Preplitanje prošlosti i sadašnjosti: 78 godina od kolonizacije naroda iz Crne Gore u Kulu

U Kuli završava četvorodnevni boravak delegacije boračke organizacije OBNOR-a 1941-1945 Herceg Novi, koja je u uzvratnoj posjeti Opštini Kula.

Poslije prijema prija dva dana kod predsjednika Opštine Kula Damjana Miljanića, juče je novska delegacija prisustvovala osmoj tradicionalnoj manifestaciji kojom je obilježeno 78 godina od dolaska kolonista iz Crne Gore u Kulu. Manifestacija „Tradicija kao zaveštanje“,  koja se održava svake godine poslednje subote u novembru, poklapa se sa obilježavanje Dana opštine Kula i Njegoševim danima.

Nakon pozdravne zdravice Božidara Boška Miljanića, goste iz Beograda, Herceg Novog, Novog Sada, Vrbasa, Crvenke, Sivca i Lovćenca, pozdravila je Slavka Jovetić Badnjar, predsjednica Udruženje građana kolonista i potomaka iz Crne Gore 1946 Kula, koja je iz rodnih Paštrovića, kao šestogodišnja djevojčica, „vozom bez voznog reda“ iz Zelenike, preko Mostara i Sarajeva osam dana putovala do Kule.

To je, između ostalog, u svom obraćanju istakao član OBROR-a Herceg Novi Ranko Kišić, podsjetivši na koloniste iz naših krajeva i čvrste veze koje su stvorili.

-Danas na osmu godišnjicu doseljavanja kolonista, prisjećamo se da su u Kulu i druga mjesta ravne Bačke stizali Nikšićani, Crmničani i drugi kolonisti. Mnogi su polazili sa Željezničke stanice iz moje Zelenike, gdje je pruga stigla 1901. godine. Iz Petrovića kod Nikšića stigla je porodica Popović, među kojima i Žarko Popović, tada devetogodišnjak koji danas živi na relaciji Kula – Herceg Novi, kao i njegov brat Veliša koji je bio trener „Hajduka“ iz Kule i FK „Igalo“, koji je ostavio dubok trag i čvrstu vezu između ove dvije sredine. Tu su i njegovi stričevi Janko i Radoslav, koji su svoj život završili i sahranjeni u Herceg Novom. Među kolonistima iz naših krajeva su i članovi porodice Draga Čavića, koji je takođe održavao čvrste veze Kule i Herceg Novog. Pomenuću i babu Stanu Strugar, majku narodnog heroja Đura Strugara, čiji je unuk Miomir Mijo Đukić, poznati privrednik Kule i Herceg Novog, omogućio okupljanje na ovom mjestu u spomen vagonu, u kojem se nalazi spisak 351 nosioca kolonizacije. Ovdje se prepliće prošlost i sadašnjost, a ovi skupovi su djelo gospodina Đukića, istakao je Kišić, podsjetivši da je Đukić, zajedno sa Žarkom Popovićem, knjigom „Kolonisti kroz prostor i vrijeme“ podigao i pisani spomenik svim kolonistima ovog kraja, među kojima ima i naših Novljana.

On je domaćinima i učesnicima skupa prenio pozdrave predsjednika Opštine Herceg Novi Stevana Katića i pozvao predsjednika Opštine Kula Damjana Miljanića i predsjednika Opštine Vrbas Milana Glušca da u februaru tokom „Praznika mimoze“ posjete Herceg Novi, što su oni sa zadovoljstvom prihvatili.

U kulturno-umjetničkom programu učestvovala je Javna ustanova “Zahumlje“ Nikšić, čiji su članovi izveli  dupli program- pred spomen vagonom, a zatim sinoć i u svečanoj sali kompleksa „Mio city“ odigravši  igre iz Crne Gore, ali i drugih krajeva.

Pred početak svečanosti delegacija Herceg Novog, zajedno sa  borcima iz Kule, položila je cvijeće na spomen obilježja herojima oslobodilačkih ratova i NOB-a i na spomenik poginulima u ratu 1990-1995.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here