РАЗМОТРЕН НАЦРТ ЗАКОНА О ТУРИЗМУ И УГОСТИТЕЉСТВУ

Привредна комора Црне Горе и Министарство економског развоја, организовали су округли сто на тему: Нацрт закона о туризму и угоститељству. Овај закон представља кровни закон у области туризма и угоститељства и њиме се уређују услови за обављање туристичке и угоститељске дјелатности, али и друга питања.

Нацрт закона је усклађен са законодавством Европске уније, преношењем Директиве о путовањима у пакет и повезаним путним аранжманима. Окурглим столом је модерирао предсједник ОУ туризма и угоститељства Ранко Јововић, уз подршку секретарке Сање Марковић, а у раду је уз чланове учествовао и Марјан Милачић, генерални директор Директората за нормативне послове и управни поступак у туризму, Министарства за економски развој.

Предсједник ОУ туризма и угоститељства Ранко Јововић казао је да туризам у Црној Гори из године у годину све снажније оправдава улогу стратешке привредне гране, посебно имајући у виду чињеницу да његово учешће у БДП континуирано расте. Према његовим ријечима, савремени развој туризма карактерише развој посебних облика, који су значајни за генерисање запослености, повећање стандарда становништва и уравнотежавање регионалног развоја. Неопходно је да се новим законским рјешењем иде у правцу унапријеђења правног оквира за елиминисање бизнис баријера, креирања висококвалитетног туристичког производа и даљи развој сектора туризма и угоститељства као стратешке гране црногорске привреде.

Марјан Милачић, генерални директор Директората за нормативне послове и управни поступак у туризму, Министарства за економски развој, казао је да овај закон представља стратешки документ, те да је његов нацрт измијењен у цијелости, осим у дијелу европске директиве која се односи на заштиту потрошача и туриста.

Намјера стручног тима Министарства економског развоја јесте да нови законски текст омогући лакше и брже остваривање права пружалаца туристичких/угоститељских услуга, нарочито приликом добијања одобрења за рад угоститељских објеката, на који начин ће бити елиминисано оптерећење за странке које је важећи Закон наметао када је у питању достављање доказа неопходних за издавање поменутих рјешења. Број докумената који је потребан угоститељу или туристичком дјелатнику прилком издавања одобрења за обављање делатности свели смо на 3 документа које је врло лако прибавити, уз минималну административну таксу – казао је он. Рјешења понуђена овим Нацртом, а у сарадњи са одговарајућим инспекцијским службама, довешће до драстичног сузбијања сиве економије и нелегалног пословања – казао је Милачић. Додао је да је Кривичним закоником Црне Горе прописано да је обављање привредне дјелтности без одобрења за рад и противно одобрењу за рад кривично дјело. Стога, је такав предлог одредбе инкорпориран и у овај Нацрт , а надлежни инспекцијски орган неће моћи изрећи прекршајну, већ ће бити нормативно обавезан да поднесе кривичну пријаву.

Напомиње и да је постојао огроман број прекршаја у претходном Закону, а да је сада тај број сведен са 95 на 46.
Ненад Драшковић, Унија послодаваца Црне Горе поздравио је Нацрт новог закона, истичући посебно дио који се односи на сузбијање сиве економије, која представља један од велких проблема у црногорској провреди , а посебно туризму.

Борис Марђоновић, Удружење хотела Црне Горе истакао је да ово удружење сматра да тренутни Нацрт и најављене измјене Закона представљају добар и значајан напредак, посебно у уклањању бизнис баријера.

Као једну од сугестија, ово удружење предлаже да се Нацртом прије свега утврди листа регулисанх професија у туризму и угоститељству, те да се обављање туристичких дјелатности дозволи искључиво правним и физичким лицима која су уписана у Регистар туристичких субјеката на основу доказа о квалификацијама.

Бошко Вујичић, Удружења туристичких агенције Црне Горе, имао је недоумице које су се односиле на подружнице туристичких агенција и њихово постојање у истом граду у којој послује и сама агенција, те да ли је и даље потребно јемство од 20.000 еура за сваку подружницу.

Током округлог стола, предложено је и да се у нови Закон уврсти и члан који се односи на угоститељске услуге на узгајалишту водених организама. Ове услуге обухватиле би припремање и услуживање топлих и хладних јела, пића и напитака из претежно сопствене производње, те услуге учествовања у активностима аквакултуре/марикултуре, као што су: храњење водених организама, чишћење узгојних инсталација, излов водених организама, презентација узгоја водених организама и сл. Сугестије изнесене током округлог стола бити размотрене до краја јавне расправе, позвао да се исте доставе ресорном Министарству, како би биле размотрене и у крајњем прихваћене.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here