Полагањем цвијећа на гроб Милана Вуковића на Подима почели су програми обиљежавања Дана школе која носи име овог борца и учитеља, а у 17:00 сати биће уприличена свечана академија и промовисан нови број школског часописа Луч. Управа школе, чланови породице Вуковић, представници ООБНОРХН 1941-1945, ученици и наставници Подручног одјељења школе на Подима и родитељи, одали су почаст истакнутом борцу за слободу и подсјетили на његово дјело.
Породица Вуковић је, још од турских времена па на даље, дала за слободу све што се могло дати, супротстављала се туђину и жудјела за слободом, казала је директорица школе Маре Вујновић и додала да је тим примјером био вођен и Милан Вуковић.
– Заложио је живот за слободу вјерујући да је она на врху система вриједности. Родивши се под бокељским небом које је увијек било слободарско, Милан Вуковић је трасирао пут будућим генерацијама и његово постојање и дјело свједочи оне ријечи да „васкрсења не бива без смрти“ и да ће „на гробу изнићи цвијеће за далека нека покољења“. Једно од тих покољења смо и ми који смо данас овдје, у присуству његове братаничне Радмиле и братанића Илије Вуковића, у присуству ученика ПО Поди и Крушевице, управе школе, родитеља и уз велику подршку борачке организације које је подржало ово што је школа иницирала. Име Милана Вуковића служи за понос нашој школи и осјећамо посебан пијетет према његовој и жртви породице Вуковић. Тако ће бити и кроз будућа времена, казала је директорица Вујиновић.
Предсједник ОБНОР 1941-1945 Општински одбор Херцег Нови Ђоко Злоковић, захвалио је управи школе на иницијативи и обећао да ће и даље пратити и обиљежавати врло важне датуме школа у Херцег Новом.
Образовни пут водио је Милана Вуковића од родних Пода и Херцег Новог до Цетиња, Мостара и Бања Луке гдје је дипломирао, али је умјесто сталног запослења које му је тада нуђено у селу Шалудовац, изабрао да буде дио Параћинско-ћупријске чете од јула 1941. године, односно Прве пролетерске бригаде, казао је предсједник Градског одбора и загорских мјеста ОБНОР 1941-1945 Слободан Новаковић
– Као врло способног политичког радника, врховни штаб га одређује за команданта прво Горажда а потом Фоче. Миланов рад на овим позицијама је био изузетан, а био је и домаћин енглеској мисији на челу са официром Атертоном. Био је учесник игманског марша, а потом након распада одређених јединица, враћа се у Боку.
Новаковић даље подсјећа да се у договору са НОП-ом западне Боке, убацује у чланство италијанске антикомунистичке полиције како би руководиоце НОП-а обавјештавао о намјерама и акцијама непријатеља.
– Милан је сазнао за велику акцију на Подима 20. и 21. јануара 1943. године и послао писмо упозорења, али ова опасност није адекватно схваћена и непријатељ је ликвидирао руководство НОП-а за западну Боку. Крајем 1943. године постаје политички комесар италијанске дивизије Гарибалди која је пришла НОП-у. Миланов рад га кандидује за шефа ОЗНЕ обалске поморске команде за јужни Јадран са сједиштем у Дубровнику. Ту је нашао комплетну италијанску документацију међу којом је био и извјештај о ликвидацији руководства НОП-а за западну Боку. О томе обавјештава новски комитет који укључују и руководство републике и нажалост Милан бива ликвидиран. Случај је веома компликован, велика је дистанца, нису истражени архиви, па ће Савез бораца да укључи и историчаре како би овај догађај расвјетлили да напокон сазнамо праву истину. Ми у Савезу бораца, посебно послије писма Микулића, апсолутно смо свјесни величине Милана Вуковића и његове брилијантне војне политичке каријере, казао је Новаковић.
Делегација Ђачког парламента положила је цвијеће пред бистом Милана Вуковића у холу школе, потом је приређена свечана академија за ученике, наставнике и родитеље у 11:00 сати, а још једно издање уприличиће у 17:00 сати.
Часопис Луч – 26. број биће представљен на академији, а ове године садржи 40 страница, по једну за сваку годину од када је отворен објекат на Савини.
У част Дана школе, Савјет родитеља је поклонио три саднице – двије маслине и једно стабло украсне биљке које су јуче у дворишту школе посадили прваци и мали матуранти.