Pravoslavni vjernici danas proslavljaju Badnji dan, koji najavljuje jedan od najvećih hrišćanskih praznika Božić – Hristovo rođenje. Uz posnu trpezu koja se za danas sprema, najvažniji običaj je nalaganje badnjaka, kićenje i blagosiljanje u crkvi, a potom u večernjim satima i loženje.
Mlado hrastovo drvo koje se bere za badnjak, podsjećanje je na drvo koje su pastiri donijeli u pećinu u Vitlejemu i koje je pravedni Josif založio kako bi se tek rođeni Bogomladenac zagrijao u hladnoj pećini. To je simbol novog života i nade. Ime badnjak povezano je sa riječju “bdjeti” , s obzirom da se na taj dan bdjelo čekajući rođenje Gospoda i Spasa Isusa Hrista.
Slama koja se unosi u kuću podsjećanje je na onu slamu iz jasala na koju je Presveta Bogorodica položila tek rođenog Gospoda. Tamjan kojim se kadi kuća, kao i darovi koji se stavljaju u slamu, podsjećanje su na darove koje su donijeli mudraci sa Istoka i njima darovali novorođenog Hrista.
Običaj nalaže da u sječu badnjaka idu otac ili sin, a potom se, makar u Boki, badnjaci zasjecaju sa gornje i donje strane i kite grančicom lovora, masline, bršljana i vežu crvenom vrpcom. Na bocun i ulaznu kapiju ili vrata, stavlja se narandža, a na trpezu posna jela i suvo voće, uz obavezne priganice.
Smatra se da se vatrom Badnjaka, ljudi zagrijevaju ljubavlju i slogom, a njegovom svjetlošću otklanjaju mrak neznanja i praznovjerja.
U mnogim djelovima čuva se badnjak od prošle godine kao čuvar kuće, a nalaže se na Badnje veče uz nove koji su pripremljeni za tu godinu. Badnjake unose muški članovi porodice a žene ih dočekuju i posipaju pšenicom. Tek nakon toga sjeda se za trpezu.
Ostao je sačuvan i običaj da se badnjaci nalažu i uoči Pravoslavne Nove godine, Bogojavljanja i Savindana.
Božić 7. janaura slave sve pravoslavne crkve i vjernici, koji poštuju Julijanski kalendar, kao i manje zajednice: Jerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti.
Raspored bogosluženja za Badnji dan i Božić
Poslije Svete liturgije na Badnje jutro, sveštenstvo će blagosloviti badnjake, vjernici u parohijskim crkavama priložu badnjake, zapale svijeću i pomole se Bogomladencu Hristu za zdravlje i napredak svoje porodice i svojih bližnjih. Poslije Večernje službe u portama crkvi lože se Badnjaci, uz prigodan program kojim se simbolično najavljuje Rođenje Isusa Hrista.
Danas, na Badnji dan u Manastiru Savina Božanska liturgija Sv.Vasilija Velikog služi se od 8:00 ; Božićno Večernje je u 17 časova, u produžetku Nalaganje badnjaka u 18:00.
Danas Sveta liturgija sa početkom u 9:00 časova, biće služena u Crkvi Sv. Spasa na Toploj, Crkvi Sv. Arhangela Mihaila na Belavisti; Crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Mojdežu i Crkvi Svetog Arhiđakona Stefana na Kamenom.
Badnjaci će biti nalagani u poratama Crkve Sv. Varvare na Mokrinama u 15:00 časova; Crkve Svetog Spasa u Mojdežu u 16:00 i Crkve Sv. Arhiđakona Stefana na Kamenom u 16:00. Pored Crkve Sv.Arhangela Mihaila na Belavisti badnjaci će biti nalagani u 18:00 i Crkve Svetog Spasa na Toploj u 20:00 časova.
Sveta liturgija u ponoć na Božić biće služena u Crkvi Sv. Spasa na Toploj i Crkvi Sv. Arhangela Mihaila na Belavisti.
Sutra na Božić (subota; 7. januara) Božićna liturgija u Manastiru Savina i Crkvi Sv. Đorđa na Toploj počeće u 7:00; dok će Sveta liturgija od 9:00 biti služena u crkvama Sv. Spasa na Toploj i Svetog Arhangela Mihaila na Belavisti. Večernja služba u Manastiru Savina i u Crkvi Sv. Spasa na Toploj počinje 17:00 , dok će u Crkvi na Belavisti početi u 18:00 časova.
U nedelju, drugog dana Božića, 8. januara na Sabor Presvete Bogorodice Sveta liturgija od 9:00 biće služena u crkvama: Sv. Spasa na Toploj, Sv. Arhangela Mihaila na Belavisti i Sv.Trojice na Ratiševini. U Manastiru Savina Božanska liturgija je u 9:00 i Večernja u 17 časova. Večernja služba je u Crkvi Sv. Arhiđakona Stefana na Sušćepanu u 16:00 časova.
U ponedeljak, 9. januara, na praznik Svetog Arhiđakona Stefana, Sveta liturgija biće služena u hramu Sv. Arhiđakona Stefana na Sušćepanu, sa početkom u 9:00 časova. Božanska liturgija u Manastiru Savina u 9:00. Večernja služba u Manastiru Savina i Crkvi Sv. Spasa na Toploj je u 17:00 časova, dok će u Crkvi Sv. Arhangela Mihaila na Belavisti početi u 18:00 časova.