Regionalni vodovod za pet opština Crnogorskog primorja u špicu sezone isporučuje oko 770 litara vode u sekundi, što je za 27 odsto više od ugovorenih količina. Herceg Novi još nije priključen na regionalni sistem vodosnabdijevanja. Za posredno preuzimanje iz tivatskog sistema, hercegnovski Vodovod nije uputio zahtjev za dodatnim količinama vode tokom ljetne sezone.
Prema riječima v.d. izvršnog direktora Regionalni vodovod Crnogorsko primorje Josipa Đuraškovića, povećana potrošnja vode je i pokazatelj da turistička sezona premašuje očekivanja:
– Turistička sezona najbolje se može ocijeniti po potrošnji vode, a vidimo da je rekordna. U odnosu na 2019. godinu potrošnja je veća za 10-tak odsto. Mi isporučujemo na današnji dan, više od 27 odsto u odnosu na ugovorene količine (610 l/s) od pet opština, a na žalost tu nije priključen Vodovod Herceg Novi. Nadam se da ćemo otkloniti te probleme, koji su pravno- formalno riješeni i da će Novi do kraja ove godine i zvanično biti spojen na Regionalni vodovod, kazao je Đurašković.
Da je DOO Vodovod i kanalizacija Herceg Novi zatražio sklapanje ugovora o isporuci vode u toku ljetnje 2021. godine – DOO Regionalni vodovod Crnogorsko primorje, bi uz podršku Vodovoda Tivat isporučio ugovorene količine.
– Regionalni vodovod je mogao da se uključi da je takav zahtjev dobio od hercegnovskog Vodovoda. Mi smo 2015. i 2017. godine, kroz tivatski cjevovod isporučivali određene količine, kada je za to bilo potrebe. Za ovu sezonu je trebalo da se pripremimo i da u saradnji sa tivatskim vodovodom dogovorimo količine vode kako bi preduzeli određene radnje – da bismo mogli nesmetano to da uradimo. U Vodovodu Herceg Novi su procijenili da im za ovu sezonu, ne treba vode iz regionalnog sistema. Vidjeli smo kako je kad pogodi suša. Ali, uvijek je potrebno da postoji i rezervna varijanta.
Nadam se da ćemo takve propuste ispraviti i da ćemo Opštinu Herceg Novi priključiti i sljedeću sezonu – svi zajedno dočekati spremno i da više takvih problema nećemo imati, očekuje Đurašković.
U dionicu koja se radi, za spajanje Herceg Novog, do sada je uloženo oko dva miliona eura.
– Ne vidim da tu bude bilo kakve prepreke da mi to riješimo. Što se nas tiče, ove godine će sve biti spojeno. Dalje, zavisi od hercegnovskog Vodovoda i njihove potražnje. Nadam se da ćemo, uz saglasnost Vodovoda i u saradnji sa predsjednikom Opštine sjesti za sto i riješiti taj problem, naravno, bez ikakvog uslovljavanja da Herceg Novi uzmeme, koliko mu je potrebno, da uđemo u sezonu bez bojazni da li će biti dovoljno vode, naveo je on.
Projekat priključenja Hereceg Novog na Regionalni vodovod je godinama prolongiran. Prošle godine u maju počele su aktivnosti na postavljanju cjevovoda kroz tivatsku opštinu, što nije završeno:
– Tu je bilo problema pravne prirode, ekproprijacije. Mogu da kažem da su se stekli svi preduslovi, da su otklonjeni problemi i čekamo početak građevinske sezone i gledaćemo da završni radovi, traju što kraće. Tu je ostalo da se spoji još spornih 30-tak metara (od oko 3,2 km cjevovoda prečnika 500 mm) između dva kraka, od prekidne komore Tivat do Opatova. Nadam se da će do kraja ove godine, da bude sve spojeno i priključak zvanično pušten u pogon, čime će se ispuniti svi preduslovi da to stavimo na papir i da u sljedeću sezonu, uđemo bez problema sa vodosnabdijevanjem, na obostranu korist i zadovoljstvo.
Podmorski cjevovod postoji, dok je cjevovod od Bijele do Zelenike u vlasništvu Regionalnog vodovoda, objasnio je Đurašković.
Prema projektu predviđeno je da potrošači na rivijeri od Svete Neđelje do Zelenike dobiju 130 l/s vode za piće iz sistema regionalnog vodovoda, dok će za hercegnovski dio poluostrva Luštica – biti opredijeljeno 70 litara u sekundi, čime će ovaj projekat dodatno unaprijediti ambijent za realizaciju turističkih projekata i na tom području Opštine Herceg Novi.
Đurašković je naglasio, da će prema dugoročnoj perspektivi biti potrebno da isporučuju i veće količine vode, shodno potrebama i razvojnim projektima.
– Bolje da se ugovorene obaveze na vrijeme definišu, jer se grade rizorti, veliki turistički kapaciteti. Moraćemo da to riješimo, kako bi na vrijeme razmišljali o budućnosti. Novi cjedvovod za Boku Kotorsku se radi. Potpisan je ugovor sa jednom kineskom kompanijom koja je dobila na tenderu, koja će raditi novi cjevovod i bulevar od Lastve prema Tivtu. Već od jeseni će krenuti sa definisanjem ugovornih odnosa i svakako da će se povećati kapaciteti cjevovoda. Ne čekamo da zafali vode, već nastojimo da imamo infrastrukturu. Imamo cjevovod profila, fi 500 , a kapaciteti će biti pojačani izgradnjom paralalenog cjevovoda, profila fi – 700 mm, pojasnio je Đurašković.
Prema njegovim riječima voda nije skupa. Cijena vode sa Regionalnog vodovode je 37 centi.
– Uskratiti pravo na vodu nije priča o cijeni. Turisti ne prepoznaju priču o cijeni i nedostatku vode. Problem je što lokalni vodovodi imaju i velike gubitke, od 75 do 80 odsto. Prospu i 75 odsto preuzete vode, ocijenio je Đurašković.
Izvorište Bolje sestre, pored Skadarskog jezera je duže vrijeme na udaru određenih građevinskih preduzetnika, koji eksploatišu korito rijeke Morače, što je umanjilo, kako se procijenjuje sedam puta izdašnost ovog izvorišta,koji je neprocijenjiv prirodni resurs, od strateškog značaja za državu Crnu Goru ,odnosno, Crnogorsko primorje.
-Ako uspijemo da riješimo probleme koji su prouzrokovani neodgovornim ponašanjem, kroz regulaciju korita u slivovima rijeke Morače, da sprečimo štetu i zloupotrebe – nadamo se da ćemo povećati izdašnost. To ne možemo sami. Nadamo se da ćemo uspjeti u saradnji sa nadležnim ministarstvima, Upravom policije,Upravom za vode, inspekcijskim službama, da uradimo sanacioni program – da donekle saniramo štetu. Obaviće se testiranje. Kada dobijemo detaljne analize, elaborate, značemo kako je moguće djelovati u tom pravcu, ukazao je Đurašković i dodaje.
– Nova uprava Regionalnog vodovodoa, odlučna je i ima volju da otkloni ovaj problem, da sanira štetu i spreči dalje zloupotrebe ovog prirodnog resursa. I medijski je značajno da se to prati i čuje naš glas onda svi shvataju, koliki je problem za državu, komplatni turizam i primorje. Nadam se da ćemo uspjeti da riješimo taj problem i da da sprečimo eksploataciju i krenemo u sanaciju i budemo spremni da dočekamo sljedeću sezonu u punom kapacitetu,očekuje Đurašković.
U izgradnju sistema Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje uloženo je oko 110 miliona eura.
Regionalni vodovod na današnji dan bilježi šest ili sedam odsto gubitaka na mreži, što je ispod evropskih standarda.
– Voda sa izvorišta Bolje sestre je A 1 kvaliteta, praktično, može da se pije bez ikakvih tretmana, ocijenio je Đurašković.
Poručuje da se nada da nećemo više pričati o ovim problemima i da će Herceg Novi najzad kao posljednji u lancu biti priključen na sistem i da će sklopiti ugovor u skladu sa potrebama Opštine i lokalnog Vodovoda, na poslovnim i partnerskim osnovama.