У Кули завршава четвородневни боравак делегације борачке организације ОБНОР-а 1941-1945 Херцег Нови, која је у узвратној посјети Oпштини Кула.
Послије пријема прија два дана код предсједника Општине Кула Дамјана Миљанића, јуче је новска делегација присуствовала осмој традиционалној манифестацији којом је обиљежено 78 година од доласка колониста из Црне Горе у Кулу. Манифестација „Традиција као завештање“, која се одржава сваке године последње суботе у новембру, поклапа се са обиљежавање Дана општине Кула и Његошевим данима.
Након поздравне здравице Божидара Бошка Миљанића, госте из Београда, Херцег Новог, Новог Сада, Врбаса, Црвенке, Сивца и Ловћенца, поздравила је Славка Јоветић Бадњар, предсједница Удружење грађана колониста и потомака из Црне Горе 1946 Кула, која је из родних Паштровића, као шестогодишња дјевојчица, „возом без возног реда“ из Зеленике, преко Мостара и Сарајева осам дана путовала до Куле.
То је, између осталог, у свом обраћању истакао члан ОБРОР-а Херцег Нови Ранко Кишић, подсјетивши на колонисте из наших крајева и чврсте везе које су створили.
-Данас на осму годишњицу досељавања колониста, присјећамо се да су у Кулу и друга мјеста равне Бачке стизали Никшићани, Црмничани и други колонисти. Многи су полазили са Жељезничке станице из моје Зеленике, гдје је пруга стигла 1901. године. Из Петровића код Никшића стигла је породица Поповић, међу којима и Жарко Поповић, тада деветогодишњак који данас живи на релацији Кула – Херцег Нови, као и његов брат Велиша који је био тренер „Хајдука“ из Куле и ФК „Игало“, који је оставио дубок траг и чврсту везу између ове двије средине. Ту су и његови стричеви Јанко и Радослав, који су свој живот завршили и сахрањени у Херцег Новом. Међу колонистима из наших крајева су и чланови породице Драга Чавића, који је такође одржавао чврстe везe Куле и Херцег Новог. Поменућу и бабу Стану Стругар, мајку народног хероја Ђура Стругара, чији је унук Миомир Мијо Ђукић, познати привредник Куле и Херцег Новог, омогућио окупљање на овом мјесту у спомен вагону, у којем се налази списак 351 носиоца колонизације. Овдје се преплиће прошлост и садашњост, а ови скупови су дјело господина Ђукића, истакао је Кишић, подсјетивши да је Ђукић, заједно са Жарком Поповићем, књигом „Колонисти кроз простор и вријеме“ подигао и писани споменик свим колонистима овог краја, међу којима има и наших Новљана.
Он је домаћинима и учесницима скупа пренио поздраве предсједника Општине Херцег Нови Стевана Катића и позвао предсједника Општине Кула Дамјана Миљанића и предсједника Општине Врбас Милана Глушца да у фебруару током „Празника мимозе“ посјете Херцег Нови, што су они са задовољством прихватили.
У културно-умјетничком програму учествовала је Јавна установа “Захумље“ Никшић, чији су чланови извели дупли програм- пред спомен вагоном, а затим синоћ и у свечаној сали комплекса „Мио цитy“ одигравши игре из Црне Горе, али и других крајева.
Пред почетак свечаности делегација Херцег Новог, заједно са борцима из Куле, положила је цвијеће на спомен обиљежја херојима ослободилачких ратова и НОБ-а и на споменик погинулима у рату 1990-1995.