Realizacija budžeta Opštine Herceg Novi – planiranom dinamikom

Управа локалних јавних прихода

Ukupni izvorni, sopstveni i ustupljeni prihoda Opštine Herceg Novi realizovani su u iznosu od 11,5 miliona eura, što je milion više u odnosu na isti period prošle godine. Ostvareno je 47 odsto prihoda u odnosu na plan Budžeta za ovu godinu.

Ukupno sa turističkim prihodima ostvareno je 13, 7 miliona eura, dok su prošle godine, u ovom periodu, iznosili 12,6 miliona, kazao je v.d. direktor Uprave lokalnih javnih prihoda u Opštini Herceg Novi Milovan Baždar:

Milovan Baždar

– Treba uzeti u obzir da je ovaj treći kvartal i najefikasniji u smislu naplate. Najveća realizacija je tokom trećeg kvartala, koji je u toku. Ove godine je, ipak, nešto sporija realizacija u naplati nekih prihoda, zbog određenih okolnosti. Kao poreska uprava uradili smo sve što je u našoj moći, da bi se pravovremeno mogla generisati i odštampati, poreska rješenja. Poznato je da već godinama distribuciju poreskih rješenja fizičkim i pravnim licima obavlja Pošta Crne Gore, a kako je objasnio, na zahtjev Revizije od prošle godine, bili su u obavezi da sprovedu  postupak javne nabavke, zbog čega distribucija poreskih rješenja kasni.

– Tu se izgubilo par mjeseci, iako Pošta CG ima licencu za taj posao. Nakon što smo odradili taj dio, Pošta se našla u situaciji da su imali prioritet isplate penzije, socijalnih davanja i druge. Zato je došlo do kašnjenja u distribuciji rješenja, što nama u jednom dijelu ne predstavlja prevelik problem. Činjenica je da naplatom svih prihoda, koji su pod ingerencijom ove lokalne uprave, da imamo odgovarajuću dinamiku i održavamo likvidnost računa opštinskog budžeta, naveo je Baždar.

On je kazao da će nastojati da nastave kontinuitet referentne i stručne analize svih poreskih prijava, naročito, pravnih lica:

– Riječ o upravnim postupanjima, koja zahtjevaju nešto duži period. Javno pravni organ, sprovodi upravno postupanje shodno zakonu. Pozivamo redovno veće stranke na učestvovanje u upravnom postupanju, na saslušanje, dajemo im priliku da pored dokumentacije iznesu i svoje stavove. Ove godine,  naročito smo, fokusirani i analiziramo veće poreske subjekte, pravna lica koja imaju veliku imovinu, ocjenjuje Baždar.

On smatra da je djelimični problem u zakonu o porezu na nepokretnosti, koji je pretrpio izmjene, pa je ukinuta uredba o načinu i kriterijumima utvrđivanja poreske osnovice. Uvedeni su novi članovi, pored ostalih član 6 G, koji poreznicima komplikuju način postupanja, jer imaju poteškoće u angažovanju vještaka, odnosno, licenciranih procjenitelja, koji mogu da obavljaju procjenu imovine, nepokretnosti, shodno važećim propisima i standardima.

– Neka pravna lica žele da to iskoriste. Mi se tome suprotstavljamo, detaljnom, kvalitetnom analizom, striktno analizirajući kada nam se uz prijave dostave i procjene imovine, od strane licenciranih procjenitelja. Precizno analiziramo, da li su ti dokumenti rađeni shodno vladinoj uredbi, odnosno, Pravilniku o metodologiji procjene imovine. Jednom broju vlasnika velikih objekata ne odgovara ova procjena, zbog čega se rasteže upravno postupanje i nismo prihvatili procjene. Zato smo došli u ovaj period kada još nismo zadužili nekoliko velikih pravnih lica, gdje ćemo, sigurno imati, preko milion i po eura, novih prihoda, očekuje Baždar.

Prema ocjeni Baždara, sporija distribucija rješenja preko pošte i sveobuhatan pristup procjene imovine prema pravnim licima, razlozi su za nešto manju realizaciju poreza na nepokretnosti, u odnosu na isti period prošle godine, a što bi uskoro trebalo dinamičnije da se odvija.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here