Угоститељи Црне Горе, међу којима су Уједињени хотелијери, туристичке агенције и угоститељи, упутили су Влади сет захтјева за превазилажење кризе у пословању компанија из сектора угоститељства током пандемије.
Како је наведено у допису, угоститељство и повезане дјелатности доведене су до руба егзистенције, услед учестале потпуне забране рада угоститељским објектима, као и ограничењима у раду у погледу радног времена и капацитета.
– Током претходног периода, угоститељи су се трудили да сачувају свој највриједнији ресурс- запослене, али је услед драстичног пада промета и недовољне подршке надлежних органа то постало немогуће – наведено је у допису Влади.
У складу са тим, угоститељи захтјевају продужење и проширење мјера подршке туристичкој привреди, и то:
- Безусловна исплата субвенција на зараде запосленима у сектору угоститељства
- Повећање субвенцље за зараде запослених на износ 250€ за други квартал
- Смањење пореског оптерећења на лична примања у корист запослених на нето зараде мања од 500€
- Безусловни мораторијум на кредите угоститељским компанљама, које то желе до стабилизације економске и епидемлолоске ситуацље
- Продузење јавног позива за субвенционисање камата (код пословних банака и ИРФЦГ ) и за кредите који су репрограмирани у 2021. години или им је у току 2021. године продужен граце период
- Ослобадјање плаћања пореза на непокретност за угоститељске и хотелске објекте за 2020. и 2021. годину
- Одлагање плаћања обавеза за комуналије (струја, вода, одвоз смећа…) за вријеме забране рада угоститељских објеката
- Омогућити субвенцију од стране дрзаве за закуп пословних простора и комуналија током забране рада
- Мораторијум на кредите запослених у угоститељству
- ПДВ 7% на све угоститељске услуге
- Ослобадање од плаћања обавеза за порезе и доприносе на зараде за вријеме забране рада
Усвајање ових захтјева би само дјелимично ријешило проблеме, наведено је у допису, али би омогућило опстанак до стабилизације епидемиолошке и економске ситуације, те омогућило исплату нагомиланих дугова на одложено након стабилизације. У супротном, биће доведена у питање егзистенција запослених, а компаније ће запасти у трајну неликвидност и несолвентност, што ће се поново негативно и трајно одразити на запослене, закључује се у допису.