Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije predstavilo je u Podgorici Studiju izvodljivosti socijalnog stanovanja Roma i Egipćana u Baru, Beranama, Bijelom Polju, Budvi, Herceg Novom, Kotoru, Nikšiću i Ulcinju.
Podaci će poslužiti ministarstvima i lokalnim samoupravama, da u saradnji sa međunarodnim partnerima poboljšaju uslove života ovih zajednica.
Studija izvodljivosti izrađena je u saradnji sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava, Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, Savjetom Evrope, Njemačkom humanitarnom organizacijom Help i Institutom za projekte, analize i studije IPAS iz Nikšića.
Studija se, kako je informisao Ministar Damir Gutić, bavi se načinom života i iznalaženjem načina za bolje uslove života za građane slabijeg materijalnog stanja, među kojima su i pripadnici RE populacije.
– Stidija predstavlja način života Roma, broj članova domaćinstava, broj onih koji imaju riješeno stambeno pitanje. Takođe, oni koji imaju određene objeke čvrste gradnje, ali da li su ili ne oni uslovni. Ova Studija jeste jedan obiman način upoznavanja sa svim problemima koji tangiraju ove ljude i Crna Gora, koja je definisana kao država socijalne pravede, treba da koristi sve te podatke i da u budućnosti proba da rješva ova pitanja – navodi on.
Izradi Studije prethodilo je istraživanje u osam opština uz pomoć lokalnih samouprava, socijalnih radnika i medijatora, uz podršku Savjeta Evrope, pojasnio je nacionalni koordinator za praćenje sprovođenja strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori Sokolj Beganaj.
– Ova Studija izvodljivosti biće korisna za lokalne samouprave, za nove planove, odnosno investicije, koje ćemo tražiti od evropskih zemalja, a takođe i za strateške dokumente. Već sledeće godine imamo izradu nove strategije, koja će poslužiti lokalnim samoupravama, da vidimo šta možemo uraditi da pripadicima RE populacije, koji su još u potrebi, obezbjedili nove stambene jedinice – kazao je Begamaj.
U Herceg Novom, kako je kazala sekretarka za lokalnu samoupravu Vesna Samardžić, veliki broj romskih porodica posjeduju svoje objekte, pa je prepoznata potreba njihove legalizacije.
– U saradnji sa Sekretarijatom za prostorno planiranje i Upravom lokalnih javnih prihoda dali smo procjenu cijene koštanja po kvadratnom metru te legalizacije, što bi u narendnom periodu bilo i trajno rješavanje pitanja stanovanja ovih porodica. Postoji još par romskih porodica koje su nezbrinute, a za koje bi se kroz ovu Studiju u budućnosti našla mogučnost sufinansiranja i pomoći – priča Samardžić.
Na sastanku je, uz problem stanovanja RE populacije, bilo riječi i o obrazovanju, odnosno o nedostatku motivacije roditelja da djecu šalju u vrtiće i škole.
– To je nešto oko čega smo se svi saglasili da ćemo dati maksimalan doprinos i sve što je u našoj moći da pokušamo da edukujemo roditelje da je obrazovanje najbitnije, jer kad ta djeca postanu obrazovana, moći će kasnije da se bore kroz život i da obezbjede egzistenciju. Definitivno je to u svim opštinama prepoznato kao veliki problem – istakla je Samardžić.
Podaci dobijeni istraživanjem predstavljaju svojevrsni resurs kako za sistem socijalne i dječje zaštite tako i za ostale nadležne resore, a sve uz podršku međunarodnih partnera, zaključio je ministar Gutić.