Razmjena kreativnih energija na radionici Uroša Petrovića u OŠ „Orjenski bataljon“

Višestruko nagrađivani pisac za djecu, Uroš Petrović održao je svojevrsnu interaktivno-kreativnu radionicu u OŠ „Orjenski bataljon“, u okviru programa „Pisac u školama“, koji realizuje Gradska biblioteka i čitaonica.

Učenici su imali priliku da uče o književnosti kroz razgovor i rješavanje zagonetki, na koje djeca odlično reaguju, a krajnji cilj je probuditi i održati kod mlađe populacije ljubav prema čitanju.

U razgovoru za RTHN Petrović otkriva da nikada ne pravi obične književne susrete, već interaktivne radionice sa rješavanjem zagonetki, na kojima uvijek dolazi do razmjene kreativnih energija.

Uroš Petrović, pisac

– Pričao sam sa djecom da ne koriste telefone na glup način već na pametan, da mogu da nauče svašta, od novih vještina do nekog jezika. Uvijek dobijem dosta od njih energije, dosta toga, čini mi se i pružim, inspiracijom za razmišljanje. Radovao sam se i radujem svakom novom susretu – navodi on.

Poznato je, kako dodaje, da djeca danas jako malo čitaju. Manje poznato je da ona koja čitaju, imaju za trećinu bolje rezultate tokom školovanja, ali i generalno u životu, što je pokazalo istraživanje u Njemačkoj.

– Dokazano je da dijete, čak i ako pročita nekoliko knjiga tokom odjetinjstva, ima veća postignuća. Pošto je takav rezultat bio čudan, da postoji takva korelacija, ponovili su istraživanje u još dvije zemlje. Na internetu je to istraživanje, a jedna od njih je Hrvatska. Rezultat je potpuno isti, djeca koja čitaju budu skoro za 30% uspješnija od one djece koja nisu čitala. Kad bi to svi roditelji čuli… znam da je lakše doći s posla i pustiti crtani ili dati tablet, nego čitati bajku. Kad bi ovo znali svi, sigurno ne bi propustili taj dragocjeni dio kada čitaju sa djecom – ističe Petrović.

Djeca u Herceg Novom se ne razlikuju od vršnjaka u bilo kom drugom gradu u kojem je držao radionice.

– Ako im je nešto dovoljno zanimljivo, nema toga što ne mogu da nauče. Nažalost, važi i suprotno, ako im nešto nije zanimljivo, stvori se otpor prema gradivu. To su djeca. Jednostavno moramo da nađemo načina da ih u ovim, čudnim i zahtjevnim vremenima, nekako zainteresujemo. Dakle, na svakoj radionici koju sam radio, uvijek im je bilo žao kad se završava, ostjali smo negdje i duže od sat. To nam je indikator da djeca nije da nemaju koncentraciju i da ne žele da usvajaju nova znanja, već je do toga da ne žele da im bude dosadno – kazao je Pertrović.

Na kraju razgovora poručio je djeci da što više čitaju, jer im se možda snovi tako i ostvare, ali i da svakoga dana stvore nešto što juče nije postojalo, pa makar to bila i samo jedna rečenica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here