Predstavnici većinskog vlasnika u Odboru direktora Instituta podržavaju napore Vlade

Институт Игало

Institut Igalo se već duži vremenski period nalazi na samoj ivici opstanka, očekajući od vlasnika kapitala pomoć u rješavanju nagomilanih problema. Tim prije Odbor direktora Instituta Igalo smatra da je inicijativa većinskog vlasnika  da pronađe način spašavanja, a zatim i  namjera da se izradi Plan spašavanja, potez koji treba cijeniti i podržati, jer je većinski vlasnik time pokazao jasnu namjeru da održi i konsoliduje ovo preduzeće, navedeno je u saopštenju Odbora koje potpisuju predstavnici većinskog vlasnika,  predsjednik Predrag Dragojlović i članovi Pavle Obradović i Goran Čabarkapa.

-Smatramo da u ovom potezu većinskog vlasnika nema nikakvih nezakonitih radnji, iz razloga što Platforma ne predstavlja Plan spašavanja, već smjernice i korake koje je potrebno preduzeti kako bi se pripremio Plan spašavanja koji će usvajati Odbor direktora i Skupština akcionara Instituta, a što je u skladu sa važećom zakonskom regulativom i Statutom preduzeća.  Sigurni smo da bi Odbor direktora na isti način podržao istu ili sličnu inicijativu da je došla od strane manjinskog akcionara, navedeno je u saopštenju.

Odbor direktora je, kako dalje kažu, u periodu od kada radi u ovom sastavu konstruktivno i jednoglasno donosio odluke koje se odnose na tekuće poslovanje, između ostalih i odluke koje se odnose na individualizaciju odgovornosti, kako zaposlenih tako i spoljnih saradnika za koje postoji sumnja da nisu radili u interesu Instituta, kao i  uvođenje novih  kontrolnih organa koji će doprinijeti unapređenju poslovanja Instituta.

-Članovi Odbora direktora Instituta Igalo, koji u Odboru direktora predstavljaju državni kapital, pozivaju i državne organe i manjinske akcionare da  podrže sve radnje i aktivnosti koje za cilj imaju  spašavanje i nastavak rada Instituta Igalo, na način koji će ga uvesti u  »novo zlatno doba«, zaključuju u saopštenju Dragojlović, Obradović i Čabarkapa.

Podsjećamo, Platformu za spašavanje Instituta ,,Dr Simo Milošević“ Vlada je usvojila u četvrtak, 30. maja. Platforma predviđa hitnu finansijsku pomoć i dugoročne mjere restrukturiranja, a kako su saopštili iz Vlade nakon sjednice, na potezu su manjinski akcionari koji su pozvani da se uključe u borbu za spas i ,,novo zlatno doba Instituta“.

Žarko Rakčević, suvlasnik HTP ,,Vile Oliva“, koja je vlasnik 27,5 odsto akcija Instituta, istakao je za Pobjedu da su ovakvi potezi neprihvatljivi i nezakoniti, naglašavajući potrebu za transparentnim i legalnim procesima u vođenju Instituta.

Kako je Rakčević rekao, Vlada je usvojila Platformu bez konsultacija sa manjinskim akcionarima i odborom direktora.

– Ne mogu da komentarišem platformu, jer niko od manjinskih akcionara, koji posjeduju 44 odsto udjela u Institutu, niti odbor direktora, koji je prema Zakonu o privrednim društvima organ koji upravlja akcionarskim društvom zajedno sa Skupštinom i izvršnim direktorom, nije upoznat sa njenim tekstom – kazao je Pobjedi Žarko Rakčević.

Prema zakonu i statutu akcionarskog društva, kako je pojasnio, institucija koja upravlja društvom, a to je Odbor direktora, daje smjernice izvršnom direktoru, utvrđuje poslovnu strategiju i ne može prenositi svoje nadležnosti na druga lica.

Istakao je da je paradoksalna situacija da 30. maja Vlada usvaja platformu, a sljedećeg dana šalje mejl odboru direktora da usvoji predloženi ugovor o djelu za angažovanje stručnih konsultanata, koji su već počeli da rade mjesec ranije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here