Na izjave suvlasnika kompanije „Vile Oliva“ Žarka Rakčevića, koji je na konferenciji za medije poručio da manjinski akcionari Instituta Igalo neće podržati Plan restrukturiranja Instituta „Dr Simo Milošević“ Igalo, reagovao je predsjednik Kluba odbornika i poslanik Novske liste Jovan Subotić.
On ističe da je Institut Igalo jedan od najvećih brendova Herceg Novog i jedan od najvećih resursa zdravstvenog sistema Crne Gore i da kao takav mora biti sačuvan za sve građane ove države i sve one koji u njemu traže nadu u oporavak svog tijela i svog duha.
-Institut Igalo je toliko snažan da je preživio trideset godina sistematskog urušavanja hercegnovske privrede, tragičnog i zločinačkog odnosa prethodnog režima prema ovom gradu i prema ovoj ustanovi. Tokom svake od prethodnih trideset godina bivši režim je dodavao po milion eura duga na grbaču Instituta. Preživio je samo zahvaljujući radnicima koji su, i bez plata i bez jasne slike o budućnosti svojih radnih mjesta, pružali njegu i pomoć svima onima kojima je to bilo potrebno.
Danas, kada imamo jasnu viziju oporavka Instituta na kojoj su radili najveći ekonomski umovi ove države i kada ta vizija uključuje 106 miliona eura za ulaganje u Institut, njegovu opremu, ljudstvo i kapacitete, i kada imamo Vladu Crne Gore koja je svjesna da je zdravlje građana njen najveći kapital, ne smije se dozvoliti da relikti političke prošlosti pod virtuelnim plaštom biznisa ovaj plan osujete, iskoriste za lični interes ili tvrde pazar kako bi napunili svoje već duboke džepove. Niko nema pravo da Institut Igalo pošalje u stečaj.
Plan spašavanja Instituta nije biznis odluka. Plan spašavanja je javni interes. Planom spašavanja vraća se dug i radnicima, i dobavljačima i svim Novljanima i svim građanima Crne Gore, i svima onima koji su pomogli da Institut opstane. Nikoga u Herceg Novom ne plaši „neturistička valorizacija Institutovog zemljišta“ jer turističkog zemljišta imamo, a Novljanima je potrebno još mnogo javnog interesa. Treba nam škola, treba nam bolnica, treba nam fakultet, treba nam naučni centar.
Institut su kamen po kamen gradili naši preci. U njega su ulili svoje znanje, svoj rad i svoju dušu! Širili su mu kapacitete, unapređivali ga i čuvali decenijama. Zato je i odolio pohari koja nam se desila sa prethodnim režimom. Institut nije ničija prćija i ne može se o njemu razmišljati kao o tržišnom proizvodu.
Pozivam manjinske akcionare Instituta Igalo i njihove predstavnike da pozdrave i izglasaju podršku planu spašavanja Instituta, te da kroz isti daju svoj doprinos javnom interesu. Onako kako je oporavio stotine hiljada građana Crne Gore, Institut Igalo kao brend može da oporavi i cijelu Crnu Goru, poručio je Subotić.
Imam podosta poznanika koji rade ili su čitav životni vijek proveli u banji Igalo. Redovno su mi se žalili da imaju na papiru akcije, ali im je njihova prodaja blokirana. To stanje traje ko zna koliko godina. Šta je sa sudbinom akcija malih akcionara? Jesu li njihove akcije samo šarena laža?
Subotic je jedan od retkih koji se brinu za svoj grad. Institut je zila kucavica koja ovaj grad cini posebnim od ostatka CG. Novska lista treba jos jasnije da se zalozi da HN bude brendiran kao oaza kulturnog turizma, za razliku od budvanskog masovnog i necivilizovanog. Herceg Novi jedini ima dusu i takav treba i da ostane. Puna podrska Novskoj listi.