ПРОБЛЕМАТИЧНЕ ПРИВАТИЗАЦИЈЕ У ХЕРЦЕГ НОВОМ ПОДИЋИ НА ДРЖАВНИ НИВО

Представници Комисије за праћење и контролу поступка приватизације данас су одржали састанак са бившим радницима ХТП Бока  и менаџментом Приватне здравствене установе у Мељинама како би  се нашло најбоље рјешење за излазак из тешке ситуације. У Вектра Боки се спроводи план реорганизације, стечај је уведен 2015. године, али се не поштују права радника из радног односа, док су се у болници Мељине, која је у стечају двије и по године, нагомилали финансијски и кадровски проблеми. 

Када је ријеч о ХТП Бока, јасно је да су заказале институције система, казао је Максим Вучинић, предсједник Комисије.

-Већ смо дуже вријеме упознати са проблемима радника ХТП Бока и могу да кажем да се осим хапшења љетос, ништа суштински није промјенило. Заказале су институције система и да су се и током боравка у притвору менаџмента ХТП Бока, по свједочењу радника, водиле исте малверзације. Код њих постоји бојазан да ће се у даљим активностима које помаже Привредни суд и предсједник Привредног суда Блажо Јованић, предузеће оставити без стечајне масе, а радници без могућности да им се признају и наплате потраживања.

У болници Мељине идентификовали су два кључна проблема – опстанак болнице и заштита права радника кроз уговор о дјелу јер је велика већина осигурана на минималац, те ће се Комисија потрудити да да свој допринос.

-Ако би се болница затворила то би имало веома негативне последице за грађане Херцег Новог, а други проблем је да су радници ангажовани у предузећу у стечају, уговором о дјелу и осигурани су на минималац. То може представљати велики проблем ако се настави у недоглед. Конкретан допринос комисије о проблему болнице у Мељинама ће бити тај што ћемо контролисати приватизацију те установе. Имамо информације да постоји приватизациони уговор који није испоштован. Прво ћемо покушати да дођемо до њега и онда утврдити које ставке тог уговора су постојале и које нису испоштоване, казао је Вучинић.

Састанак је одржан на иницијативу предсједника Скупштине Општине Херцег Нови Ивана Отовића, а циљ је један – проблеме подићи на државни ниво и што прије их рјешавати.

-На нама је да уложимо напоре да актуелизујемо проблем болнице Мељине на државном нивоу. Локална управа, заједно са представницима болнице, подигла је ово на неки ниво да сви грађани знају да се сви заједно морамо борити и да морамо спријечити затварање болнице, казао је Отовић и додао да је извјесно да се она неће затворити 31. јануара, али да тиме и даље није ништа ријешено.

Херцег Нови жели да развија и медицински туризам, што није могуће без болнице.

-Запитајмо се како ће сутра да функционише Институт „Др Симо Милошевић“ без болнице? Они иду једно са другим. Због тога, захтјевамо од Владе, да рјеши статус болнице Мељине, а у међувремену да обезбједи њено нормално функционисање.

Како је казао, на закључке ванредне сједнице СО ХН, није било повратне информације од надлежних министарстава, а упркос позивима да присуствују ванредној сједници, то је урадио само представник Министарства здравља.

-Ми нећемо стати. Непрестано ћемо да им се обраћамо надлежним институцијама, непрестано ћемо да причамо о болници Мељине, како ја као предсједник Скупштине, тако и остале колеге из парламента. Ми ћемо истрајавати и не искључујем ни неке друге потезе ако не буде могуће да се договором постигне рјешење. Вријеме је да Подгорица чује глас Херцег Новог, казао је Отовић.

Колико је велики финансијски проблем у болници у Мељинама, толико је изражен и недостатак кадра, казала је медицинска директорка ове установе др Оливера Елез. Додала је да су велика очекивања од састанка 1. фебруара у Министарству здравља.

-Рјешавање и једног и другог проблема су неопходни да би болница стабилно функционисала и да би кадар остао, а самим тим и да омогућимо долазак новог који је неопходан за рад болнице. Раде по уговору на три мјесеца и нижим платама него што су у јавном здравству. Њихов статус се на неки начин мора ријешити, да ли да их преузме јавно здравство или кроз неку другу форму, али им се мора омогућити да раде равноправно као и остали здравствени и нездравствени радници у јавном здравственом систему. Очекујем доста од предстојећег састанка који је заказан за 1. фебруар у Министарству здравља гдје ће бити сви представници, казала је др Елез.

Предсједник НВО Бивши радници Вектра Боке Ђорђе Рајак је поновио да је предсједник Привредног Суда Блажо Јованић у више наврата прекршио план реорганизације. Рајак сматра да Јованић намјерно одуговлачи са одлуком о изузећу стечајног судије, како би менаџменту дао времена да распродаје остатaк имовине.

-Седамнаест пута смо обавјеститили Специјално државно тужилаштво, Пореску управу седам пута, Министарство правде четири пута, Савјет за приватизацију пет пута, менаџменту Вектра Боке смо разним жалбама, захтјевима, молбама, 15 пута тражили да мирним путем рјешимо проблем, Привредни суд смо обавјестили пет пута и Централну банку два пута… Вјерујте, од свега овога, дијелом се, у 10% случајева, огласило тужилаштво, и нико други, казао је Рајак.

Данашњем састанку су присуствовали и потпредсједници Општине Весна Самарџић и Мирко Мустур, менаџер Душан Вукић и одборник Јован Суботић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here