Препоруке како се заштити од тропских врућина

Тропске врућине не јењавају. Најчешће се не поштују препоруке љекара шта би требало избјегавати и како се понашати, током најтоплијег дијела дана, углавном, од 10 до 17 часова.

Дјеца су посебено осјетљива, при чему не испољавају брзо симптоме и посљедице топлотног удара, као одрасле особе, тако да не смију, за вријеме највећих врућина, да бораве на отвореном, каже за РТХН педијатар у херцегновском Дому здравља др Маја Поповић:

Др Маја Поповић, педијатар у Дому здравља ХН

– Када су мала дјеца у питању, поготово  бебама, мјесто није на мору. Милион разлога је за то, а први и основни је да су услови екстремни, ми смо сву у посљедње вријеме у црвеном метео аларму. Оно што не можемо објаснити, што причамо туристима и нашим пацијентима, да не могу бити до 12 сати на плажи. Није више 12 часова граница, него је то до 10 и не послије да се остаје на плажи. Негдје, између 9 и 10 могу да иду кући. Могу на плажи да бораве од седам ујутро до 9 сати и од 17, односно, 18 часова послијеподне, препоручује др Поповић.

Исхрана мора бити прилагођена, а пожељни су чешћи, мање обилни оброци:

– Јако је важно да та дјеца добро једу. Најчешће заборављамо на те ствари и разлику у оброцима, када смо код куће или на одмору. Јако је важно да дјеца имају редовне оброке, да редовно спавају, да се не прескаче дневно спавање. Не може да се спава под сунцобраном. Јако је важно да се дјеца добро рехидрирају, да буду заштићена, да носе сламнате шешире, капе, качкете или било шта друго. Важно је да имају заштитне факторе, навела је др Поповић.

Дом здравља Херцег Нови

Др Поповић напомиње да ове мјере важе и за одрасле особе, а нарочито, са хроничним здравственим тегобама, који се у сврху одређивања одговарајуће терапије, морају консултовати са љекарима.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here