Поводом избора локације за постављање споменика Мирку Комненовићу реаговале су четири невладине организације из Херцег Новог: Еколошко друштво Боке, Друштво пријатеља Херцег Новог, Друштво грађана за заштиту Херцег Новог и Српско соко. У два одвојена саопштења истичу да су изненађени да је Градска пијаца коначан избор локације за постављање споменика једном од најугледнијих новских градоначелника, великом патриоти и добротвору, министру…
Само ношење макете кроз град потписници једног саопштења, Илија Будеч и Оливера Доклестић, оцјењују као „ношење крневала у вријеме Празника мимозе“, а цијели избор локације „лакрдијски који нема везе са струком, распоредом форми и визуелизацојом простора за једну такву монументалну скулптутру која би требало да буде средиште и стјециште модерног Херцег Новог.
-Наша власт и овај посао са спомеником одрађује неозбиљно и увриједљиво за све нас који поштујемо дјело Комненовића. Треба ли да кажемо да би свака озбиљна власт прво урадила студију простора, са анализом више позиција, направила компарације по параметрима форми у простору (околни објеката), прилазних путева, степеништа, визуре, на њега и од њега, положај у односу на сунце и свјетлост и распоред сјенки, као и функционалност и смисаоност цијелог простора. Из такве студије би тек требао да произађе величина и облик споменика Мирку Комненовићу. Нажалост, овдје је све наопако и незавршено. Прво је урађен споменик а онда се тражи адекватна локација за постављање, наводе Доклестић и Будеч.
Сматрају да је за такву личност најлогичнија и најсмисленија позиција тераса испред општине, изнад гараже.
-Локација на Градској пијаци је већ имала велике критике на јавној расправи о овом питању, прије три или четири године, када се повукла жестока расправа између грађана и архитекте Марловића. Тада смо били сигурни да је та локација отпала, кажу потписници саоопштења уз тврдњу да су закупци тезги спремили петицију коју ће упутити локалној управи, за заштиту својих права и очување пијаце оваква каква је данас.
-Намјера је да се постави споменик у средишту пијаце, да се продајни штандови сваког јутра наново постављају и склапају и уклањају у 14 сати, да би простор остао чист само са спомеником. То би значило да продавци морају сву храну намјењену за продају свакодневно да вуку од куће и назад. Замисао је да наша зелена пијаца глуми Гундулићев трг у Дубровнику и сличну пијацу у Трсту. Нажалост, нити смо ми Дубровник или Трст, нити је локација зелене пијаце погодна за то. Простор Градске пијаце није слободан трг нити пјацета, већ је увучен, ограђен зградом са три стране, којој је фасада запуштена, браварија зарђала, а сам објекат скромног лошег изгледа (некадашњи војни објекат градске команде), наводе Доклестић и Будеч уз констатацију да ће простор пијаце дјеловати набијено, стјешњено, затворено и стекао би се осјећај „да је Мирко Комненовић у кавезу, јер је споменик превелик, а простор мали, са само једним прилазом, са улице“.
– Дакле, смјестити Мирка Комненовића у „шкатулу од шибица“ је веома грубо и ружно, тим прије јер имамо већ неколико лоших примјера са избором локација и оријентацијом споменика, од краља Твртка, Сима Матавуља, барељеф Зука Џумхура или споменици Његоша и Саве Владиславића, окренутих леђа један другом. Градска пијаца је сама по себи на добром мјесту, архитектонски заокружена цјелина, којој визуелно ништа не припада осим ње саме. Споменик на средини ње би утонуо, гледајући са улице. Најзад, Мирко Комненовић није заслужио да буде међу салату и кртолу, а продавци на пијаци нису заслужили да се ико, па макар и локална власт, игра са њима и проводи тортуру. Нама грађанима треба комплетна пијаца, са рибарницом, оваква каква је и на овом мјесту каква је је већ деценијама, наводе у саопштењу које закључују тврдњом да локација за споменик мора бити питање озбиљне студије простора и потом јавне расправе грађана, умјетника, сликара, вајара, архитеката, људи од дигнитета. Ако је потребно брзо рјешење, сматрају потписници саопштења, оно би могло да буде као привремено на тргу испред зграде Општине.
Негодовање поводом избора локације исказао је и предсједник НВО Српски Соко, Небојша Рашо.
-Изненађен сам вијешћу да је за мјесто споменика Мирку Комненовићу, општинском начелнику, министру, логорашу, делегату Владе Краљевине Србије у Русији у Првом свјетском рату, утемељивачу туризма у Херцег Новом, задужбинару, блиском пријатељу Краља Александра, Николе Пашића, Томаша Масарика, Фјодора Шаљапина и првом старјешини Српског Сокола у Херцег Новом, одређена зелена пјаца, наводи Рашо уз констатацију да је „комисија нашла да та локација одговара личности, најзаслужнијег Новљанина“.
Просто се питам да ли та комисија ишта зна о Мирку Комненовићу. Успјела је да пронађе мјесто у Херцег Новом са којим Комненовић нема никакве везе и за то им се треба одати признање. Једино да га Швабе нису тамо везали у ланце прије него су га транспортовали на Мамулу. Поред толико мјеста којима је Комненовић задужио Херцег Нови изабрано је баш ово, саопштио је Рашо уз питање да ли је можда циљ комисије да се Мирко Комненовић склони од народа?
-Да нам је ово урадио неко из Подгорице рекли бисмо да се руга са нама Новљанима. Изгледа да ћемо на пролазном мјесту имати Њуња, а споменик Комненовићу ће бити скрајнут. Сваки туриста ће помислити да је Њуњо слика данашњег Новог, мада сам ја мислио да је то Мирко Комненовић. Надам се, као и многи Новљани, да ће се надлежни у памет дозвати и да до реализације неће доћи на овој локацији, закључује Рашо.
Ljudi se ne dijele na srbe i crnogorce, nego na poštene i nepoštene, pametne i …. , obrazovane i …. pa kada zaokružujete drugi put nešto na listiću vodite računa koga ste zaokružili. Sve je ovo vaš izbor dragi sugrađani! Ničiji drugo!