Rad na kvalitetnijoj inkluziji Roma daje rezultate

U Ministartvu ljudskih i manjinskih prava održan je sastanak sa Savjetnicom za romsku politiku u DG near-u pri EU komisiji, Martom Garsijom Fidalgo.

Sastanku su prisustvovali ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof.dr Anđela Jakšić- Stojanović, ministar pravde, Bojan Božović, ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić i nacionalni koordinator za Rome iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, Sokolj Beganaj.

Savjetnica za romsku politiku u EU komisiji, Marta Garsija Fidalgo, pohvalila je dosadašnji napor Vlade Crne Gore i resornih ministarstava u domenu socijalne i ekonomske inkluzije Roma, ali isto tako naglasila značaj saradnje sa EU komisijom i EU delegacijom i Savjetom Evrope kao ključnim partnerima koji predano rade na kvalitetnijoj inkluziji Roma kroz razne programe poput ROMACTED I i ROMACTED II u Podgorici, Nikšiću, Baru, Beranama, Bijelom Polju, Herceg Novom, Tivtu i Ulcinju.

ROMACTED II će biti završen do 31.decembra 2024. godine i predstavlja program koji pomaže lokalnim vlastima da integrišu specifične mjere za Rome u redovne lokalne politike, akcione planove, poboljšavajući demokratsko učešće i ekonomsko osnaživanje lokalnih romskih zajednica.

Nacionalni koordinator Sokolj Beganaj istakao je da će Crna Gora upravo biti i prva zemlja koja će realizovati program za suzbijanje sive ekonomije u romskoj populaciji i koji uskoro treba da dobije saglasnost od ostalih državnih institucija kako bi isti bio usvojen na Vladi Crne Gore.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić Stojanović, istakla je posvećenost Ministarstva inkluziji romske i egipćanske populacije u obrazovni sistem Crne Gore. Naime, kroz saradnju sa nacionalnim i internacionalnim partnerima realizuju se aktivnosti poput besplatnog školskog  obrazovanja, obuka nastavnika, interaktivnih službi u ruralnim područjima i kampanja za promociju upisa  u škole. Ministarstvo obezbjeđuje stipendije, prevoz i podršku medijatora za socijalnu inkluziju, uz kontinuirane programe za prevenciju diskriminacije i anticiganizma. Dakle, svi istaknuti napori dio su  šire strategije unapređenja obrazovnih i socijalnih uslova za RE populaciju.

U cilju poboljšanja socio-ekonomskog i pravnog položaja Roma i Egipćana u Crnoj Gori u Crnoj Gori, kroz izgradnju inkluzivnog i otvorenog društva zasnovanog na borbi i eliminisanju diskriminacije, anticiganizma i siromaštva, u januaru, ove godine između Ministarstva ljudskih i manjinskih prava i Ministarstva rada i socijalnog staranja potpisan je Memorandum o saradnji kojim se predviđa uvođenje Saradnika u socijalnoj zaštiti romske i egipćanske zajednice u opštinama: Bar, Berane, Bijelo Polje, Nikšić i Podgorica.Nacrtom Strategije o socijalnoj i dječijoj zaštiti takođe je predviđeno uvođenje radnog mjesta- Saradnik u oblasti socijalne zaštite romske populacije u centrima za socijalni rad.

Ministar Damir Gutić je istakao da kada je u pitanju unapređenje uslova stanovanja Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije u saradnji sa

HELP-om implementira projekat rekonstrukcije romskog naselja Trlica-Pljevlja kroz adaptaciju svih stambenih jedinica kao i revitalizaciju sistema napajanja pitkom vodom.  Ukupna vrijednost projekta je 145.000 EUR bez PDV-a.

Ministar pravde Bojan Božović je govorio o dječijim ugovorenim brakovima i hitnoj zakonskoj regulativi kojom bi  pravovremeno bila  zaštićena djeca koja  stupaju u brak u najranijoj dječijoj dobi, kao što je slučaj u pojedinim romskim zajednicama gdje djeca ispod 10 godina stupaju u tradicionalne romske brakove.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here