Регионални водовод за пет општина Црногорског приморја у шпицу сезоне испоручује око 770 литара воде у секунди, што је за 27 одсто више од уговорених количина. Херцег Нови још није прикључен на регионални систем водоснабдијевања. За посредно преузимање из тиватског система, херцегновски Водовод није упутио захтјев за додатним количинама воде током љетне сезоне.
Према ријечима в.д. извршног директора Регионални водовод Црногорско приморје Јосипа Ђурашковића, повећана потрошња воде је и показатељ да туристичка сезона премашује очекивања:
– Туристичка сезона најбоље се може оцијенити по потрошњи воде, а видимо да је рекордна. У односу на 2019. годину потрошња је већа за 10-так одсто. Ми испоручујемо на данашњи дан, више од 27 одсто у односу на уговорене количине (610 л/с) од пет општина, а на жалост ту није прикључен Водовод Херцег Нови. Надам се да ћемо отклонити те проблеме, који су правно- формално ријешени и да ће Нови до краја ове године и званично бити спојен на Регионални водовод, казао је Ђурашковић.
Да је ДОО Водовод и канализација Херцег Нови затражио склапање уговора о испоруци воде у току љетње 2021. године – ДОО Регионални водовод Црногорско приморје, би уз подршку Водовода Тиват испоручио уговорене количине.
– Регионални водовод је могао да се укључи да је такав захтјев добио од херцегновског Водовода. Ми смо 2015. и 2017. године, кроз тиватски цјевовод испоручивали одређене количине, када је за то било потребе. За ову сезону је требало да се припремимо и да у сарадњи са тиватским водоводом договоримо количине воде како би предузели одређене радње – да бисмо могли несметано то да урадимо. У Водоводу Херцег Нови су процијенили да им за ову сезону, не треба воде из регионалног система. Видјели смо како је кад погоди суша. Али, увијек је потребно да постоји и резервна варијанта.
Надам се да ћемо такве пропусте исправити и да ћемо Општину Херцег Нови прикључити и сљедећу сезону – сви заједно дочекати спремно и да више таквих проблема нећемо имати, очекује Ђурашковић.
У дионицу која се ради, за спајање Херцег Новог, до сада је уложено око два милиона еура.
– Не видим да ту буде било какве препреке да ми то ријешимо. Што се нас тиче, ове године ће све бити спојено. Даље, зависи од херцегновског Водовода и њихове потражње. Надам се да ћемо, уз сагласност Водовода и у сарадњи са предсједником Општине сјести за сто и ријешити тај проблем, наравно, без икаквог условљавања да Херцег Нови узмеме, колико му је потребно, да уђемо у сезону без бојазни да ли ће бити довољно воде, навео је он.
Пројекат прикључења Херецег Новог на Регионални водовод је годинама пролонгиран. Прошле године у мају почеле су активности на постављању цјевовода кроз тиватску општину, што није завршено:
– Ту је било проблема правне природе, екпропријације. Могу да кажем да су се стекли сви предуслови, да су отклоњени проблеми и чекамо почетак грађевинске сезоне и гледаћемо да завршни радови, трају што краће. Ту је остало да се споји још спорних 30-так метара (од око 3,2 км цјевовода пречника 500 мм) између два крака, од прекидне коморе Тиват до Опатова. Надам се да ће до краја ове године, да буде све спојено и прикључак званично пуштен у погон, чиме ће се испунити сви предуслови да то ставимо на папир и да у сљедећу сезону, уђемо без проблема са водоснабдијевањем, на обострану корист и задовољство.
Подморски цјевовод постоји, док је цјевовод од Бијеле до Зеленике у власништву Регионалног водовода, објаснио је Ђурашковић.
Према пројекту предвиђено је да потрошачи на ривијери од Свете Неђеље до Зеленике добију 130 л/с воде за пиће из система регионалног водовода, док ће за херцегновски дио полуострва Луштица – бити опредијељено 70 литара у секунди, чиме ће овај пројекат додатно унаприједити амбијент за реализацију туристичких пројеката и на том подручју Општине Херцег Нови.
Ђурашковић је нагласио, да ће према дугорочној перспективи бити потребно да испоручују и веће количине воде, сходно потребама и развојним пројектима.
– Боље да се уговорене обавезе на вријеме дефинишу, јер се граде ризорти, велики туристички капацитети. Мораћемо да то ријешимо, како би на вријеме размишљали о будућности. Нови цједвовод за Боку Которску се ради. Потписан је уговор са једном кинеском компанијом која је добила на тендеру, која ће радити нови цјевовод и булевар од Ластве према Тивту. Већ од јесени ће кренути са дефинисањем уговорних односа и свакако да ће се повећати капацитети цјевовода. Не чекамо да зафали воде, већ настојимо да имамо инфраструктуру. Имамо цјевовод профила, фи 500 , а капацитети ће бити појачани изградњом паралаленог цјевовода, профила фи – 700 мм, појаснио је Ђурашковић.
Према његовим ријечима вода није скупа. Цијена воде са Регионалног водоводе је 37 центи.
– Ускратити право на воду није прича о цијени. Туристи не препознају причу о цијени и недостатку воде. Проблем је што локални водоводи имају и велике губитке, од 75 до 80 одсто. Проспу и 75 одсто преузете воде, оцијенио је Ђурашковић.
Извориште Боље сестре, поред Скадарског језера је дуже вријеме на удару одређених грађевинских предузетника, који експлоатишу корито ријеке Мораче, што је умањило, како се процијењује седам пута издашност овог изворишта,који је непроцијењив природни ресурс, од стратешког значаја за државу Црну Гору ,односно, Црногорско приморје.
-Ако успијемо да ријешимо проблеме који су проузроковани неодговорним понашањем, кроз регулацију корита у сливовима ријеке Мораче, да спречимо штету и злоупотребе – надамо се да ћемо повећати издашност. То не можемо сами. Надамо се да ћемо успјети у сарадњи са надлежним министарствима, Управом полиције,Управом за воде, инспекцијским службама, да урадимо санациони програм – да донекле санирамо штету. Обавиће се тестирање. Када добијемо детаљне анализе, елаборате, значемо како је могуће дјеловати у том правцу, указао је Ђурашковић и додаје.
– Нова управа Регионалног водоводоа, одлучна је и има вољу да отклони овај проблем, да санира штету и спречи даље злоупотребе овог природног ресурса. И медијски је значајно да се то прати и чује наш глас онда сви схватају, колики је проблем за државу, комплатни туризам и приморје. Надам се да ћемо успјети да ријешимо тај проблем и да да спречимо експлоатацију и кренемо у санацију и будемо спремни да дочекамо сљедећу сезону у пуном капацитету,очекује Ђурашковић.
У изградњу система Регионалног водовода Црногорско приморје уложено је око 110 милиона еура.
Регионални водовод на данашњи дан биљежи шест или седам одсто губитака на мрежи, што је испод европских стандарда.
– Вода са изворишта Боље сестре је А 1 квалитета, практично, може да се пије без икаквих третмана, оцијенио је Ђурашковић.
Поручује да се нада да нећемо више причати о овим проблемима и да ће Херцег Нови најзад као посљедњи у ланцу бити прикључен на систем и да ће склопити уговор у складу са потребама Општине и локалног Водовода, на пословним и партнерским основама.