U Osnovnom sudu u Herceg Novom trenutno, nakon podnošenja ostavke jednog sudije na lični zahtjev, radi jedan sudija i predsjednica Suda. Veliki broj predmeta koji je raspoređen na njih dvoje nije moguće rješavati u zakonskom roku. Kako bi donekle ublažili problem neki predmeti delegirani su osnovnim sudovima u Kotoru i na Cetinju a jedna sudija sa Cetinja, ukoliko stigne saglasnost Sudskog savjeta, mogla bi doći u Herceg Novi na ispomoć.
Kako je u emisiji „U četiri oka“ kazala predsjednica hercegnovskog Osnovnog suda Vesna Gazdić po sistematizaciji trebalo bi da imaju šest sudija i predsjednika a trenutno radi jedan sudija dok je jedna sudija na porodiljskom odsustvu.

-Jedan kolega je podnio ostavku krajem septembra i ta situacija koja je bila složena dodatno se usložila njegovim odlaskom. Imamo problem kako rasporediti njegove predmete na nas dvoje ali moraćemo riješavati i to pitanje, kazala je Gazdić.
Kako pojašnjava, sudije u Herceg Novom se susreću sa velikim izazovima jer rade sve referate bez izuzetka a s druge strane zadužuju veliki broj složenih predmeta.
Gazdić kaže da sličnu sudbinu dijele još neki osnovni sudovi u Crnoj Gori.
-Građani moraju da znaju da u cijelom crnogorskom pravosuđu postoje problemi. U OS u Žabljaku ne postoji sudija, u Pljevljima nedostaje dvoje ili troje sudija, u Rožajama radi predsednik Suda sa još jednom koleginicom, u OS u Beranama nedostaje osam sudija. Cijeli sjever je u deficitu. Veliki problem ima i OS u Baru. Što se tiče OS u Kotoru njima u ovom trenutku nedostaje četvoro sudija, a mislim da je sistematizovano 12 ali uspjevaju da obezbijede proces rada i dosta nam pomažu, jer određeni broj predmeta delegiramo njima na dalju nadležnost, objasnila je Gazdić.
U hercegnovskom Osnovnom sudu imaju preko 500 predmeta starijih od tri godine što, kako je rekla, nije za pohvalu ali sa postojećim kapacitetom ih ne mogu riješiti u zakonskom roku. Ne može se ispoštovati ni Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku ali po riječima predsjednice Suda, trude se maksimalno da to bude u nekim razumnim granicama preko prekoračenja.
-Od početka godine sudije Dubljević, Marojević i ja imali smo oko 1000 predmeta u radu a do kraja septembra smo taj broj prepolovili. Ostalo je sigurno aktivnih 1500 predmeta koji do kraja godine ne možemo riješiti. Ja sada primam samo krivične predmete i iako imam pravo da ne radim punim kapacitetom to nisam uradila i nastavilla sam da sudim kao da sam sudija sve u cilju da građani ne trpe više nego što sada trpe štetne posljedice, kazala je Gazdić.
Kako pojašnjava u u punom sastavu su radili do kraja 2021. godine, a onda se broj sudija počeo smanjivati i do kraja 2022. otišlo je četvoro kolega.
-U ovakvoj situaciji kao jedino rješenje sam vidjela u tome da neke predmete delegiramo sudovima u Kotoru i Cetinju. Odlaskom sudije Marojevića ostalo je 850 predmeta koji su takođe naslijeđeni od sudija koji su odlazili. Trenutno u radu imam 600, sudija Dubljević isto toliko predmeta. Te predmete nisam mogla da raspoedim na nas dvoje i pokušala sam da nađem neko adekvatno rješenje. Zadnji radni sastanak imali smo 20. oktobra u Sudskom savjetu gdje su bile prisutne moje kolege iz drugih sudova. Obratila sam se Sudskom savjetu i ostavljen je jedan rok da postignemo internu saglasnost sa kolegama iz Kotora i Cetinja. Predsednik Osnovnog suda sa Cetinja iskazao je spremnost da primi kompletan krivični referat kolege Marojevića i to je oko 130 predmeta, a kolega iz Kotora 150 starih predmeta, kazala je Gazdić.
Kako je pojasnila predsednik OS Cetinje je dao saglasnost i da sudija Tanja Vidić dođe kao ispomoć u rješavanju starih predmeta a zvaničan odgovor na taj predlog očekuju iz Sudskog savjeta.
[…] Kako je nedavno pojasnila Gazdić, gostujući u emisiji „U četiri oka“ , u punom sastavu su radili do kraja 2021. godine, a onda […]