REGIONALNI FOND ZA IZAZOVE ŠANSA RAZVOJA STRUČNOG OBRAZOVANJA

Saradnja Privredne komore i Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta na projektu „Regionalni fond za izazove“ bila je tema sastanka predsjednika Privredne kompre Vlasitimira Golubovića i sekretara u ovom Vladinom resoru, Martina Ćalasana.

Kako je nakon sastanka saopšteno, ovaj projekat predstavlja veoma dobru šansu za unapređenje stručnog obrazovanja u Crnoj Gori.

Projekat „Regionalni fond za izazove“ (RCF), vrijedan 25,5 miliona eura, namijenjen je razvoju stručnog obrazovanja, čime će biti obezbijeđena veća stručnost radne snage, prilagođena potrebama tržišta rada. Sredstva za realizaciju izdvojilo je njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj, a povjerena su Njemačkoj razvojnoj banci (KfW). Glavni implementacioni partner KfW-u je Komorski investicioni forum Zapadnog Balkana, čiji je glavni koordinator projekta predstavnik Privredne komore Crne Gore.

Regionalni fond za izazove će u naredne četiri godine podržavati projekte koje sprovode konzorcijumi sačinjeni od institucija za stručno osposobljavanje i obuku i partnerskih privatnih preduzeća, koja su uključena ili se planiraju uključiti u ovaj vid obrazovanja, navedeno je u saopštenju Privredne komore.

U radu sastanka učestvovali su i potpredsjednik Komore Danilo Gvozdenović, direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet dr Mladen Perazić, koordinator za saradnju sa međunarodnim komorskim asocijacijama i predstavnik Komorskog investicionog foruma Balša Ćulafić i načelnica Direkcije za opšte, srednje i stručno obrazovanje Zora Bogićević.

Predsjednik Golubović je ukazao na institucionalno partnerstvo Komore i donosilaca odluka, te ocijenio da će Ministarstvo u ovoj asocijaciji imati kvalitetnog saradnika na projektima od društvenog interesa.  

Komora aktivno učestvuje u promociji i realizaciji dualnog sistema obrazovanja i izdvaja sredstva na godišnjem nivou za stipendiranje 30 učenika koji su se opredijelili za deficitarna zanimanja. Istakao je intenzivne aktivnosti Komore u neformalnom obrazovanju kojim privrednicima prenosi najnovija znanja putem seminara, radionica, okruglih stolova.

– Konzorcijumi obrazovnih institucija i kompanija, koji budu odabrani nakon procesa selekcije, moći će da dobiju bespovratna sredstva u iznosu od 150.000 do 600.000 eura. Države, shodno uslovima projekta, za njegovu realizaciju mogu dobiti od 10 do 25 odsto sredstava. Vrlo je bitno da se dobro pripremimo za ovaj projekat, motivišemo privredu i obrazovne ustanove kako bismo mogli da povučemo što više sredstava – rekao je Golubović.

Sredstva iz projekta moguće je usmjeriti na razvoj novih ili proširenje i poboljšanje postojećih programa obuke, kroz ulaganja u: infrastrukturne radove na radionicama, nabavku opreme i tehnologije potrebne za učenje kroz rad, obuku nastavnika, obuku trenera u preduzećima, savjetodavnu podršku, itd.

Osnovni cilj Fonda je povećanje zapošljivosti učenika i polaznika programa stručnog obrazovanja i ojača saradnju između obrazovnih institucija i privrednih subjekata u ekonomijama Zapadnog Balkana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here