Радници Сектора одржавања зелених јавних површина у Комунално – стамбеном предузећу ангажовани су на прољећном уређењу паркова, скверова, кошењу дуж магистрале и у стамбеним насељима, орезивању грана и уклањању преосталих палми које је уништио „сурлаш“.
Према ријечима руководиоца Сектора зеленила Вање Спаић, кренула је бујна вегетација, али промјенљиво вријеме утиче на развој многих осјетљивих врста. Доста мимоза није опстало, док је агруме напала штеточина „лептираста ваш“:
– Много је стабала мимоза пропало на Шеталишту у Игалу. Највјероватније им не одговара близина мора, удари југа. Такође, су приликом задњег олујног вјетра, десетковане и мимозе, које су засађене дуж тротоара у Игалу. Неке су опстале а доста их је и пропало. Једноставно, на тим локацијама, нешто не прија мимозама и оне врло брзо пропадају. Било је топло вријеме, потом је наступио хладнији период, који је пресјекао раст многих биљних врста, које су најрањивије када крене вегетација и сокови, појашњава Вања Спаић.
Каже да прате мимозе и друге биљке, уз очекивање да ово промјенљиво вријеме се неће неповољно одразити на биљни свијет.
Агруме погађа штеточина „лептираста ваш“. И поред огромног броја третмана није постигнут значајнији ефекат у лијечењу стабала цитруса. Нема адекватног препарата да у потпуности заустави развој болести. Наступа црнило, чађавост на листовима агрума. Штеточина зауставља фотосинтезу листа и самим тим биљка не може нормално да функционише, већ у почетном циклусу развоја.
Радници сектора зеленила, углавном раде на садњи жбуњастог биља, полустабљашица, пресађивању маслина и других стабала, док су планирали набавку мањег броја садница сезонског цвијећа, чиме ће оплеменити бројне скверове, које уређују у граду:
– У претходном периоду смо радили на реконструкцији постојећих скверова, на којима је планирана садња вишегодишњим засадима. Реконструисана су два сквера преко пута “Еко петрол” пумпе у Игалу, на којима су пресађене маслине из Парка Св. Леполда Мандића. Уређен је сквер у Јошицама – Каменари, гдје је обављено и пресађивање маслине дислоциране из парка Св. Леополда у центру града. Маслине су дислоциране због недостатка свјетлости у том парку. Настављају активности на одржавању других градских скверова, казала је Вања Спаић.
На Топлој код цркве Св.Спаса запослени у Сектору за одржавање зеленила, Kомунално – стамбеног доо, уклонили су зелени отпад, уз помоћ ауто дизалице кооперанта.
Интензивно се обављају кошења дуж Јадранске магистрале и у стамбеним насељима.
Монтиране су клупе на платоу испред маркета Арома у Игалу. У Илијином парку постављене су клупе и уређено зеленило.
Уклоњена је палма, која није била доступна механизацији, код куће Будећа у центру Херцег Новог. Како је почело асфалтирање и повремена обустава саобраћаја кроз град, радници Комунално – стамбеног су искористили да уклоне палму и орежу гране на другим стаблима.
Штеточина „црвени сурлаш“, четврту годину за редом, не престаје да уништава палме. Дендрохирургија није дала резултате, али су поражавајући резултати и на оним палмама на којима је примјењен метод ињектирања, па би се све требало да уклоне.
Радници Зеленила су посјекли већину палму у Парку „Бока“. Након што су недавно посјекли петнаестак канарских палми које је напао “црвени сурлаш”, у плану је да уклоне и неколико преосталих.
За нешто више од годину у Херцег Новом је уклоњено преко 230 канарских палми које је уништио „сурлаш“, а претпоставке су да је са приватних површина уклоњено још толико. Преостало је веома мало палми у граду који је препознат по њима.
Примјећено је да сурлаш са канарске палме прелази и на остале врсте, а већ су забиљежени случајеви напада на вашингтоније и шамаропсе. У локалној управи покренули су акцију са циљем да на мјестима уклоњених палми посаде маслину, приморски бор, чемпрес, ловорику и приморски храст, што је и била препорука Министарства и фитосанитарне инспекције.