Resorno ministarstvo uvažilo sugestije Olivere Doklestić na Nacrt izmjena i dopuna PUP-a

Savjet za reviziju planskih dokumenata, multidisciplinarnog, inženjerskog sastava, Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, na čijem čelu je profesor dr Svetislav Popović uvažio je Izvještaj o javnoj raspravi Nacrta Izmjena i dopuna Prostornog plana Opštine Herceg Novi za fazu hidrotehnička infrastruktura, koji potpisuje dipl. inž. građevinarstva, Olivera Doklestić.

Savjet je sugestije i primjedbe prihvatio u domenu hidrotehničke infrastrukture kao odgovor na komentar za nacrt PUP-a za snabdijevanje vodom i kanalizaciju, saopšteno je iz NVO Ekološko društvo Boke Kotorske.

Kako objašnjava Doklestić, planer je napisao da gradu nedostaje rezervoara za vodu, te da treba izgraditi nove u Kumboru i Bijeloj po 1000 kubika i na Žvinjama 5000 kubika, što je netačno.

– Herceg Novi je grad sa procentualno najviše rezervoarskog prostora od svih na primorju. Kako i iz čega će se dopremati voda u te rezervoare i koja im je svrha? Rezervoar „Zmijice“ je regulator pritisaka u mreži na rivijeri i kompenzacioni ili glavni za rezervopare u Kumboru i u Bijeloj. S toga, ovaj novi od 5000 kubika u Jošici, (umjesto ranije previđenog od 200 ispraznio bi čitav sistem, od Zelenike do Kamenara i postao sam sebi svrha – pojašnjava ona.

Doklestić postavlja pitanje, kako dopremati vodu na Kamenarima u ovoliki rezervoar i čemu bi on služio?

– To nema veze sa povezivanjem na Regionalni vodovog, jer je ovaj sistem uradio svoj visoki rezervoar u tivatskoj opštini, da bi se iz njega dopremala voda do Herceg Novog,  odnosno do rezervoara „Zmijice“ na visini od 105 mnm – pojašnjava ona.

Dalje navodi da Plan nije riješio da li će se voda sa Plata ili i z Regionalnog vodovoda dopremati Luštici kroz novi cjevovod i rezervoare. Poznato je da Regionalni vodovod ima veliki problem sa smanjenim količinama iz izvorišta Bolje sestre, te da teško može da obezbijedi ranije predviđenih 70 l/s za Herceg Novi u špicu sezone, a gotovo nemoguće 200 l/s, koliko je dogovoreno, od čega najveći dio upravo za hercegnovski dio za Lušticu.

– Po mom mišljenju, ovakav planski dokument, koji je ujedno i strateški, treba da ide od raspoloživih vodnih resursa, njihovog očuvanja i racionalne upotrebe, a ne od potreba za vodom, sa enormnim normama potrošnje. Norme potrošnje su uslov postojanja vodovodne mreže a ne aksiom za planiranje sistema. U planu se daje čitava elaboracija normi potrošnje u djelovima opštine, što je nepotrebno – smatra Doklestić.

U planu je, kako zapaža, tek pomenuto snabdijevanje „visočijih zona“. U suštini se radi o potpuno novom konceptu, koji se svodi na prvu zonu snabdijevanja sa kote 60 na 400 mnm, te svi postojeći objekti, cjevna mreža i rezervoari, na potezu Sutorina – Zelenika, dobijaju ulogu, odnosno, rezervoari postaju kompenzacioni, za smanjenje pritisaka vode u mreži. Jedna visinska zona, znači ukidanje pojedinačnih hidroforskih i pumpnih stanica. Ili, ostaje sadašnji sistem sa tri visinske zone, a samo dio vodne količine će se prebacivati u tu nad zonu. O svemu tome neka nikakvih objašnjenja.

Dodaje da u PUP-u nema pomena snage i parametara visine i količine (Q, H, P) za dimenzionisanje nove pumopne stanice „Mojdež“ i procjena njene vrijednosti, kao ni razvoja sekundarne vodovodne i kanalizacione mreže na Luštici.

U Nacrtu PUP-a za Opštinu Herceg Novi, kako navodi Doklestić, potrebno je sve „dobro pretresti“ i raditi iznova, sa tačno određenim bitnim stavkama o sistemu i konceptu budućeg razvoja.

– Planiranje svake faze u prostorno-planskoj dokumentaciji je veoma važan i delikatan posao, od kojeg zavisi razvoj opštine. Znajući te stvari, a vjerovatno i uvažavajući me, kao inženjera sa velikim iskustvom u planiranju prostora, Komisija se u potpunosti saglasila sa mojim stavovima za fazu hidrotehnike u Nacrtu PUP-a – kazala je ona.

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine objavilo je Mišljenje na izvještaj o javnoj raspravi o nacrtu Izmjena i dopuna PUP-a Opštine Herceg Novi, koji je potpisao Savjet za reviziju planskih dokumenata.

Savjet je dao osvrt na veliki broj komentara, primjedbi i sugestija, po svim fazama planskog dokumenta, od urbanizma, preko saobraćaja, hidrotehnike i hortikulturnih uređenja prostora. U nekim fazama se baveći i detaljijim odgovorima pojedinačnih komentara i predloga.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here