Ukoliko se uskoro ne ukine zabrana korišćenja i raspolaganja imovinom Bolnice Meljine, treba tražiti drugo rješenje, smatra predsjednik Komisije za praćenje i kontrolu privatizacije, predsjednik Radničke partije i poslanik Maksim Vučinić. On je, gostujući u emisiji „U četiri oka“ RTHN urednice Nine Alorić, govorio i o problemu daljeg rada Instituta „Dr Simo Milošević“ gdje je po njemu najvažnije da država odluči koji je strateški cilj.
Država treba da odluči da li želi da ima Institut u svom vlasništvu i da onda radi na njegovom razvoju.
– I to ne treba da radi samo ova vlast već i svaka naredna da bude obavezna da to sprovodi i radi u skladu sa nacionalnim interesom. Ako državi nije potreban i ako misli da sve što Institut pruža može da obezbijedi na neki drugi način, onda neka država završi privatizaciju do kraja. Dakle, prvo treba odrediti kojim putem se treba ići a potom i načini kako će se to sprovesti i to dati stručnom kadru da radi. Herceg Novi je zdravstveni centar, ima sunce, blato, kulturu življenja u duhu zdravstvenog turizma i država mora da se strateški odredi šta je cilj, kazao je Vučinić.
Kada je riječ o bolnici u Meljinama, smatra da bi proglašavanje javnog interesa nad ovom ustanovom bio dobar potez ali i znak sudstvu da razmisli o ukidanju privremene mjere zabrane korišćenja i raspolaganja imovinom.
– Na sjednici Komisije za praćenje i kontrolu privatizacije sa čelnicima Opštine i svim relevantnim akterima po pitanju bolnice u Meljinama, donijeli smo zaključke koji su trebali biti smjernice Vladi kako rješiti problem. Slušao sam premijera i bojim se da rješenja nisu baš do kraja saglasna sa zaključcima. Bolnica ima privremenu mjeru koja se odnosi na zabranu korišćenja i raspolaganja imovinom, poslali smo apel sudskoj vlasti da zbog hitnosti rješavanja problema Bolnice i zdravstvene zaštite građana Herceg Novog razmotre ukidanje te mjere. Od predsjednika Višeg suda dobio sam informaciju da oni rade sve da se ubrza ukidanje, ali sudski procesi traju i to ne može preko noći da se završi. Mislim da, ako se ne desi skoro ukidanje te mjere, treba razmisliti o nekom drugom načinu. Prvi zaključak Komisije je bio, a i jedan je od zaključaka sa sjednice SOHN, da se proglasi javni interes nad bolnicom Meljine. Mislim da bi takav čin pomogao i sudskoj vlasti da razmisli o privremenoj mjeri koja je i dalje na snazi. U začaranom smo krugu, vidjećemo koji su dalji koraci Vlade, kazao je Vučinić.
Sastanak sa radnicima PKB
Vučinić se danas sastao i sa bivšim radnicima PKB i u načelu dogovorio skori sastanak u Podgorici gdje bi vidjeli u kojoj je fazi realizacija zaključaka Komisije za kontrolu i praćenje privatizacija po ovom pitanju.
– U razgovoru sa njima saznao sam da zaključci već postoje, a sada treba vidjeti u kojoj je fazi njihova realizacija, kazao je Vučinić.
I ovoj grupaciji radnika bi išao u korist Zakon kojim bi bila obezbjeđena finansijska sredstva za radnike žrtve proteklog tranzicionog perioda.
– Tekst zakona sličan je onom koji je Skupština usvojila krajem prošle godine a odnosi se na radnike rudarsko metalskog sektore. Volja postoji kod Radničke partije i naših partnera, ali ne postoji u sadašnjoj Vladi, a ni predsjednica Parlamenta ga nije uvrstila u plan jesenjeg zasjedanja.
Pojašnjava da je budžetom za socijalna davanja u narednoj godini predviđeno preko 40 miliona više nego ove, što otvara prostor da se ovaj zakon donese i da se fazno sprovede u nekom od narednih budžeta te se nada dobijanju i političke volje.
– Pravo na otpremnine imali bi radnici čija su preduzeća otišla u stečaj, koji su ostvarili prijevremene (umanjene) penzije i da nisu potom zasnovali radni odnos na neodređeno vrijeme, pojasnio je Vučinić.
Pogledajte kompletnu emisiju „U četiri oka“ RTHN sa Ninom Alorić.