Preporuke kako se zaštiti od tropskih vrućina

Tropske vrućine ne jenjavaju. Najčešće se ne poštuju preporuke ljekara šta bi trebalo izbjegavati i kako se ponašati, tokom najtoplijeg dijela dana, uglavnom, od 10 do 17 časova.

Djeca su posebeno osjetljiva, pri čemu ne ispoljavaju brzo simptome i posljedice toplotnog udara, kao odrasle osobe, tako da ne smiju, za vrijeme najvećih vrućina, da borave na otvorenom, kaže za RTHN pedijatar u hercegnovskom Domu zdravlja dr Maja Popović:

Dr Maja Popović, pedijatar u Domu zdravlja HN

– Kada su mala djeca u pitanju, pogotovo  bebama, mjesto nije na moru. Milion razloga je za to, a prvi i osnovni je da su uslovi ekstremni, mi smo svu u posljednje vrijeme u crvenom meteo alarmu. Ono što ne možemo objasniti, što pričamo turistima i našim pacijentima, da ne mogu biti do 12 sati na plaži. Nije više 12 časova granica, nego je to do 10 i ne poslije da se ostaje na plaži. Negdje, između 9 i 10 mogu da idu kući. Mogu na plaži da borave od sedam ujutro do 9 sati i od 17, odnosno, 18 časova poslijepodne, preporučuje dr Popović.

Ishrana mora biti prilagođena, a poželjni su češći, manje obilni obroci:

– Jako je važno da ta djeca dobro jedu. Najčešće zaboravljamo na te stvari i razliku u obrocima, kada smo kod kuće ili na odmoru. Jako je važno da djeca imaju redovne obroke, da redovno spavaju, da se ne preskače dnevno spavanje. Ne može da se spava pod suncobranom. Jako je važno da se djeca dobro rehidriraju, da budu zaštićena, da nose slamnate šešire, kape, kačkete ili bilo šta drugo. Važno je da imaju zaštitne faktore, navela je dr Popović.

Dom zdravlja Herceg Novi

Dr Popović napominje da ove mjere važe i za odrasle osobe, a naročito, sa hroničnim zdravstvenim tegobama, koji se u svrhu određivanja odgovarajuće terapije, moraju konsultovati sa ljekarima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here