Polaganjem cvijeća na grob Milana Vukovića na Podima počeli su programi obilježavanja Dana škole koja nosi ime ovog borca i učitelja, a u 17:00 sati biće upriličena svečana akademija i promovisan novi broj školskog časopisa Luč. Uprava škole, članovi porodice Vuković, predstavnici OOBNORHN 1941-1945, učenici i nastavnici Područnog odjeljenja škole na Podima i roditelji, odali su počast istaknutom borcu za slobodu i podsjetili na njegovo djelo.
Porodica Vuković je, još od turskih vremena pa na dalje, dala za slobodu sve što se moglo dati, suprotstavljala se tuđinu i žudjela za slobodom, kazala je direktorica škole Mare Vujnović i dodala da je tim primjerom bio vođen i Milan Vuković.
– Založio je život za slobodu vjerujući da je ona na vrhu sistema vrijednosti. Rodivši se pod bokeljskim nebom koje je uvijek bilo slobodarsko, Milan Vuković je trasirao put budućim generacijama i njegovo postojanje i djelo svjedoči one riječi da „vaskrsenja ne biva bez smrti“ i da će „na grobu iznići cvijeće za daleka neka pokoljenja“. Jedno od tih pokoljenja smo i mi koji smo danas ovdje, u prisustvu njegove bratanične Radmile i bratanića Ilije Vukovića, u prisustvu učenika PO Podi i Kruševice, uprave škole, roditelja i uz veliku podršku boračke organizacije koje je podržalo ovo što je škola inicirala. Ime Milana Vukovića služi za ponos našoj školi i osjećamo poseban pijetet prema njegovoj i žrtvi porodice Vuković. Tako će biti i kroz buduća vremena, kazala je direktorica Vujinović.
Predsjednik OBNOR 1941-1945 Opštinski odbor Herceg Novi Đoko Zloković, zahvalio je upravi škole na inicijativi i obećao da će i dalje pratiti i obilježavati vrlo važne datume škola u Herceg Novom.
Obrazovni put vodio je Milana Vukovića od rodnih Poda i Herceg Novog do Cetinja, Mostara i Banja Luke gdje je diplomirao, ali je umjesto stalnog zaposlenja koje mu je tada nuđeno u selu Šaludovac, izabrao da bude dio Paraćinsko-ćuprijske čete od jula 1941. godine, odnosno Prve proleterske brigade, kazao je predsjednik Gradskog odbora i zagorskih mjesta OBNOR 1941-1945 Slobodan Novaković
– Kao vrlo sposobnog političkog radnika, vrhovni štab ga određuje za komandanta prvo Goražda a potom Foče. Milanov rad na ovim pozicijama je bio izuzetan, a bio je i domaćin engleskoj misiji na čelu sa oficirom Atertonom. Bio je učesnik igmanskog marša, a potom nakon raspada određenih jedinica, vraća se u Boku.
Novaković dalje podsjeća da se u dogovoru sa NOP-om zapadne Boke, ubacuje u članstvo italijanske antikomunističke policije kako bi rukovodioce NOP-a obavještavao o namjerama i akcijama neprijatelja.
– Milan je saznao za veliku akciju na Podima 20. i 21. januara 1943. godine i poslao pismo upozorenja, ali ova opasnost nije adekvatno shvaćena i neprijatelj je likvidirao rukovodstvo NOP-a za zapadnu Boku. Krajem 1943. godine postaje politički komesar italijanske divizije Garibaldi koja je prišla NOP-u. Milanov rad ga kandiduje za šefa OZNE obalske pomorske komande za južni Jadran sa sjedištem u Dubrovniku. Tu je našao kompletnu italijansku dokumentaciju među kojom je bio i izvještaj o likvidaciji rukovodstva NOP-a za zapadnu Boku. O tome obavještava novski komitet koji uključuju i rukovodstvo republike i nažalost Milan biva likvidiran. Slučaj je veoma komplikovan, velika je distanca, nisu istraženi arhivi, pa će Savez boraca da uključi i istoričare kako bi ovaj događaj rasvjetlili da napokon saznamo pravu istinu. Mi u Savezu boraca, posebno poslije pisma Mikulića, apsolutno smo svjesni veličine Milana Vukovića i njegove brilijantne vojne političke karijere, kazao je Novaković.
Delegacija Đačkog parlamenta položila je cvijeće pred bistom Milana Vukovića u holu škole, potom je priređena svečana akademija za učenike, nastavnike i roditelje u 11:00 sati, a još jedno izdanje upriličiće u 17:00 sati.
Časopis Luč – 26. broj biće predstavljen na akademiji, a ove godine sadrži 40 stranica, po jednu za svaku godinu od kada je otvoren objekat na Savini.
U čast Dana škole, Savjet roditelja je poklonio tri sadnice – dvije masline i jedno stablo ukrasne biljke koje su juče u dvorištu škole posadili prvaci i mali maturanti.