POZORIŠTE – SPOLJA VIDLJIV ZNAK UNUTRAŠNJE KULTURE

Pozorišna publika u Herceg Novom prošlog mjeseca gledala je nekoliko veoma značajnih predstava, među kojima se izdvaja „Antigona“ u režiji Nenada Todorovića, a u koprodukciji narodnog pozorišta Timočke krajine „Zoran Radmilović“ i Narodnog pozorišta iz Prištine.

Smještena u kontekst savremene civilizacije Sofokleova tragedija, stara 2500 godina, može jasno da progovori o društvu, demokratiji i obespravljenosti i time ispuni suštinski zadatak dobrog pozorišta – da pokaže šta jesmo, a šta bi mogli da budemo.

Kako objašnjava prof. dr Dušan Krcunović, uloga tragedije „Antigona“ bila je upravo da pokaže nedoumice, kotraverze i konflikte koji postoje u društvu.

– „Antigona“ kao klasično djelo svjetske književnosti i dramaturgije ne prestaje da moćno djeluje na naše emicoje i intelektualnost, ali istovremeno zadržava ssubverzivni potencijal – ističe on.

U velikom i malom gradu pozorište je spolja vidljiv znak unutrašnje kulture. Ima zadatak da budi empatijsku imaginaciju i emocionalnu solidarnost, što „Antigona“ čini, a u mjeri mogućeg i Hercegnovsko pozorište, koje će sutra nastupiti na Međunarodnom festivalu malih scena i monodrame MEFEM u Istočnom Sarajevu sa predstavom „Carevo novo odijelo“.

Opširnije o ovoj temi gledajte u emisiji „Talasi kulture“, večeras u 20 sati na programu Radio televizije Herceg Novi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here