Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије представило је у Подгорици Студију изводљивости социјалног становања Рома и Египћана у Бару, Беранама, Бијелом Пољу, Будви, Херцег Новом, Котору, Никшићу и Улцињу.
Подаци ће послужити министарствима и локалним самоуправама, да у сарадњи са међународним партнерима побољшају услове живота ових заједница.
Студија изводљивости израђена је у сарадњи са Министарством људских и мањинских права, Министарством просвјете, науке и иновација, Савјетом Европе, Њемачком хуманитарном организацијом Хелп и Институтом за пројекте, анализе и студије ИПАС из Никшића.
Студија се, како је информисао Министар Дамир Гутић, бави се начином живота и изналажењем начина за боље услове живота за грађане слабијег материјалног стања, међу којима су и припадници РЕ популације.
– Стидија представља начин живота Рома, број чланова домаћинстава, број оних који имају ријешено стамбено питање. Такође, они који имају одређене објеке чврсте градње, али да ли су или не они условни. Ова Студија јесте један обиман начин упознавања са свим проблемима који тангирају ове људе и Црна Гора, која је дефинисана као држава социјалне праведе, треба да користи све те податке и да у будућности проба да рјешва ова питања – наводи он.
Изради Студије претходило је истраживање у осам општина уз помоћ локалних самоуправа, социјалних радника и медијатора, уз подршку Савјета Европе, појаснио је национални координатор за праћење спровођења стратегије социјалне инклузије Рома и Египћана у Црној Гори Сокољ Беганај.
– Ова Студија изводљивости биће корисна за локалне самоуправе, за нове планове, односно инвестиције, које ћемо тражити од европских земаља, а такође и за стратешке документе. Већ следеће године имамо израду нове стратегије, која ће послужити локалним самоуправама, да видимо шта можемо урадити да припадицима РЕ популације, који су још у потреби, обезбједили нове стамбене јединице – казао је Бегамај.
У Херцег Новом, како је казала секретарка за локалну самоуправу Весна Самарџић, велики број ромских породица посједују своје објекте, па је препозната потреба њихове легализације.
– У сарадњи са Секретаријатом за просторно планирање и Управом локалних јавних прихода дали смо процјену цијене коштања по квадратном метру те легализације, што би у нарендном периоду било и трајно рјешавање питања становања ових породица. Постоји још пар ромских породица које су незбринуте, а за које би се кроз ову Студију у будућности нашла могучност суфинансирања и помоћи – прича Самарџић.
На састанку је, уз проблем становања РЕ популације, било ријечи и о образовању, односно о недостатку мотивације родитеља да дјецу шаљу у вртиће и школе.
– То је нешто око чега смо се сви сагласили да ћемо дати максималан допринос и све што је у нашој моћи да покушамо да едукујемо родитеље да је образовање најбитније, јер кад та дјеца постану образована, моћи ће касније да се боре кроз живот и да обезбједе егзистенцију. Дефинитивно је то у свим општинама препознато као велики проблем – истакла је Самарџић.
Подаци добијени истраживањем представљају својеврсни ресурс како за систем социјалне и дјечје заштите тако и за остале надлежне ресоре, а све уз подршку међународних партнера, закључио је министар Гутић.