG.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here