Predstavnici Komisije za praćenje i kontrolu postupka privatizacije danas su održali sastanak sa bivšim radnicima HTP Boka i menadžmentom Privatne zdravstvene ustanove u Meljinama kako bi se našlo najbolje rješenje za izlazak iz teške situacije. U Vektra Boki se sprovodi plan reorganizacije, stečaj je uveden 2015. godine, ali se ne poštuju prava radnika iz radnog odnosa, dok su se u bolnici Meljine, koja je u stečaju dvije i po godine, nagomilali finansijski i kadrovski problemi.
Kada je riječ o HTP Boka, jasno je da su zakazale institucije sistema, kazao je Maksim Vučinić, predsjednik Komisije.
-Već smo duže vrijeme upoznati sa problemima radnika HTP Boka i mogu da kažem da se osim hapšenja ljetos, ništa suštinski nije promjenilo. Zakazale su institucije sistema i da su se i tokom boravka u pritvoru menadžmenta HTP Boka, po svjedočenju radnika, vodile iste malverzacije. Kod njih postoji bojazan da će se u daljim aktivnostima koje pomaže Privredni sud i predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, preduzeće ostaviti bez stečajne mase, a radnici bez mogućnosti da im se priznaju i naplate potraživanja.
U bolnici Meljine identifikovali su dva ključna problema – opstanak bolnice i zaštita prava radnika kroz ugovor o djelu jer je velika većina osigurana na minimalac, te će se Komisija potruditi da da svoj doprinos.
-Ako bi se bolnica zatvorila to bi imalo veoma negativne posledice za građane Herceg Novog, a drugi problem je da su radnici angažovani u preduzeću u stečaju, ugovorom o djelu i osigurani su na minimalac. To može predstavljati veliki problem ako se nastavi u nedogled. Konkretan doprinos komisije o problemu bolnice u Meljinama će biti taj što ćemo kontrolisati privatizaciju te ustanove. Imamo informacije da postoji privatizacioni ugovor koji nije ispoštovan. Prvo ćemo pokušati da dođemo do njega i onda utvrditi koje stavke tog ugovora su postojale i koje nisu ispoštovane, kazao je Vučinić.
Sastanak je održan na inicijativu predsjednika Skupštine Opštine Herceg Novi Ivana Otovića, a cilj je jedan – probleme podići na državni nivo i što prije ih rješavati.
-Na nama je da uložimo napore da aktuelizujemo problem bolnice Meljine na državnom nivou. Lokalna uprava, zajedno sa predstavnicima bolnice, podigla je ovo na neki nivo da svi građani znaju da se svi zajedno moramo boriti i da moramo spriječiti zatvaranje bolnice, kazao je Otović i dodao da je izvjesno da se ona neće zatvoriti 31. januara, ali da time i dalje nije ništa riješeno.
Herceg Novi želi da razvija i medicinski turizam, što nije moguće bez bolnice.
-Zapitajmo se kako će sutra da funkcioniše Institut „Dr Simo Milošević“ bez bolnice? Oni idu jedno sa drugim. Zbog toga, zahtjevamo od Vlade, da rješi status bolnice Meljine, a u međuvremenu da obezbjedi njeno normalno funkcionisanje.
Kako je kazao, na zaključke vanredne sjednice SO HN, nije bilo povratne informacije od nadležnih ministarstava, a uprkos pozivima da prisustvuju vanrednoj sjednici, to je uradio samo predstavnik Ministarstva zdravlja.
-Mi nećemo stati. Neprestano ćemo da im se obraćamo nadležnim institucijama, neprestano ćemo da pričamo o bolnici Meljine, kako ja kao predsjednik Skupštine, tako i ostale kolege iz parlamenta. Mi ćemo istrajavati i ne isključujem ni neke druge poteze ako ne bude moguće da se dogovorom postigne rješenje. Vrijeme je da Podgorica čuje glas Herceg Novog, kazao je Otović.
Koliko je veliki finansijski problem u bolnici u Meljinama, toliko je izražen i nedostatak kadra, kazala je medicinska direktorka ove ustanove dr Olivera Elez. Dodala je da su velika očekivanja od sastanka 1. februara u Ministarstvu zdravlja.
-Rješavanje i jednog i drugog problema su neophodni da bi bolnica stabilno funkcionisala i da bi kadar ostao, a samim tim i da omogućimo dolazak novog koji je neophodan za rad bolnice. Rade po ugovoru na tri mjeseca i nižim platama nego što su u javnom zdravstvu. Njihov status se na neki način mora riješiti, da li da ih preuzme javno zdravstvo ili kroz neku drugu formu, ali im se mora omogućiti da rade ravnopravno kao i ostali zdravstveni i nezdravstveni radnici u javnom zdravstvenom sistemu. Očekujem dosta od predstojećeg sastanka koji je zakazan za 1. februar u Ministarstvu zdravlja gdje će biti svi predstavnici, kazala je dr Elez.
Predsjednik NVO Bivši radnici Vektra Boke Đorđe Rajak je ponovio da je predsjednik Privrednog Suda Blažo Jovanić u više navrata prekršio plan reorganizacije. Rajak smatra da Jovanić namjerno odugovlači sa odlukom o izuzeću stečajnog sudije, kako bi menadžmentu dao vremena da rasprodaje ostatak imovine.
-Sedamnaest puta smo obavjestitili Specijalno državno tužilaštvo, Poresku upravu sedam puta, Ministarstvo pravde četiri puta, Savjet za privatizaciju pet puta, menadžmentu Vektra Boke smo raznim žalbama, zahtjevima, molbama, 15 puta tražili da mirnim putem rješimo problem, Privredni sud smo obavjestili pet puta i Centralnu banku dva puta… Vjerujte, od svega ovoga, dijelom se, u 10% slučajeva, oglasilo tužilaštvo, i niko drugi, kazao je Rajak.
Današnjem sastanku su prisustvovali i potpredsjednici Opštine Vesna Samardžić i Mirko Mustur, menadžer Dušan Vukić i odbornik Jovan Subotić.