Razvoj saobraćaja dominantna tema Javne rasprave o Nacrtu Prostornog plana

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, u saradnji sa lokalnom samoupravom organizovalo je u sali Skupštine Opštine Herceg Novi javnu raspravu o Nacrtu Prostornog plana Crne Gore i Izvještaju o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu.

Javna rasprava privukla je pažnju velikog broja Novljana, ali i građana susjednih opština. Nakon detaljne prezentacije rukovoditeljke izrade plana Svetlane Jovanović, uslijedila je konstruktivna rasprava.

Kako je za RTHN kazala Jovanović teme rasprave bile su razvoj saobraćaja, ključne i brze saobraćajnice, autoput, kao i potrebi gradnje lokalnih puteva.

Svetlana Jovanović, rukovoditeljka izrade Prostornog plana

– Ne možemo govoriti o agro ili zdravstvenom turizmu, ako nemamo dobro urađene lokalne puteve, iako to nije nadležnost ovog plana, ali strateški razmišljamo i o tome. Razgovarali smo i o energetici, zaštiti, korišćenju mora, o svim vidovima saobraćaja, potrebi da se oni povežu u jedinstveni sistem, da bi to pokrenulo intenzivniji razvoj svih opština – navodi ona.

Posebno interesovanje privukla je brza saobraćajnica za primorski region, koju plan predviđa, ali oko koje je već tri decenije javnost podjeljena zbog, kako pojašnjava Jovanović, skučenosti primorskog regiona i potrebe da se prostor zaštiti.

– Kada je riječ o prelasku Bokokotorskog zaliva, ostavili smo u nacrtu plana koridor koji prolazi u zoni Sveta Neđelja – Opatovo. Nismo predložili most i nikakvo tehničko rješenje, jer zadatak Prostornog plana nije da definiše tehnička rješenja, ali smo rekli da ono mora biti u skladu sa svim UNESKO zakonima – ističe ona.

Jovanović je pojasnila da Nacrt predviđa brzu saobraćajnicu kao moguće rješenje, ali da njena izgradnja nije nužna ukoliko rješenja, poput lokalne obilaznice u Herceg Novom dovoljno rasterete saobraćaj.

– Perdložili smo u nacrtu Plana da se prioritetno, što se tiče velikih infrastrukturnih koridora, završi započeti auto put Bar – Boljare, da se rade obilaznice oko primorskih gradova i jadrnasko-jonski kontinentalni auto put, u nadi da će on u zaleđu pokupiti sav tranzit, a da će ostaviti primorju da funkcioniše kao turistička destinacija bez tranzita – pojašnjava Jovanović.

Koridor brze saobraćajnice je planom za priobalno područje bio predviđen preko Luštice, što tim za izradu Nacrta nije smatrao dobrim rješenjem, što je pokazala i studija opravdanosti izgradnje određenih koridora.

– Ta studija prosto ne preporučuje prelazak preko Luštice, prije svega sa aspekta ugrožavanja prirodne sredine, a na kraju i ekonomskog efekta. Međutim, taj ekonomski efekat nije presudan, već gledamo da prostorno povredimo cjeline koje je treba povezati, da ne narušavamo prostor, a da on funkcioniše u privredno-ekonomskom smislu – kazala je Jovanović.

Javna rasprava o Nacrtu Prostornog plana Crne Gore i Izvještaju o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu do 2040. godine, otvorena je do 29. aprila.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here