РИБАРСКА ЛУКА У ЗЕЛЕНИЦИ ЗА 50 ПЛОВИЛА

Зеленика

До 24. децембра траје јавна расправа о  Нацрту одлуке о утврђивању локације за постављање односно изградњу локалног објекта од општег интереса – рибарске луке у Зеленици.  У Програмском  задатку са елементима урбанистичко-техничких услова за израду техничке документације за објекат рибарске луке  је планирано да капацитет луке буде за 20 пловила дужине до 30 метара и 30 половила чија је дужина до 10 метара. Такође, неопходно је оставити могућност да унутар луке постоје и комерцијални везови.

У објављеним смјерницама назначено је да је потребно предвидјети могућнот пристајања пловила и са спољашње стране лукобрана рибарске луке, као и пјешачку комуникацију која не би оптерећивала оперативни дио луке намијењен рибарима. Неопходно је планирати и проширење постојеће зоне обале за минимум три мета са сјеверне стране луке.

– Техничком документацијом, поред основних елемената, у оквиру рибарске луке потребно је планирати и мјесто првог искрцаја рибе и других морских организама на копну, у непосредној близини гата на којем пловила пристају, као и мјесто прве продаје уловљене рибе и других морских организама – уколико то просторни и технички капацитети луке буду дозвољавали – објашњено је у документу.

На копненом дијелу парцела на којима је планирана градња луке, неопходно је предвијдети и градњу расхладних уређаја за одржавање и чување рибе и производњу леда, просторије за рад инспектора, канцеларијски простор за функционисање удружења рибара, те објеката за пријем, обраду, паковање и дистрибуцију свјеже  рибе. Пројектом планирати и педесетак рибарских кућица површине око два метра квадратна по кућици, наткривени простор за репарацију риболовних алата, навоз и дизалицу за ремонт односно сервисирање пловила, као и друге пратеће садржаје схондо важећим прописима и стандардима за ову врсту објеката.

У документу је назначено да се у оквиру захвата луке техничком документацијом могу планирати и објекти привременог или трајног карактера.

– С обзиром на величину и специфичност изградње комплетне инфраструктуре која је у функцији рибарске луке, објекте и пратеће садржаје унутар саме луке могуће је градити фазно, поштујући смјернице и услове изградње који су дефинисани програмским задатком са елементима урбанистичко техничких услова – наводи се у документу.

Просторним планом посебне намјене за обално подручје Црне Горе (ПППОП) који је 2018. донијела Скупштина Црне Горе, за рибарске луке на територији општине Херцег Новог предложено је више локација. То су Шквер, Мељине-Лазарет, Њивице и Змијице. Капацитет луке износи до 20 пловила дужине од 10 до 40 м, као и 50 везова за пловила дужине до 10 м са пратећом инфраструктуром на копну за чување, складиштење, паковање и руковање рибом и другим морским организмима. Како су раније објашњавали из некадашњег МОРТ-а у оквиру лука од локалног значаја (Зеленика и Шквер) неопходно је обезбиједити вез за пловила привредног риболова и мјеста за искрцај рибе на копну. Између луке и марине Зеленика потребно је обезбиједити 10 везова за пловила дужине до 10 м, у мандраћу испод школе у Кумбору два веза за пловила дужине до 14 м и осам за пловила дужине до 10 м, на мулу Рибарске задруге у Баошићима пет везова за пловила дужине до 10 м а исти број пловила и на мулу прије бродоградилишта у Бијелој.

Још 2019. Министарство пољопривреде и руралног развоја је планирало да изградњу и реконструкцију рибарских лука, уз подршку свих надлежних институција и локалних самоуправа, у оквиру пројекта МИДАС 2 , заврши до 2023. године. Кроз МИДАС 2 за унапређење сектора рибарства планирано је да буде опредјељено 10 милиона еура.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here